Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy o reformie edukacji
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Od września 2017 roku podstawówki będą 8-letnie. Nie będzie już też naboru do gimnazjów. Licea znów będą 4-letnie, a szkoły branżowe i policealne 2-stopniowe.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy o reformie edukacji i przyznał, że była to trudna decyzja i wymagała wielu konsultacji. Uważa jednak, że w Polsce reforma edukacji jest niezbędna. Zwrócił się też do wszystkich podmiotów, które będą odpowiedzialne za wdrażanie zmian, o ścisłą współpracę.
Prezydent mówił, że reforma jest odpowiedzią na oczekiwania społeczne w sprawie likwidacji gimnazjów. Jej zapisom sprzeciwia się m.in. Związek Nauczycielstwa Polskiego, który wszedł w spór zbiorowy z dyrektorami szkół. To pierwszy etap procedury przed strajkiem.
Protest obejmie większość białostockich placówek. "Związkowcy domagają się gwarancji zatrudnienia i warunków pracy do 2022 roku, 10 % podwyżki i zwiększenia nakładów na oświatę" – mówi prezes podlaskiego oddziału ZNP Maria Mieszalska-Goroszkiewicz.
W Białymstoku zlikwidowane będą 33 gimnazja
W Białymstoku zlikwidowane będą 33 gimnazja. Władze miasta nie ujawniają jeszcze szczegółów w jaki sposób zostaną one zagospodarowane, ale jak zapewnia rzecznik prezydenta Białegostoku Urszula Mirończuk, wprowadzane zmiany mają być jak najmniej odczuwalne.
Prezydent Andrzej Duda poinformował też, że w porozumieniu z premier i minister edukacji narodowej powołał nowego doradcę do spraw reformy oświaty - prof. Andrzeja Waśko. (PAP, rm/mag)
Na konkurs dla młodzieży gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wpłynęło ponad 240 prac z całej Polski.
W specjalnym apelu do rządzących Związek podkreśla, że reforma wprowadzana jest zbyt szybko i powinna mieć poparcie społeczne.
Niektórzy białostoccy radni chcą, by rząd wycofał się z reformy edukacji. Ich apel najprawdopodobniej nie trafi do minister edukacji.