Radio Białystok | Wiadomości | "Piknik bez granic" – polsko-białoruska majówka na Kanale Augustowskim

"Piknik bez granic" – polsko-białoruska majówka na Kanale Augustowskim

19.04.2017, 14:49, akt. 15:24

Spływy kajakowe, festyny, jarmark produktów lokalnych i wiele innych atrakcji, złożą się na "Piknik bez granic", który w dniach 28 kwietnia-3 maja odbędzie się po polskiej i białoruskiej stronie granicy na Kanale Augustowskim m.in. na przejściu Rudawka-Lesnaja.

foto: Iza Kosakowska
foto: Iza Kosakowska


0:00
0:00
"Piknik bez granic" – polsko-białoruska majówka na Kanale Augustowskim - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Na Białoruś bez wizy

Przez to przejście będzie można odwiedzić turystycznie Białoruś bez wizy. Od tzw. majówki, sezonowe turystyczne polsko-białoruskie przejście graniczne Rudawka-Lesnaja będzie można przekraczać drogą wodną, pieszo lub rowerem; piknik ma pomóc promować Kanał Augustowski. Tędy można np. na pięć dni dostać się na Białoruś bez wizy. 

Taką możliwość daje wprowadzony 26 października 2016 r. przez Białoruś czasowy ruch bezwizowy na teren parku Kanał Augustowski i do części Grodzieńszczyzny, w tym Grodna. Bez wizy na wyznaczonym terenie można przebywać do pięciu dni. 

Promocja Kanału Augustowskiego

By promować Kanał Augustowski jako transgraniczny obiekt turystyczny, samorząd województwa podlaskiego wspólnie m.in. z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku, lokalnymi samorządami i Grodzieńskim Obwodowym Komitetem Wykonawczym przygotowują różne imprezy, oprócz przejścia Rudawka-Lesnaja, także w Augustowie, Studzienicznej, a strona białoruska m.in. na śluzie Dąbrówka i w miejscowości Niemnowo. 

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński powiedział w środę (19.04) na konferencji prasowej, że samorząd zaprasza na piknik wszystkich chętnych gości z kraju i zagranicy na Kanał Augustowski, który jest jednym z ważniejszych produktów turystycznych regionu. Dodał, że władzom zależy, by turyści odwiedzali to miejsce. 

Podpisanie umowy pomiędzy woj. podlaskim i obwodem grodzieńskim

28 kwietnia w Augustowie będzie podpisana umowa o współpracy pomiędzy województwem podlaskim i obwodem grodzieńskim. Tego dnia po południu na śluzie Kurzyniec na przejściu Rudawka-Lesnaja będzie zainaugurowany sezon turystyczny. 29 kwietnia w Augustowie i Studzienicznej będą rozgrywane spływy kajakowe, rajd rowerowy, rajd konny, pieszy oraz biegi w ramach IV edycji imprezy "Z biegiem Kanału Augustowskiego", którą przygotowuje Augustowska Organizacja Turystyczna. 

W Studzienicznej zaplanowano Jarmark Produktów Lokalnych, swoje stoiska edukacyjne będzie miało sześć nadleśnictw związanych z Puszczą Augustowską. Będzie też promowany szlak rowerowy Green Velo, Szlak Wodny Pisa-Narew, pokazowe wyścigi kajaków z udziałem kajakarzy Sparty Augustów. 

1 maja w Augustowie odbędzie się III Piknik Kowalski Bractwa Bartnego, parada statków, katamaranów i gondoli na rzece Netta oraz zlot Food Trucków. 2 maja na Netcie zaplanowano piknik kajakowy, a 3 maja rajd rowerowy Konstytucji 3 Maja. 

Według zapowiedzi umieszczonej na stronie internetowej Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego (władz obwodowych) po stronie białoruskiej różne imprezy dotyczące kultury, tradycji i kuchni białoruskiej odbywać się będą od 29 kwietnia do 1 maja. Będą m.in. pokazy wypieku "karawaja", konkursu na najszybsze jedzenie draników i największy blin ziemniaczany. Będą też imprezy muzyczne, literackie oraz piesze spacery wzdłuż Kanału Augustowskiego. 

30 kwietnia rozpocznie się festiwal tańców ludowych „Kwiecień w stylu etno” z udziałem zespołów z Grodna i okolic. Poniedziałek 1 maja odbędzie się festiwal „Sopoćkiński cud” w Sopoćkiniach, poświęcony kulturalnym tradycjom tamtejszych okolic. W ramach imprezy można będzie odwiedzić muzeum pisanek i nauczyć się malowania pisanek. 

Kanał Augustowski - ważny szlak turystyki kajakowej

Kanał Augustowski należy do najdłuższych w Polsce sztucznych dróg wodnych; obecnie to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych w północno-wschodniej części kraju i ważny szlak turystyki kajakowej. Jego budowa, według projektu Ignacego Prądzyńskiego, rozpoczęła się w 1825 r., a zakończyła w 1839 r. Kanał łączy dorzecza Wisły i Niemna, ma 101 km długości (z czego w Polsce 80 km). Kajakarze płynący kanałem mijają jeziora: Sajno, Necko, Białe, Studzieniczne, płyną też rzeką Czarna Hańcza. Na Kanale Augustowskim jest 18 śluz z czego w Polsce 14. 

Bez wizy na Białoruś, oprócz przejścia Rudawka-Lesnaja, można się również dostać - także samochodem - przez duże drogowe przejście Kuźnica-Bruzgi. Szczegółowe zasady są na stronie www.grodnovisafree.by.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Władze Augustowa przygotowały kalendarz letnich imprez nad Nettą

16.04.2017, 09:20

Koncerty, wydarzenia sportowe i huczne obchody 460-lecia Augustowa. Władze miasta przygotowały kalendarz letnich imprez nad rzeką Nettą.


Zbliża się sezon turystyczny na Kanale Augustowskim

10.04.2017, 19:58

50 km nowych ścieżek rowerowych w białoruskiej części Kanału Augustowskiego i możliwość bezwizowego przekroczenia granicy kajakiem, pieszo lub na rowerze od 28 kwietnia - władze obwodu grodzieńskiego przygotowują się do rozpoczęcia sezonu turystycznego.


Władze województwa podlaskiego i obwodu grodzieńskiego będą wspólnie promować Kanał Augustowski

16.12.2016, 17:28

O pomysłach na tę współpracę rozmawiano podczas pierwszego posiedzenia grupy roboczej ds. Kanału Augustowskiego.


Od stycznia mają być tańsze wizy wielokrotnego wjazdu na Białoruś

16.12.2016, 13:51

O szczegółach białoruski resort dyplomacji ma poinformować w przyszłym tygodniu.


Bez wizy na Białoruś? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

25.11.2016, 15:25

Andrzej Ryczkowski i Kamil Kalicki postanowili sprawdzić, czy w ciągu jednego dnia od podjęcia decyzji, można wyjechać do Grodna.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok