Radio Białystok | Wiadomości | Do Kuratorium Oświaty w Białymstoku wpłynęły projekty dotyczące dostosowania szkół do reformy edukacji
Do Kuratorium Oświaty w Białymstoku wpłynęły pierwsze propozycje, w których samorządowcy wskazują, jak widzą w swoich gminach organizację 8-letnich podstawówek i proces wygaszania gimnazjów. Projekty zaopiniować musi kurator oświaty.
"Wpłynęło już 13 wniosków, m.in. z Dubicz Cerkiewnych, Czyżewa i Łomży, ze 135 spodziewanych" - mówi podlaski kurator oświaty Jadwiga Szczypiń. I dodaje: "jeżeli dostrzeżemy w uchwale intencyjnej potrzebę skierowania uwagi na konkretne aspekty, piszemy, co należy poprawić i zmienić i czego oczekujemy już w ostatecznej uchwale".
Po opinii kuratora oświaty radni podejmować będą uchwały zasadnicze. Cały proces musi zakończyć się do 31 marca.
Zmiany w edukacji obowiązywać będą od września 2017 roku. Zakładają przede wszystkim likwidację gimnazjów i powrót do 8-klasowej szkoły podstawowej.
W Kuratorium Oświaty w Białymstoku działa punkt informacyjny w związku z wprowadzaniem reformy. Czynny jest we wtorki od 9:00 do 14:00 i w czwartki od 14:00 do 18:00. (ew/mag)
Przeszkoleni będą wszyscy nauczyciele - mówi podlaski wicekurator oświaty Bożena Dzitkowska.
Dwa warianty zmian sieci szkół przygotowały władze Zambrowa w związku z reformą oświaty.
Gimnazja zostaną przekształcone w podstawówki lub włączone do liceów - to projekt uchwały władz Białegostoku związany z reformą oświaty.
Prezydent mówił, że reforma jest odpowiedzią na oczekiwania społeczne. W Białymstoku zlikwidowane będą 33 gimnazja.