Radio Białystok | Relacja | Wojna na Ukrainie - dzień 5

RELACJA NA ŻYWO

Wojna na Ukrainie - dzień 5

2.03.2022, 13:26

Nocne rosyjskie szturmy na Kijów powstrzymane - informuje rosyjskie dowództwo. Walki trwały na przedmieściach, gdzie wojska rosyjskie próbowały przełamać obronę i wedrzeć się do centrum. Sztab generalny Ukrainy donosi o zniszczeniu znacznych ilości sprzętu i dotkliwych stratach po stronie agresora.


twitter.com/nexta_tv



07:21

W walkach na Ukrainie uczestniczy blisko 100 tys. żołnierzy rosyjskich, a w rezerwie jest około 50 tys. kolejnych – poinformowała BBC, powołując się na wysokiego rangą urzędnika ministerstwa obrony USA.

Według tego źródła Rosjanom nie udało się zająć żadnego dużego miasta na Ukrainie, a siły rosyjskie znajdują się obecnie około 30 km od Kijowa – pisze BBC.

Według Pentagonu Rosjanie mają największy problem z uzupełnieniem dostaw paliwa przy ataku na Charków, ale również Kijów.

W sumie Rosja wystrzeliła w różne cele na Ukrainie ok. 320 rakiet, przeważnie balistycznych małego zasięgu.



07:22

Białoruskie wojska najprawdopodobniej dołączą do sił rosyjskich dokonujących inwazji na Ukrainę i może do tego dojść już w poniedziałek - poinformował cytowany przez agencję Associated Press przedstawiciel amerykańskiego wywiadu.

Źrodło to przekazało, że decyzja Alaksandra Łukaszenki o włączeniu wojsk białoruskich w konflikt zależy od efektów rosyjsko-ukraińskich rozmów. Ze względu na wrażliwość podanych informacji osoba ta wypowiadała się anonimowo.

Jak zauważa AP, Białoruś nie wzięła jak do tej pory bezpośredniego udziału w wojnie na Ukrainie, mimo wyrażanego poparcia dla rosyjskiej agresji.

Siły rosyjskie napotkały silny opór ze strony ukraińskich obrońców, a Amerykanie uważają, że inwazja jest trudniejsza i przebiega wolniej, niż pierwotnie zakładał Kreml. Jednocześnie podkreśla się, że wraz z upływem czasu sytuacja może się zmienić. (PAP)



07:25

Portal NEXTA zamieścił zrzut ekranu z aplikacji FlightRadar na którym widać, jak w praktyce wygląda nałożone przez kraje UE zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów. 

Samolot z Belgradu do Moskwy leciał ponad sześć godzin, zamiast planowych dwóch i pół okrężną trasą m.in. przez Turcję i Gruzję.



07:31

Rosyjskie wojska w nocy z niedzieli na poniedziałek zajęły Berdiańsk, port położony nad Morzem Azowskim, na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował doradca administracji prezydenckiej Ołeksij Arestowycz, a także władze lokalne na Facebooku.

"Berdiańsk jest okupowany przez wroga. Nie ma tam naszych wojsk. Miasto zostało zajęte przez zgrupowanie nacierające z Melitopola. Teraz oni (tj. Rosjanie - przyp.red) tam są" - powiedział Arestowycz, cytowany przez portal RBK.

Z kolei lokalna ukraińska administracja poinformowała na Facebooku, że miejscowa policja "została rozwiązana, a władze miasta odmówiły współpracy z okupantem".

Podczas zdobywania miasta jedna osoba zginęła, a inna została ranna.

Berdiańsk liczy około 100 tys. mieszkańców. (PAP)



07:33

Pierwszy transport darów od białostoczan dla Ukraińców dotarł już na Ukrainę - informuje wiceprezydent miasta Rafał Rudnicki.



07:39

Siły rosyjskie obniżyły tempo natarcia na wszystkich kierunkach, a ukraińska armia z powodzeniem odpiera ataki – poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, podsumowując stan z poniedziałku rano.

Wojska rosyjskie atakują lotniska wojskowe i cywilne, punkty dowodzenia, obiekty obrony przeciwlotniczej, ważne obiekty infrastruktury, miasta i oddziały wojsk ukraińskich – podkreślił sztab. Łamiąc prawo międzynarodowe, siły rosyjskie uderzyły rakietami w domy mieszkalne w Żytomierzu (środkowa część kraju) i Czernihowie (na północy).

Sztab informuje, że z powodzeniem udaje się odpierać ataki jeszcze na dojazdach do miast, zmuszając przeciwnika do rezygnacji z natarcia. „Według stanu z dzisiaj tylko jedna z ukraińskich brygad zniszczyła ogniem artyleryjskim ponad pięć kolumn sprzętu wojskowego i żołnierzy przeciwnika” – napisano.

Sztab podkreśla, że siły rosyjskie są zdemoralizowane i odnoszą duże straty, dochodzi do dezercji i niesubordynacji.

„Obrońcy Ukrainy kontynuują zdecydowaną obronę” – zaznaczono.

Również w poniedziałek pojawiły się jednak informacje o zajęciu przez siły rosyjskie Berdiańska, portu nad Morzem Azowskim, na południowym wschodzie Ukrainy. Poinformował o tym doradca administracji prezydenckiej Ołeksij Arestowycz, a także władze lokalne na Facebooku. (PAP)



07:45

Będzie kolejne spotkanie kierownictwa państwa polskiego dotyczące sytuacji na Ukrainie. Zwołał je prezydent Andrzej Duda - informuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. 

Prezydent będzie też konsultował się z sojusznikami co do przygotowania decyzji o wsparciu Ukrainy, sankcji dla Rosji i Białorusi oraz wzmocnienia NATO.



07:48

Rząd Korei Południowej podjął decyzję o zakazie eksportu strategicznych materiałów do Rosji i przyłączeniu się do inicjatywy odcięcia niektórych rosyjskich banków od systemu SWIFT w ramach sankcji za napaść na Ukrainę – ogłosiło MSZ w Seulu.

Rząd koreański potępił zbrojną inwazję Rosji na Ukrainę i jako odpowiedzialny członek społeczności międzynarodowej zdecydował się aktywnie uczestniczyć w jej wysiłkach, w tym w sankcjach gospodarczych, na rzecz pokojowego rozwiązania sytuacji – napisano w komunikacie.

Kontrole eksportu obejmą elektronikę, półprzewodniki, komputery, sprzęt telekomunikacyjny, czujniki, lasery, przyrządy nawigacyjne, pokładowe urządzenia lotnicze, morskie i kosmiczne.

Seul będzie promował uwalnianie strategicznych rezerw paliwowych w celu stabilizacji międzynarodowego rynku energetycznego oraz rozważy inne środki, w tym odsprzedaż gazu LNG do Europy. Zwiększy też pomoc humanitarną dla Ukrainy – napisano.

Południowokoreański minister handlu Jeo Han Ku ogłosił tymczasem, że będzie zabiegał o wyłączenia z rozszerzonych niedawno przez władze USA sankcji zakazujących eksportu amerykańskiej technologii do Rosji, aby „zapobiec możliwym szkodom dla naszych firm” – podała agencja Yonhap. (PAP)



07:53

W jednej z dzielnic mieszkalnych Charkowa w ziemi leży pocisk kasetowy.



07:57

NEXTA informuje, że Bank Centralny Rosji podniósł stopy procentowe do 20%, a Wielka Brytania zablokowała wszystkie transakcje do rosyjskiego banku centralnego, narodowego funduszu majątkowego i ministerstwa finansów.



08:02

Charków jest pod kontrolą Ukrainy – podaje portal Suspilne, powołując się na informacje przekazane przez władze obwodu charkowskiego.

Całą noc odpieraliśmy atak, niszczyliśmy kolumny, jeszcze zanim mogły zająć pozycje do ostrzału artyleryjskiego. Miasto jest pod kontrolą. Bardzo dużo grup dywersyjnych – poinformował szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow.

Jak podał Syniehubow, cały rosyjski sprzęt, który zdołał wjechać do miasta w niedzielę, został zniszczony. W jednej ze szkół zablokowano i zlikwidowano 20 dywersantów. Ponadto poinformował o przypadku poddania się „siedmiu rosyjskich żołnierzy jednemu żołnierzowi ukraińskiemu”.

Są ofiary wśród dzieci. W mieście wciąż utrzymuje się ryzyko ataków ze strony grup dywersyjnych. (PAP)



08:14

Ukraińscy hakerzy włamali się na stronę internetową Kremla i upublicznili całą bazę danych telefonicznych - powiedział na antenie telewizji Ukraina-24 doradca ministra spraw wewnętrznych Wadym Denysenko.

W niedzielę wieczorem zrealizowaliśmy kolejną inicjatywę i wspólnie z Cyborgs-Spam of Ukraine włamaliśmy się na stronę Kremla, a całą bazę telefoniczną umieściliśmy w Telegramie na kanale "Włast'RF+" (Władze FR) – poinformował Denysenko.

Dokładne instrukcje i linki można również znaleźć na Telegramie innego doradcy w MSW Ukrainy Antona Heraszczenki.

Każdy, kto chce, może wejść na czat bota na Telegramie, w którym są numery telefonów urzędników. Następnie wybieracie numer rzecznika prasowego Putina - Pieskowa, i dzwonicie w dzień i w nocy i mówicie co myślicie o perfidnym ataku szumowin na Ukrainę - przekazał Heraszczenko. 

(PAP)



08:23

Kurs rosyjskiego rubla spadł w poniedziałek do rekordowo niskiego poziomu po ogłoszeniu w weekend przez państwa zachodnie nowych sankcji wymierzonych w Rosję z powodu jej agresji na Ukrainę, w tym ograniczenia wobec rezerw walutowych kraju - podała agencja Reutera.

Jak wynika z wewnętrznego dokumentu, Centralny Bank Federacji Rosyjskiej nakazał profesjonalnym uczestnikom rynku akcji wstrzymanie od poniedziałku rano realizacji wszystkich zleceń sprzedaży rosyjskich papierów wartościowych przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne.

Rosyjski bank centralny ogłosił w niedzielę szereg środków mających na celu wsparcie rynków krajowych, próbując złagodzić w ten sposób konsekwencje nałożonych sankcji, które zablokują niektórym rosyjskim bankom dostęp do międzynarodowego systemu płatności SWIFT. Bank centralny wznowi m.in. skup złota na rynku krajowym.

Ponadto w zeszłym tygodniu rubel został wsparty interwencją rosyjskiego banku centralnego, do czego doszło pierwszy raz od 2014 roku, gdy było to związane z rosyjską aneksją Krymu.

Analitycy holenderskiego Rabobanku stwierdzili, że ostatnia pomoc dla rubla okaże się całkowicie nieskuteczna wobec najnowszych zachodnich sankcji.

Nawet złoto nie jest płynne, jeśli nie można go wymienić na walutę. W poniedziałek nastąpi całkowite załamanie kursu rubla - napisali analitycy.

(PAP)



08:37

Premier Japonii Fumio Kishida oświadczył, że jego rząd rozważa nałożenie sankcji na Białoruś, gdyż wspiera ona agresję Rosji na Ukrainę. Sankcje mają być skierowane przeciwko głównym urzędnikom w Mińsku – przekazał szef MSZ Yoshimasa Hayashi.

Kishida potępił również prezydenta Rosji Władimira Putina za postawienie wojsk jądrowych w stan gotowości. „To ryzykowne zachowanie, które dodatkowo destabilizuje sytuację” – ocenił.

„Białoruś wspiera działania militarne Rosji, co stanowczo potępiamy. Zamierzamy szybko dojść do porozumienia” w sprawie sankcji – powiedział Kishida w czasie obrad komisji budżetowej w wyższej izbie parlamentu.

Japonia rozważa „środki przeciwko osobom, w tym wysokiej rangi urzędnikom państwowym” na Białorusi – oświadczył na tej samej sesji szef japońskiej dyplomacji Hayashi, cytowany przez agencję Kyodo. (PAP)



08:44

Rosyjska armia przez cztery pierwsze dni inwazji na Ukrainę straciła m.in. 191 czołgów, 29 samolotów, 29 śmigłowców, trzy bezzałogowe statki powietrzne i pięć systemów obrony przeciwlotniczej - poinformowała w poniedziałek na Facebooku wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar. Straty w ludziach po stronie rosyjskiej wyniosły 5300 osób.

Ponadto z zestawienia opublikowanego przez Malar wynika, że w ciągu czterech dni konfliktu agresor stracił 816 bojowych wozów opancerzonych, 291 pojazdów wojskowych, 60 cystern, dwie jednostki pływające, 74 działa, jeden system kierowanych rakiet ziemia–powietrze Buk oraz 21 wyrzutni rakietowych Grad.

Dane mają charakter orientacyjny i być może zostaną doprecyzowane, ponieważ niezwykle trudno jest je uzyskać po bitwie. Dowódcy skupiają się przede wszystkim na walce - zastrzegła wiceszefowa resortu obrony.

(PAP)



08:52

Rada Bezpieczeństwa ONZ zgodziła się, przy sprzeciwie Rosji, na zwołanie na poniedziałek pierwszej od kilkudziesięciu lat "nadzwyczajnej sesji specjalnej" Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Spotkanie będzie poświęcone rosyjskiej napaści na Ukrainę.

W głosowaniu 11 członków RB poparło projekt rezolucji przedstawionej przez USA i Albanię. Od głosu wstrzymały się Chiny, Indie oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Również w poniedziałek po raz kolejny zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Jak przekazał Stały Przedstawiciel Francji przy ONZ Nicolas de Rivier, posiedzenie będzie dotyczyło dostarczenia Ukrainie pomocy humanitarnej. (PAP)



08:56

Według doniesień medialnych, m.in. agencji RIA w przeciągu ok. godziny mają rozpocząć się rozmowy ukraińsko-rosyjskie. Planowanym miejscem spotkania jest Białoruś - tamtejsze MSZ opublikowało miejsce pomieszczenia, w którym mają odbyć się negocjacje.



08:56

- Nad ranem przyjechała do nas pierwsza grupa uchodźców z Ukrainy. Została już zakwaterowana - poinformował na naszej antenie wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


Rozmowa z Bohdanem Paszkowskim




09:03

Na ulicach Irpienia niedaleko Kijowa płonie sprzęt wojskowy. (NEXTA)



09:15

Straż graniczna podała, że od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę, czyli od ubiegłego czwartku do Polski funkcjonariusze SG odprawili na przejściach granicznych z Ukrainą ponad 281 tys. osób.



09:19

Odbędzie się debata na temat członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej - zapowiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w rozmowie z francuską stacją telewizyjną BFM.

"To jest debata, która odbędzie się w każdym wypadku" - oświadczył Michel, dodając, że Wspólnota ma już umowę stowarzyszeniową z Ukrainą, którą można jeszcze wzmocnić.

W niedzielę, również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zadeklarowała, że "Ukraina jest jednym z nas i chcemy, aby znalazła się w Unii Europejskiej". Niemka nie zasugerowała jednak, że będzie to szybka ścieżka akcesyjna, o którą apelował w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Mamy proces (zbliżania) z Ukrainą, czyli na przykład integrację rynku ukraińskiego z jednolitym rynkiem unijnym. Mamy bardzo ścisłą współpracę w kwestii sieci energetycznych. Jest bardzo wiele tematów, w których współpracujemy - podkreśliła von der Leyen.

Przewodnicząca KE , zapytana o możliwość rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją oceniła: "Ważne jest, aby strona ukraińska zgodziła się na takie rozmowy i żeby warunki były dobre dla strony ukraińskiej. Generalnie zawsze lepiej jest prowadzić rozmowy pokojowe, niż walczyć. Ale zaufanie do prezydenta Putina zostało całkowicie stracone". (PAP)



09:22

Ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych publikuje wideo, na którym widać, jak mężczyzna próbuje zatrzymać rosyjski czołg.



