Radio Białystok | Wiadomości | Eksperci: także w województwie podlaskim powietrze jest zanieczyszczone
Podlaskie nie jest wolne od zanieczyszczeń powietrza, choć przeczą temu dane prezentowane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku. Wszystko dlatego, że w Polsce obowiązują znacznie mniej surowe normy jakości w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej.
To, co w Paryżu traktowane jest jako stan alarmowy, w Białymstoku uznawane jest za stan bardzo dobry
To prowadzi do błędnych wniosków i tendencji do bagatelizowania problemu - zauważa prof. Piotr Banaszuk z Katedry Ochrony środowiska Politechniki Białostockiej. Wyjaśnia, że to, co w Paryżu traktowane jest jako stan alarmowy, w Białymstoku uznawane jest za stan bardzo dobry nie wymagający informowania mieszkańców. - To przypomina leczenie gorączki przy pomocy stłuczenia termometru - mówi prof. Banaszuk. Jego zdaniem potrzeba wsparcia dla inwestycji wykorzystujących odnawialne źródła energii.
Posłuchaj rozmowy z prof. Piotrem Banaszukiem
W Podlaskiem działa 6 stacji monitorujących zanieczyszczenie powietrza, z czego 3 umieszczone są w Białymstoku.
Pomiary wskazują, że generalnie normy nie są przekraczane, a ewentualne zwiększenie zanieczyszczeń ma charakter incydentalny i krótkotrwały - mówi Grzegorz Bok z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku.
Grzegorz Bok przyznaje jednak, ze polskie normy są dużo mniej restrykcyjne niż europejskie. Ciekawostka natomiast jest to, że do województwa podlaskiego docierają zanieczyszczenia z innych regionów kraju, a nawet spoza kontynentu. Notowano zanieczyszczenia piskiem saharyjskim, pyłami z erupcji wulkanu na Islandii oraz z podmoskiewskich pożarów - wylicza naczelnik Wydziału Monitoringu środowiska WIOŚ.
700 mln zł na inwestycje proekologiczne w Podlaskiem
Mimo teoretycznie optymistycznych danych dotyczących zanieczyszczenia powietrza władze województwa zamierzają efektywnie wpływać na jego jakość. Niebawem ma być ogłoszony konkurs na wsparcie z dotacji unijnych między innymi budowy instalacji fotowoltaicznych. W sumie do 2020 roku na inwestycje proekologiczne przeznaczono w regionie prawie 700 milionów złotych z funduszy unijnych.