Radio Białystok | Wiadomości | Co czwarty Polak jest on-line przez całą dobę
Co czwarty Polak korzystający z sieci jest on-line przez całą dobę, a 36 proc. od 8 do 12 godzin dziennie - wynika z raportu firmy doradczej PwC.
"Dla firm to ogromne wyzwanie, ponieważ coraz więcej konsumentów wybiera te firmy, które są cyfrowe" - oceniają autorzy badania przeprowadzonego na potrzeby raportu PwC "Connected living. Dlaczego ludzie są bardziej digital niż firmy?".
Z raportu wynika, że kobiety dużo częściej korzystają z różnych rozwiązań technologicznych we wszystkich analizowanych obszarach (łączność, transport, praca, opieka zdrowotna, media i rozrywka, zakupy). Wyjątkiem są finanse, większość korzystających z kantorów internetowych czy płatności mobilnych lub porównywarek ofert bankowych stanowią mężczyźni.
Według autorów raportu o znaczeniu nowych technologii w życiu Polaków świadczy też to, jak intensywnie korzystamy z internetu. "Co czwarty badany stwierdził, że jest on-line przez całą dobę, 36 proc. od 8 do 12 godzin, a 19 proc. od 6 do 8 godzin" - podkreślili.
Nowe technologie całkowicie zdominowały nasze życie, prywatne i zawodowe. Wpłynęły też znacząco na zmianę zachowań, przyzwyczajeń i potrzeb konsumentów - powiedział Piotr Łuba z PwC.
- Internet jest znakiem naszych czasów - mówi terapeuta i coach z Pracowni Psychoterapii i Psychoedukacji Integra w Białymstoku Artur Brzeziński. Podkreśla, że internet jest bezpieczny, jak wszystko stosowane w pewnych proporcjach. Z kolei według niego, oznaką tego, że jesteśmy uzależnieni - jest sytuacja, gdy zaczynamy się denerwować, gdy nie mamy dostępu do sieci.
Nowe technologie pozwalają nam na szybki dostęp do wielu informacji. Ułatwiają nam nawiązywanie kontaktu z ludźmi, nawet tymi, których nie znamy, a do których możemy dotrzeć - mówi specjalista od spraw komunikacji marketingowej w internecie z interaktywnej agencji Infinity Group Tomasz Michniewicz.
98 proc. Polaków korzystających na co dzień z internetu pozytywnie ocenia wpływ nowych technologii na swoje życie, a 70 proc. - nie ma problemu z udostępnianiem swych danych platformom internetowym - wskazano w raporcie. Dodano, że niemal 44 proc. wskazało na "ogromną rolę" technologii, a pozostali określają je jako narzędzie, "które pomaga w kontroli życia". W opinii respondentów cyfrowe narzędzia odgrywają ważną rolę w zacieśnianiu więzi z przyjaciółmi (58 proc. wskazań), rodziną (44 proc.) i współpracownikami (42 proc.). Badanie na potrzeby raportu PwC "Connected living" przeprowadzono pod koniec 2016 r. na reprezentatywnej grupie 1000 polskich użytkowników internetu, powyżej 18. roku życia.