09:31

Postawienie przez prezydenta Rosji Władimira Putina sił odstraszania nuklearnego w stan gotowości jest próbą odwrócenia uwagi od tego, że rosyjska operacja militarna na Ukrainie nie idzie tak, jak zakładał - ocenił brytyjski minister obrony Ben Wallace. Ale nie wykluczył, że Putin mógłby użyć broni nuklearnej, bo w ostatnim czasie robi on wiele "irracjonalnych" rzeczy.

Nie ma to związku z niczym konkretnym w strukturach gotowości ich sił zbrojnych. Po prostu wpuszczanie do przestrzeni medialnej tych fraz jest wielką próbą odwrócenia uwagi od jego kłopotów na Ukrainie - powiedział Wallace w rozmowie ze stacją Sky News. 

Wallace dodał, że brytyjski rząd stale analizuje sytuację, a gotowość nuklearna Wielkiej Brytanii jest utrzymywana na "bardzo wysokim poziomie".

Zapytany, czy rosyjski przywódca jest "wystarczająco szalony", aby rozpocząć konflikt nuklearny, Wallace odparł: "Myślę, że z pewnością zrobił ostatnio wiele irracjonalnych rzeczy".

Mówiąc o kłopotach Putina na Ukrainie, brytyjski minister obrony wskazał na opóźnienia na froncie w stosunku do założeń, znajdujące się w nieładzie oddziały i problemy logistyczne. "Oparli to wszystko na dziwacznym założeniu, że Ukraińcy powitają ich jako wyzwolicieli. Prezydent Putin przyjął to założenie, a teraz tak się nie dzieje, co powoduje, że muszą się wstrzymać. Powoduje to kłopoty logistyczne" - wyjaśnił.

Wallace pochwalił również odwagę i patriotyzm Ukraińców i powiedział, że kraj ten bardzo różni się od Rosji, gdzie przywódcy nie dbają o ludzi, którymi rządzą.

(PAP)



09:37

NEXTA informuje, że ukraińska delegacja przybyła na granicę z Białorusią na spotkanie w celu negocjacji pokojowych. Wśród delegatów jest minister obrony Ołeksij Reznikow.



09:44

Sportowcy z Ukrainy i innych krajów wezwały Międzynarodowy Komitet Olimpijski do natychmiastowego zawieszenia Rosji i Białorusi oraz zakazu startu dla zawodników z tych państw. 

List otwarty, który opublikował mający na celu wzmocnienie pozycji sportowców ruch Global Athlete, został skierowany nie tylko do prezydenta MKOl Thomasa Bacha, ale i szefa Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) Andrew Parsonsa.

Rosyjska inwazja na Ukrainę, wspierana przez Białoruś, jest wyraźnym naruszeniem Karty Olimpijskiej i Paraolimpijskiej. Naruszeniem, które musi spotkać się z surowymi sankcjami. Ukraińscy sportowcy i ich rodziny przebywające w tym kraju znajdują się w poważnym niebezpieczeństwie, a rozmowa z nimi jest nie lada wyzwaniem, ponieważ znajdują się w schronach – zaznaczono.

Jak dodano, odmowa podjęcia szybkich działań i zawieszenia narodowych komitetów olimpijskich Rosji i Białorusi byłaby złym przesłaniem.

Wasz brak działania wyśle wiadomość do każdego sportowca na świecie, że wybraliście interesy Rosji i Białorusi ponad interesy sportowców. Wasze dziedzictwo będzie definiowane przez wasze działania – argumentowano.

Treść listu szybko rozprzestrzeniła się na całym świecie. Wniosek poparła m.in. była brytyjska biegaczka długodystansowa Paula Radcliffe.

MKOl jedyny jak na razie komunikat dotyczący wojny na Ukrainie wydał w czwartkowy wieczór. Wskazał w nim, że międzynarodowe federacje sportowe powinny albo przenieść, albo odwołać imprezy i mecze planowane obecnie w Rosji lub na Białorusi. Jeden z kluczowych działaczy dodał, że rosyjskie i białoruskie flagi nie powinny być wywieszane na międzynarodowych imprezach sportowych. (PAP)



10:01

Władze Francji wysłały do Polski 33 tony pomocy humanitarnej przeznaczonej dla ukraińskich uchodźców - ogłosił francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin. W transporcie znalazły się m.in. namioty, leki i żywność.

Darmanin zapowiedział też, że na początku tego tygodnia kolejne 30 ton pomocy zostanie wysłane do Mołdawii.

Według Darmanina we wtorek do Polski mają również dotrzeć dwa samoloty cywilne "wypełnione lekami". (PAP)



10:04

Mieszkańcy Berdiańska śpiewają ukraiński hymn tuż obok rosyjskich wozów wojskowych.



10:17

Premier Mateusz Morawiecki spotka się w poniedziałek o godz. 15 z ambasadorami państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego w sprawie koordynacji pomocy humanitarnej dla Ukrainy - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.



10:21

Po zakończeniu godziny policyjnej w Kijowie otwarto sklepy spożywcze i apteki. Wiele osób wyszło po kilku dniach z domów, by zaopatrzyć się w leki i żywność. Tworzą się ogromne kolejki.



10:27

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin zaapelował o spokój, komentując postawienie rosyjskich sił nuklearnych w stan gotowości. Ponownie podkreślił też żądania Rosji wobec NATO i skrytykował nakładane na nią sankcje dotyczące systemu SWIFT.

