Radio Białystok | Wiadomości | Mimo planów, nie będzie nowej siedziby Starostwa Powiatowego w centrum Białegostoku
Nie będzie, przynajmniej na razie, nowej siedziby starostwa powiatowego w centrum Białegostoku. Decyzja zapadła głosami radnych opozycji (PiS, Niezależni, Nasze Podlasie), którzy w powiecie białostockim mają większość.
Prace przy budowie starostwa miały się rozpocząć w tym roku, na działce u zbiegu ulic Branickiego i Geodetów. Stoi tam, należący do powiatu pustostan, który mimo ponawianych przetargów nie znalazł nabywcy.
Warunki przyjmowania interesantów w starostwie powinny być lepsze - uważają radni
Radni powiatu - niezależnie od opcji, zgodni są co do jednego, że warunki przyjmowania interesantów w starostwie powinny być lepsze. Wydziały porozrzucane są w różnych częściach Białegostoku, nie ma już gdzie gromadzić archiwów, a w wydziale komunikacji stoją kolejki.
Już jakiś czas temu upadł pomysł rozbudowy obecnej siedziby przy ulicy Borsuczej na Dojlidach. Teraz radni wstrzymali budowę starostwa na własnej działce w centrum miasta.
Czy 14 milionów zł wystarczy na budowę nowej siedziby?
Powód to obawy, że zaplanowane na ten cel blisko 14 milionów zł nie wystarczy. Jako przykład, radny Jan Perkowski podaje koszt realizowanej właśnie rozbudowy szpitala w Łapach, gdzie za 15 mln ma powstać budynek o dużo mniejszej powierzchni.
Radny Wojciech Fiłonowicz na podstawie rozstrzyganych przetargów na drogach ocenia, że koszty budowy starostwa są niedoszacowane o 40%. Dlatego radni wstrzymali budowę starostwa u zbiegu ulic Branickiego i Geodetów do końca roku. W tym czasie ma powstać dokładna koncepcja: co, jak i za ile.
"To decyzja kuriozalna " – ocenia starosta Antoni Pełkowski
"To decyzja kuriozalna " – ocenia starosta Antoni Pełkowski z PSL, i podkreśla, że radni powinni podjąć decyzję, że chcą budować nową siedzibę albo nie. Dodaje też, że już ogłoszony jest przetarg na wykonawcę prac. I to w wyniku przetargu okaże się jaka będzie cena, a co za tym idzie - niepotrzebnie wydawane będą pieniądze na opracowanie koncepcji.
W nowej siedzibie znajdą się wydziały budownictwa, architektury i geodezji
W założeniu obiekt przy ulicy Branickiego ma być czteropiętrowy, obecny pustostan będzie zburzony. W nowej siedzibie znajdą się wydziały budownictwa, architektury i geodezji. To o tyle istotne, że geodeci zajmują teraz pomieszczenia w Urzędzie Wojewódzkim, a te wojewoda nakazał opuścić.