Radio Białystok | Wiadomości | Władze województwa podlaskiego i obwodu grodzieńskiego będą wspólnie promować Kanał Augustowski

Władze województwa podlaskiego i obwodu grodzieńskiego będą wspólnie promować Kanał Augustowski

16.12.2016, 17:28, akt. 18:28

Śluza w Paniewie na Kanale Augustowskim, fot. Grzegorz Pilat
Śluza w Paniewie na Kanale Augustowskim, fot. Grzegorz Pilat


0:00
0:00
Władze województwa podlaskiego i Grodzieńszczyzny będą wspólnie promować Kanał Augustowski - relacja Adama Janczewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Współpracować będą m.in. muzea kanału, ma też powstać bibliografia tego zabytkowego obiektu inżynierii wodnej. Władze samorządowe województwa podlaskiego i obwodu grodzieńskiego na Białorusi przygotowują wspólną promocję Kanału Augustowskiego.

O zakresie i pomysłach na tę współpracę rozmawiano w piątek (16.12) w Białymstoku podczas pierwszego posiedzenia grupy roboczej do spraw Kanału Augustowskiego.

Grupę powołano w ramach umowy o współpracy pomiędzy marszałkiem województwa podlaskiego Jerzym Leszczyńskim a gubernatorem obwodu grodzieńskiego Władimirem Krawcowem, którą podpisano 26 października. Tego dnia Białoruś wprowadziła czasowy ruch bezwizowy na teren parku Kanał Augustowski i do części Grodzieńszczyzny, w tym Grodna. Bez wizy na wyznaczonym terenie można przebywać do pięciu dni.

Członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk poinformował, że celem grupy jest "opracowanie katalogu zadań", zaproszenie do współpracy różnych instytucji, firm i urzędów ze strony województwa podlaskiego i Grodzieńszczyzny, by wspólnie "ten potencjał, jaki jest w Kanale Augustowskim, w sposób maksymalny wykorzystać zarówno w aspekcie turystycznym, jak i promocyjnym". Podkreślił, że główny celem tych wszystkich działań jest to, by marka Kanał Augustowski nie była tylko lokalną, czy regionalną, ale też "w wymiarze europejskim", a to wymaga pracy.

Na przełomie kwietnia i maja 2017 r. planowany jest specjalny piknik majówkowy

Strony ustaliły m.in., że na przełomie kwietnia i maja 2017 r. na sezonowym, wodnym przejściu turystycznym Rudawka-Lesnaja, gdzie m.in. można korzystać z ruchu bezwizowego, planowany jest specjalny piknik majówkowy z myślą o turystach. Bogdan Dyjuk powiedział, że jest przekonany, że cel jakim jest promocja Kanału Augustowskiego uda się osiągnąć, a współpracę i wzajemne relacje określił jako "bardzo pozytywne, przyjazne".

Wiceprzewodniczący Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego Wiktor Liskowicz dziękował stronie polskiej za owocną współpracę związaną z rozwojem Kanału Augustowskiego. Podkreślił, że współpracować będą istniejące muzea kanału po polskiej i białoruskiej stronie. Ma powstać również bibliografia kanału.

Wiceprzewodniczący mówił też, że trzeba pracować nad poprawą infrastruktury na punkcie granicznym Rudawka-Lesnaja. Była też mowa o tym, że konieczna jest obsługa przez cały rok śluz na kanale, by mogli z tego korzystać nie tylko turyści w grupach zorganizowanych, ale też indywidualni. Wiktor Liskowicz wyraził nadzieję, że majówkowy piknik na Kanale zaplanowany na otwarcie sezonu w 2017 r. będzie miał charakter cykliczny, z ofertą modyfikowaną corocznie.

Jest też pomysł organizacji rejsów małymi statkami z Augustowa do Grodna

Jeden z pomysłów dotyczy również możliwości organizacji rejsów małymi statkami z Augustowa do Grodna i z powrotem. Potrzebne są jednak rozmowy i prace nad tzw. spławnością kanału. Rozmawiają o tym jednostki odpowiedzialne za gospodarkę wodną. Omawiano już m.in. stan poziomu wody w kanale.

Wiktor Liskowicz powiedział, że dotychczas z ruchu bezwizowego skorzystało ponad 2 tysiące cudzoziemców. Dekret w sprawie ruchu bezwizowego wydany przez prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę obowiązuje do końca grudnia 2017 r. Wiktor Liskowicz poinformował, że są "plany, zamierzenia" związane z przedłużeniem tych przepisów od 2018 r., jak również z poszerzeniem obszaru na Grodzieńszczyźnie, gdzie będzie można przebywać bez wiz. Cały obszar ma być odpowiednio oznakowany. Można też będzie przekraczać granicę nie tylko rowerem czy kajakiem, ale też innym środkiem transportu.

"Będziemy pracować nad tym, aby turyści z innych państw czuli się komfortowo w strefie Kanału Augustowskiego i w strefie miasta Grodno" - powiedział Wiktor Liskowicz.

Bez wizy na Białoruś można się dostać przez dwa przejścia: Rudawka-Lesnaja (pieszo, rowerem lub kajakiem, przejście jest małe, sezonowe) oraz Kuźnica-Bruzgi (samochodem lub rowerem). Szczegółowe informacje w sprawie ruchu bezwizowego znajdują się tutaj. (PAP, oprac. mag)

Zobacz też:
Białystok: Konferencja o współpracy turystycznej Polski i Białorusi
Bez wizy na Białoruś? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok
Władze Sokółki i Grodna chcą realizować wspólne projekty transgraniczne


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok