Radio Białystok | Sport | Przerwała trwała aż 80 dni - wracają rozgrywki piłkarskiej ekstraklasy
Piłkarze PKO BP Ekstraklasy już po raz drugi wracają w tym roku na boiska. O ile jednak w lutym wznowili sezon po planowanej zimowej przerwie, o tyle następna - spowodowana koronawirusem - trwała aż 80 dni. Dzięki wysiłkom wielu osób w piątek (29.05) rozpocznie się 27. kolejka.
Jagiellonia zagra w Krakowie
Piłkarze Jagiellonii Białystok wznowią rozgrywki w niedzielę (31.05) wyjazdowym meczem z Cracovią. Spotkanie przy ul. Kałuży w Krakowie rozpocznie się o 15:00 i będziemy je transmitować na naszej antenie. Relację spod Wawelu przeprowadzi Jerzy Kułakowski.
Ekstraklasa przestała grać 9 marca
Ostatni dotychczas mecz polskiej ekstraklasy odbył się 9 marca, gdy piłkarze Korony Kielce pokonali u siebie ŁKS Łódź 1:0. Szybko rozprzestrzeniający się wirus sprawił, że rozgrywki prawie na całym świecie, w tym w Polsce, zostały wstrzymane.
We Francji, Holandii, Belgii, Szkocji czy na Cyprze już ich nie wznowiono. W Polsce krajowa federacja, która już w marcu ogłosiła znaczną pomoc finansową dla klubów, a także prowadząca rozgrywki Ekstraklasa S.A. cały czas podtrzymywały nadzieję na dokończenie sezonu. To wymagało jednak - podobnie jak w innych krajach - zgody rządu i władz medycznych.
Ekstraklasa już 25 kwietnia otrzymała od nich zielone światło na przygotowania do restartu rozgrywek, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i na razie bez publiczności.
Piłkarze i trenerzy przebadani na obecność koronawirusa
Kolejne etapy planu wznowienia sezonu odbywały się bez przeszkód. Na początku maja piłkarze i członkowie sztabów szkoleniowych klubów ekstraklasy przeszli testy na obecność koronawirusa i od 8 maja mogli rozpocząć treningi w grupach.
- Na 800 przebadanych osób mamy tylko jeden przypadek pozytywny (...). Co ważne, bez konsekwencji dla klubu, gdyż nie jest to zawodnik ani członek sztabu szkoleniowego. Przypadek ten udało się wychwycić wcześnie dzięki przeprowadzaniu i analizie ankiet medycznych. Osoba ta nie miała kontaktu z drużyną. To pokazuje, że wprowadzona przez nas izolacja sportowa oraz codzienne wypełnianie ankiet medycznych ma głęboki sens. Kluby muszą ściśle przestrzegać tej procedury aż do ostatniego meczu sezonu - powiedział wówczas prof. Krzysztof Pawlaczyk, członek Komisji Medycznej PZPN oraz ekspert medyczny Ekstraklasy.
Drużyny trenowały w kolejnych dniach bez przeszkód, wiele z nich wyjechało na krótkie obozy przygotowawcze. Nie było większych komplikacji, dlatego w piątek będzie można wreszcie wznowić ligowy sezon (dwie niższe klasy rozgrywek ruszą 2-3 czerwca).
Piłkarze Jagiellonii wznowili treningi
Na 29 maja zaplanowano mecze Śląska Wrocław z Rakowem Częstochowa (godz. 18) oraz Pogoni Szczecin z KGHM Zagłębiem Lubin (20.30).
Szlagierem tej kolejki będzie ligowy klasyk - sobotnie spotkanie Lecha Poznań z liderem Legią Warszawa (godz. 20).
Stołeczny zespół ma już za sobą majowy "debiut". We wtorek wicemistrzowie kraju pokonali na wyjeździe występującą klasę niżej Miedź Legnica 2:1 w jednym z dwóch zaległych ćwierćfinałów Pucharu Polski, choć musieli sobie radzić bez kilku kontuzjowanych zawodników, m.in. dwóch najlepszych bramkarzy. Na dodatek od 80. minuty grali w dziesiątkę po czerwonej kartce Igora Lewczuka.
Będzie podział na dwie grupy
Przymusowa przerwa nie spowodowała zmian w formacie rozgrywek ligowych. Po 30. kolejce tabela zostanie podzielona na dwie części i drużyny rozegrają jeszcze po siedem meczów z rywalami ze swojej grupy, z zachowaniem dotychczasowego dorobku.
Z ekstraklasy spadną trzy drużyny, a ich miejsce zajmą trzy zespoły z pierwszej ligi - bezpośredni awans uzyskają dwa najlepsze, a trzeci po barażach z udziałem drużyn z miejsc 3-6. Nowy termin meczów barażowych to 28 lipca (półfinały) i 31 lipca (finał).
Ostatnia kolejka rundy zasadniczej jest planowana na 14 czerwca, zaś sezon zakończy się 18 i 19 lipca, kiedy zostaną rozegrane mecze 37. kolejki - odpowiednio - w grupie spadkowej i mistrzowskiej.
Do końca rozgrywek piłkarze i sztaby szkoleniowe będą poddawani rygorystycznym procedurom treningowo-medycznym.
- Wydaje mi się, że można być optymistą, ponieważ nasz protokół przewiduje wszystkie rozwiązania. Jesteśmy przygotowani w każdym elemencie. Oczywiście co innego, gdyby nastąpiła druga fala zakażeń koronawirusem, ale to będzie wówczas dotyczyć wszystkich dziedzin życia, nie tylko futbolu - powiedział niedawno prezes PZPN Zbigniew Boniek.
Po 26 kolejkach liderem jest Legia z dorobkiem 51 punktów, wyprzedzając o osiem broniący tytułu Piast Gliwice. Dziewięć punktów mniej zgromadziły: Cracovia, Śląsk Wrocław i Lech. Tabelę zamyka ŁKS (20), który ma aż 11 punktów straty do bezpiecznej lokaty. W strefie spadkowej znajdują się również Korona (26) i Arka Gdynia (25).
Jagiellonia Białystok zajmuje 8. miejsce w ligowej tabeli.
Mecze bez publiczności i chłopców do podawania piłek
Mecze, przynajmniej na razie, będą odbywać się bez kibiców. Sędziowie wciąż mogą korzystać z systemu VAR. Uczestników zawodów będą obowiązywać przepisy dotyczące bezpieczeństwa.
Na przykład - jak ustalono kilka tygodni temu - wszystkie osoby pracujące na stadionie, z wyjątkiem piłkarzy i sędziów oraz trenerów przekazujących wskazówki zawodnikom, zostaną zobowiązane do zasłaniania ust i nosa do momentu opuszczenia przez nich obiektu.
Podczas meczów nie będzie chłopców do podawania piłek. Wcześniej zostaną przygotowane 24 piłki, aby nie powodować opóźnienia gry. Jakikolwiek catering jest zabroniony. Nie będzie również dziecięcej eskorty i klubowych maskotek.
Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie, gdzie wznowiono piłkarski sezon.
Od 16 maja gra niemiecka Bundesliga. W ogóle nie przerwano sezonu na Białorusi, natomiast na początku tego miesiąca zaczęto grać na Wyspach Owczych. 19 maja wznowiono rywalizację w Estonii, a w miniony weekend - w Czechach, na Węgrzech i w Armenii.