Na rutynowym briefingu w Pekinie Wang powtórzył stanowisko chińskiego rządu, że „uzasadnione obawy wszystkich krajów powinny być traktowane poważnie”. Wcześniej chińska dyplomacja wielokrotnie oceniała, że Rosja ma „uzasadnione obawy” dotyczące ekspansji NATO.

Rzecznik ponownie wyraził również sprzeciw wobec „nielegalnych i jednostronnych sankcji” nakładanych na Rosję za jej agresję na Ukrainę. W niedzielę państwa zachodnie zapowiedziały odłączenie wybranych rosyjskich banków od systemu SWIFT, co poparły w poniedziałek również m.in. Japonia i Korea Płd.

Komunistyczne władze ChRL nie potępiły rosyjskiej agresji na Ukrainę i sprzeciwiają się nazywaniu jej inwazją. Chińska prasa przekazuje natomiast rosyjską narrację o „operacji specjalnej” w Donbasie i zamiarze „demilitaryzacji Ukrainy” w odpowiedzi na rzekome zagrożenie ze strony NATO. (PAP)



10:31

Jestem szczególnie wdzięczny prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wspólną owocną pracę - oświadczył w nagraniu opublikowanym na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Rozmawiałem wczoraj z prezydentami Portugalii, Litwy, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Jestem szczególnie wdzięczny Andrzejowi za naszą wspólną owocną pracę. Rozmawiałem z premierami Belgii, Hiszpanii oraz z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Poparcie ze strony naszej antywojennej koalicji jest bezwarunkowe i bezprecedensowe - oświadczył Zełenski.

Zwracając się do rosyjskich żołnierzy ukraiński prezydent zaapelował: "Nie słuchajcie waszych oficerów i propagandystów; (...) zostawiajcie sprzęt; (...) ratujcie życie. 




10:38

- Nie tylko organizacje czy samorządy, ale też osoby indywidualne, które chcą pomóc uchodźcom z Ukrainy np. w zakwaterowaniu, mogą zgłaszać się do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, który ma to koordynować. Jest też specjalna strona pomagamukrainie.gov.pl - mówił w Radiu Białystok wojewoda Bohdan Paszkowski.


Rozmowa z Bohdanem Paszkowskim




10:38

Kijów jest atakowany przez Rosjan ze wszystkich stron, ale nie został zablokowany – poinformował wiceszef kijowskiej administracji miejskiej Mykoła Poworoznyk.

Przez cały weekend trwały ataki rakietowe na ukraińską stolicę. Poworoznyk zapewnił jednak, że sytuacja w mieście jest spokojna, nie ma paniki i wszystko działa w sposób zorganizowany.

Bezpieczniej zostawać w domu, bo nadal działają rosyjskie grupy dywersyjne. Organizujemy dostawy i nie przewidujemy katastrofy humanitarnej. Z każdą godziną coraz więcej firm chce pomagać, są gotowe same dowozić produkty – oznajmił Poworoznyk.

(PAP)



10:40

Wszystkie cztery ukraińskie elektrownie jądrowe znajdują się pod kontrolą Ukrainy i działają - przekazał Energoatom. Podawana w rosyjskich mediach informacja o przejęciu przez Rosjan zaporoskiej elektrowni jądrowej na południu kraju jest nieprawdziwa - zaznaczono.

Podejmujemy wszelkie działania, by zapewnić bezpieczeństwo obiektów jądrowych, wzmacniamy ich obronę - przekazał Energoatom, państwowy operator elektrowni atomowych na Ukrainie.

Ukraina ma cztery elektrownie jądrowe z 15 reaktorami, które pokrywają około połowy krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

W czwartek wojska rosyjskie opanowały strefę zamkniętą wokół reaktora w Czarnobylu.

(PAP)



10:42

Już 32 kraje w Europie i Ameryce Północnej zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych.



10:43

Sojusznicy w NATO zwiększają wsparcie dla Ukrainy w postaci rakiet przeciwlotniczych i broni przeciwpancernej, a także pomocy humanitarnej i finansowej - zadeklarował sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

"Właśnie rozmawiałem z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wyraziłem uznanie dla odwagi (zwykłych) ludzi i sił zbrojnych Ukrainy. Sojusznicy NATO zwiększają wsparcie w postaci rakiet przeciwlotniczych, broni przeciwpancernej, a także pomocy humanitarnej i finansowej dla Ukrainy" - napisał Stoltenberg na Twitterze.



11:06

Prezydent Andrzej Duda odbędzie rozmowy telefoniczne z przedstawicielami państw europejskich, a we wtorek spotka się w Polsce z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem – poinformował szef BBN Paweł Soloch.

Jak powiedział Soloch, przed zaplanowaną na godz. 17 czasu polskiego telekonferencja zwołana przez prezydenta USA Bidena prezydent Duda "odbędzie szereg telefonicznych rozmów z przedstawicielami Unii Europejskiej, jak i poszczególnych państw, m.in. prezydentem Niemiec i premierem Wielkiej Brytanii".

"Jutro prezydent spotka się z sekretarzem generalnym NATO w jednej z jednostek wojskowych na terenie kraju" – powiedział szef BBN przed zwołanym przez prezydenta na godz. 11 kolejnym spotkaniem kierownictwa państwa. Narada prezydenta z przedstawicielami rządu ma dotyczyć wydarzeń na Ukrainie. (PAP)



11:09

Ochtyrka jest prawie zrównana z ziemią, ale lokalna ludność nie poddała się agresorom.



