Radio Białystok | Wiadomości | Bez wizy można przekraczać polsko-białoruskie przejście Rudawka-Lesnaja
Nie tylko kajakiem, ale też rowerem i pieszo można od piątku (28.04) dostać się na Białoruś przez przejście graniczne na Kanale Augustowskim Rudawka-Lesnaja. Ruch bezwizowy na tym przejściu zainaugurował w Rudawce "Piknik bez granic".
Wcześniej w Augustowie marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński i przewodniczący Komitetu Wykonawczego Obwodu Grodzieńskiego Władimir Krawcow podpisali umowę o współpracy.
Efekt wieloletniej współpracy
Marszałek Leszczyński powiedział na piątkowej (28.04) konferencji prasowej, że umowa aktualizuje dotychczasową współpracę i określa drogę na przyszłość w różnych dziedzinach, takich jak np. turystyka, kultura, gospodarka, współpraca przygraniczna, rozwój przejść granicznych. Według niego, nowe możliwości ruchu turystycznego na Kanale Augustowskim świadczą o tym, że wieloletnia współpraca daje efekty. Jak zaznaczył, współpraca ta będzie się dalej rozwijać z udziałem samorządu województwa i polskiego rządu. Są m.in. rozmowy na temat utworzenia nowych tego typu przejść m.in. w Lipszczanach dla pieszych, rowerzystów i aut do 3,5 tony.
Władimir Krawcow zauważył, że w ostatnich latach ta współpraca rozwija się bardzo aktywnie w wielu kierunkach.
Dzisiaj zrobiliśmy jeszcze jeden krok, w sensie prawnym, udokumentowaliśmy nasze porozumienie, umocniliśmy nasze wszystkie kierunki współpracy - mówił przewodniczący Komitetu Wykonawczego Obwodu Grodzieńskiego Władimir Krawcow.
Na Białorusi można przebywać do pięciu dni bez wizy
Bez wizy na terenie białoruskiego parku "Kanał Augustowski" (m.in. także w Grodnie) można przebywać do pięciu dni (szczegółowe zasady na www.grodnovisafree.by). Taką możliwość daje wprowadzony jesienią 2016 r. przez prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę dekret, ale ponieważ przejście w Rudawce jest przejściem sezonowym, turystycznym (czynne od maja do końca września), praktycznie dopiero od tego sezonu można tam korzystać z nowych możliwości przekraczania granicy. W tym roku odprawy w Rudawce odbywają się od 28 kwietnia do 1 października od 7:00 do 19:00.
Imprezy dla turystów przez całą majówkę
By promować markę turystyczną Kanału Augustowskiego i możliwość ruchu bezwizowego na Białoruś, przez całą majówkę, do 3 maja zarówno po polskiej jak i po białoruskiej stronie Kanału Augustowskiego przygotowano różne imprezy dla turystów.
W sobotę (29.04) w Studzienicznej zaplanowano Jarmark Produktów Lokalnych ze stoiskami edukacyjnymi nadleśnictw Puszczy Augustowskiej, szlaku rowerowego Green Velo czy lokalnych organizacji turystycznych. 1 maja w Augustowie będzie zlot food trucków, piknik bractwa bartnego, 2 maja piknik kajakowy.
Jak poinformował przedstawiciel departamentu sportu i turystyki władz obwodu grodzieńskiego, centrum wydarzeń po stronie białoruskiej będzie teren bezpośrednio przylegający do śluzy Dąbrówka (to druga z trzech śluz na Kanale Augustowskim na terenie Białorusi).
Pierwszego dnia odbędzie się tam festiwal kuchni białoruskiej „Piknik po białorusku” połączony z warsztatami kulinarnymi. W weekend będzie też można zwiedzać białoruską część kanału i śluzy – Wołkuszek, Dąbrówkę i Niemnowo. Przed rozpoczęciem sezonu władze regionu przygotowały oznakowany szlak rowerowy, który biegnie po obu stronach kanału od przejścia Lesnaja-Rudawka do śluzy w Niemnowie i umożliwia nie tylko podziwianie przyrody, ale także odwiedzenie ciekawych miejsc na trasie.
To m.in. otwarte w ubiegłym roku Muzeum Kanału Augustowskiego, które mieści się w dawnym domku strażnika wodnego. Przy śluzie Wołkuszek znajduje się odrestaurowany i uruchomiony niedawno dwustuletni zegar słoneczny, który – jak poinformowały białoruskie media – został odnaleziony w czasie rekonstrukcji kanału.
Organizatorzy informują również, że nad Kanałem Augustowskim po białoruskiej można będzie wypożyczyć sprzęt sportowy, rowery i kajaki. Śluza Dąbrówka jest oddalona od Grodna o ok. 30 km. Jak zapewnił przedstawiciel lokalnych władz, również w Grodnie na gości będzie czekać szereg atrakcji, m.in. jarmark i wystawy.
Bez wiz na Białoruś w celach turystycznych można również się dostać przez duże drogowe przejście w Kuźnicy oraz turystyczne przejście piesze w Puszczy Białowieskiej Białowieża-Piererow.