11:19

Ukraińska delegacja przybyła na rozmowy pokojowe na granicy ukraińsko-białoruskiej w składzie: David Arakhamia (deputowany Rady Najwyższej), Ołeksij Reznikow (minister obrony), Mychajło Podolak (doradca dyrektora kancelarii prezydenta), Andriej Kostin, Rustem Umerov (parlamentarzyści) i Mykoła Toczycki (wiceszef MSZ).



11:20

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę odnotowano już 102 ofiary śmiertelne wśród ukraińskich cywilów. Poinformowała o tym Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet w czasie sesji otwierającej obrady Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

Bachelet przekazała także, że od początku konfliktu zostało rannych 304 cywilów.

Komisarz podkreśliła, że liczba ofiar śmiertelnych wśród osób cywilnych może być znacznie wyższa niż oszacowano.

Według raportu ONZ uciekło z Ukrainy z powodu rosyjskiej inwazji ok. 422 tys. osób, a jeszcze więcej zostało przesiedlonych w obrębie kraju.

Rada Praw Człowieka ONZ zgodziła się w poniedziałek na wniosek Ukrainy o zwołanie w tym tygodniu pilnej debaty na temat rosyjskiej inwazji, kilka minut po stwierdzeniu przez ukraińskiego wysłannika, że rosyjskie działania wojenne "mogą zostać zaliczone do zbrodni wojennych". Wśród pięciu państw, które sprzeciwiły się zorganizowaniu debaty była Rosja i Chiny. (PAP)



11:36

Wzywamy Facebooka, Google'a, YouTube'a i Twittera do zablokowania oficjalnych kont rosyjskich i białoruskich instytucji rządowych, a także mediów państwowych i osobistych profili liderów tych państw w odpowiedzi na poprzedzoną falą dezinformacji agresję na Ukrainę - napisali we wspólnym liście premierzy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Chociaż platformy internetowe podjęły znaczące wysiłki w odpowiedzi na bezprecedensową kampanię kłamstw rosyjskiego rządu, nie zrobiono wystarczająco wiele - piszą szefowie rządów Polski (Mateusz Morawiecki), Litwy (Ingrida Szimonyte), Łotwy (Kriszjanis Karinsz) i Estonii (Kaja Kallas) w liście adresowanym do prezesów amerykańskich firm internetowych: Marka Zuckerberga kierującego Facebookiem, Susan Wojcicki (YouTube), Sundara Pchaia (Google) i Paraga Agrawala (Twitter).

To czas na stanowcze działania, wzywamy więc do podjęcia natychmiastowych kroków - apelują przywódcy.

Wśród siedmiu opisanych w liście działań znajduje się m.in. wezwanie do zawieszenia "oficjalnych kont rosyjskich i białoruskich instytucji państwowych, kontrolowanych przez państwo mediów, jak również osobistych profili przywódców tych państw i ich bliskich współpracowników, które konsekwentnie rozpowszechniają dezinformację na temat Ukrainy".

Innym proponowanym krokiem jest zawieszanie wszelkich kont wychwalających, usprawiedliwiających lub zaprzeczających agresywnemu charakterowi toczonej przez Rosję wojny i zbrodniom popełnianym przez siły rosyjskie.

Premierzy proponują również przyłączenie się internetowych koncernów do zapowiedzianych już przez UE i wprowadzonych w niektórych krajach kroków przeciwko propagandowym rosyjskim kanałom medialnym, np. RT czy Sputnik. Platformy internetowe nie mogą być wykorzystywane do tego, by te stacje omijały nałożone przez państwa restrykcje - ostrzegają.

Politycy kończą wspólny list ofertą pełnej pomocy eksperckiej przy wprowadzaniu przez internetowe koncerny proponowanych działań, "które są niezbędne nie tylko dla ochrony Ukrainy, ale i samej demokracji, którą pielęgnujemy w wolnym świecie".

List powstał z inicjatywy premier Litwy. Jego wersję w języku angielskim opublikował na swoim profilu na Twitterze pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński. (PAP)



11:45

Bardzo dobra decyzja ukraińskich służb. Czekaliśmy na nią. Otworzy to "szeroki korytarz humanitarny" dla kobiet i dzieci - napisało na Twitterze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, odnosząc się do informacji ambasady USA w Kijowie dotyczącej rezygnacji ukraińskich służb granicznych z kontroli kobiet i dzieci uciekających z Ukrainy.

Na Twitterze Ambasady Stanów Zjednoczonych w Kijowie pojawiła się informacja o tym, że Ukraińska Państwowa Straż Graniczna zrezygnowała z kontroli kobiet i dzieci wyjeżdżających z Ukrainy. "Ma to skrócić czas oczekiwania na granicy" - dodano.

Wpis udostępniło MSWiA. "Bardzo dobra decyzja ukraińskich służb. Czekaliśmy na nią. Otworzy to szeroki korytarz humanitarny dla kobiet i dzieci" - napisało ministerstwo.

Jak przekazała Straż Graniczna, tylko w niedzielę do Polski wjechało z Ukrainy prawie 100 tys. osób. Kolejne 28 tys. zanotowano w poniedziałek do godz. 7. Od początku działań wojennych do Polski wjechało ponad 281 tys. osób uciekających z Ukrainy. Najwięcej osób ucieka przez przejścia graniczne w Medyce, Dorohusku i Hrebennem. (PAP)



11:46

W szpitalach Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, przebywało w poniedziałek rano 76 cywili – poinformowały władze tego miasta. W ciągu minionej doby przybyło nowych 16 rannych w wyniku rosyjskiej inwazji – podano.

Agencja Ukrinform pisze, że rano miasto znajdowało się pod kontrolą sił ukraińskich. Rosjanie ostrzeliwują okoliczne wsie oraz niektóre dzielnice Mariupola. (PAP)



11:46

Informacje o okrążeniu Kijowa przez siły wroga to fake news – powiedział doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez media ukraińskie. „Rosjanie mogą o tym tylko marzyć” – powiedział o rzekomym otoczeniu miasta.

„Kijów jest pod pełną kontrolą ukraińskich wojsk. Wjazd do miasta jest możliwy” – powiedział Podolak, przyznając jednocześnie, że na obrzeżach miasta toczyły się walki. (PAP)



11:53

To już oficjalne - rozpoczęło się spotkanie delegacji ukraińskiej i rosyjskiej.



12:01

Białostoccy radni solidaryzują się z narodem ukraińskim i deklarują wszelką możliwą pomoc m.in. takie słowa są w przyjętym przez nich stanowisku.


Rada miasta Białystok przyjęła stanowisko ws. wojny na Ukrainie




12:01

Białoruska dziennikarka Hanna Liubakova potwierdza, że rozpoczęły się rozmowy pomiędzy Rosją a Ukrainą. Jednocześnie podaje, że naoczni świadkowie donoszą o ruchach rosyjskich wojsk na Białorusi w stronę granicy z Ukrainą.



12:04

Rosja wysłała na rozmowy wiceszefa MSZ Andrieja Rudenkę, ambasadora na Białorusi Borysa Gryzłowa, deputowanego Leonida Słuckiego i wiceministra obrony Aleksandra Fomina. Na czele delegacji stoi Władimir Miediński. 

Rozmowy odbywają się „bez warunków wstępnych”. (PAP)



12:20

Tak działają sankcje nałożone na Rosję - największy rosyjski bank, kontrolowany przez państwo Sberbank na krawędzi bankructwa.




12:23

Grajacy w niemieckiej 2. Bundeslidze klub piłkarski Schalke 04 Gelsenkirchen poinformował, że wobec inwazji Rosji na Ukrainę zerwał kontrakt ze swoim głównym sponsorem, rosyjskim koncernem gazowym Gazpromem.

Zarząd FC Schalke 04, za zgodą rady nadzorczej, podjął decyzję o rozwiązaniu umowy z Gazpromem przed jej wygaśnięciem - oświadczył klub na swojej stronie internetowej.

Kilka dni wcześniej zdecydowano się usunąć z koszulek logo tego koncernu i w miejscu dotychczasowej nazwy sponsora pojawił się napis "Schalke 04".

Klub z Gelsenkirchen, jeden z najpopularniejszych w Niemczech i mający wiele tysięcy kibiców, zajmuje obecnie piąte miejsce w drugiej lidze. (PAP)



12:23

Polityczne spory w Polsce są łagodniejsze, wszyscy są zjednoczeni wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. Unia Europejska i Stany Zjednoczone nakładają na Moskwę nowe sankcje. O kolejne, jeszcze bardziej radykalne kroki, apeluje polski rząd.

W audycji Gry polityczne skupiamy się na sytuacji za wschodnią granicą. Gośćmi Michała Buraczewskiego będą:

  • senator Prawa i Sprawiedliwości Mariusz Gromko
  • poseł Konfederacji Robert Winnicki
  • radny sejmiku województwa podlaskiego, pełnomocnik Polski 2050 Szymona Hołowni ds. samorządu Maciej Żywno

Początek audycji o 13:10.



12:44

Trwa ostrzał dzielnic mieszkalnych Charkowa. Pojawiają się doniesienia o kolejnych ofiarach wśród cywili.



12:51

Charków pod ostrzałem - nie tylko przedmieścia i osiedla mieszkaniowe, ale także centrum miasta. 



12:57

Atak na Charków potwierdza doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. "Dziesiątki osób zginęły, a setki odniosły obrażenia w wyniku zmasowanego ostrzału Charkowa rakietami Grad przez siły rosyjskie" - poinformował.

„Charków został właśnie masowo ostrzelany z Gradów. Dziesiątki zabitych i setki rannych!” – napisał Heraszczenko na swojej stronie na Facebooku. (PAP)



13:00

Ukraina przygotowuje oficjalny wniosek do UE o przyjęcie do Wspólnoty, a Komisja Europejska i Rada będą musiały zająć w tej sprawie stanowisko. Myślę, że poświęcona temu tematowi debata odbędzie się wkrótce - powiedział w wywiadzie przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

„Rząd (prezydenta Ukrainy Wołodymyra) Zełenskiego i władze ukraińskie zabiegają o przyjęcie do UE od pewnego czasu” – powiedział Michel. Jak dodał, w tej kwestii w krajach UE są różne stanowiska, które zostały wyrażone na ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej.

Przypomniał, że Zełenski wziął udział w ostatnim szczycie unijnym, łącząc się z unijnymi liderami. „Jeśli będzie to możliwe, zaproszę go też na kolejne posiedzenie Rady Europejskiej” – zapowiedział Michel.

Putin myślał, że zniszczy europejską jedność. Stało się dokładnie coś odwrotnego. NATO zostało zaalarmowane, a współpraca między krajami NATO, krajami G7, jak również państwami UE jest obecnie mocna jak skała – wskazał Michel.

(PAP)



13:18

Obrońcy Wyspy Żmijowej żyją i są w rosyjskiej niewoli - informuje NEXTA, powołując się na oficjalne źródła.



13:39

W Ochtyrce w obwodzie sumskim siły rosyjskie wysadziły bazę paliwową. W kierunku Sum kieruje się kolumna rosyjskiego sprzętu wojskowego – poinformował szef rady miejskiej Sum Dmytro Żywyckij na kanale Telegramu.

"Ze wszystkich stron na miasto kieruje się sprzęt wojskowy wroga. Jest ryzyko walk ulicznych! Bądźcie w bezpiecznym miejscu w domu, z dala od okien" – zaapelował Żywyckij do mieszkańców.



13:40

Ten weekend był punktem zwrotnym w europejskiej obronności - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Państwa UE zdecydowały, że dostarczą na Ukrainę m.in. amunicję, sprzęt przeciwpancerny i przeciwlotniczy, a także samoloty myśliwskie.

W miniony weekend – jak powiedział Michel - trwała koordynacja działań państw członkowskich UE w sprawie dostaw sprzętu wojskowego na Ukrainę. 

Musimy weprzeć Ukraińców, którzy pokazują niesamowitą odwagę i heroizm. Jesteśmy w stałym kontakcie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Chcemy odpowiedzieć na jego prośby o wsparcie, tak by Ukraina mogła bronić się przed atakiem – zaznaczył.

Charles Michel wskazał, że od soboty UE jest w stałym kontakcie z Ukrainą w sprawie zapotrzebowania tego kraju na sprzęt wojskowy, który w bardzo krótkim czasie może stać się operacyjny i być wykorzystany przez ukraińskie siły zbrojne. (PAP)



13:42

Strony internetowe rosyjskiej państwowej agencji prasowej TASS i innych mediów padły ofiarą hakerów, którzy podmienili ich zawartość z apelem o powstrzymanie Władimira Putina i zarządzonej przez niego inwazji na Ukrainę.

"Putin zmusza nas do kłamstwa i stwarza zagrożenie dla nas wszystkich... To nie nasza wojna, powstrzymajmy go!" - głosi apel zamieszczony przez hakerów na witrynie internetowej TASS-u, przytoczany w całości przez agencję Reutera. 

Wzywamy was: powstrzymajcie to szaleństwo, nie posyłajcie swoich synów i mężów na pewną śmierć - napisali autorzy antywojennej wiadomości.

Podobne cyberataki dotknęły również innych rosyjskich mediów, m.in. gazety "Izwiestia" oraz stacji telewizyjnej RBK. Obecnie strony te są niedostępne, podobnie jak witryna telewizji Russia Today, na którą już wcześniej przeprowadzono zmasowany atak typu DDoS (ang. Distributed Denial of Service).

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko przekazał, że ukraińskim hakerom z grupy Cyborgs-Spam of Ukraine udało się włamać na stronę internetową Kremla i upublicznić bazę danych telefonicznych urzędników.

W dniu inwazji Rosji na Ukrainę, w czwartek 24 lutego, kolektyw hakerski Anonymous zamieścił na Twitterze oświadczenie o wypowiedzeniu agresorowi "cyberwojny". Od tamtego momentu dzięki działaniom anonimowych hakerów dostęp do wielu rosyjskich stron internetowych jest niemożliwy. Autorom cyberataków udało się także zagłuszyć program rosyjskiej telewizji publicznej przekazem z Ukrainy oraz ukraińskimi piosenkami. (PAP)



13:45

Witalij Kliczko, mer Kijowa apeluje do mieszkańców Niemiec, Austrii, Szwajcarii i innych krajów europejskich o wsparcie Ukrainy darowiznami charytatywnymi.




13:55

Sekretarz generalny NATO uda się we wtorek do Polski i Estonii - potwierdziło wcześniejsze informacje biuro prasowe Sojuszu.

We wtorek 1 marca 2022 r. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg uda się do Polski i Estonii. W Polsce, razem z prezydentem Andrzejem Dudą, odwiedzi bazę lotnictwa w Łasku. W Estonii Jens Stoltenberg wraz z premier Kają Kallas odwiedzi bazę wojskową Tapa - czytamy w informacji przesłanej przedstawicielom mediów.



13:59

Mieszkańcy Enerhodaru tworzą blokady, które mają zatrzymywać rosyjskie wozy.



14:10

Wniosek Ukrainy o członkostwo w UE jest już gotowy – przekazało PAP źródło unijne. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wkrótce wniosek może zostać podpisany przez prezydenta Ukrainy i złożony w Brukseli.

Z nieoficjalnych informacji PAP wnika, że w przygotowanie wniosku Ukrainy zaangażowani byli bezpośrednio polscy dyplomaci w Brukseli. W ostatnich dniach ambasador Ukrainy Wsewołod Czencow brał udział w Radzie w posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE, jak również spotykał się wielokrotnie z polskimi dyplomami Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek weźmie udział w nadzwyczajnej sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli zdalnie lub skieruje przekaz wideo do członków PE. (PAP)



14:12

Procedura przekraczania granicy Ukrainy w kierunku zachodnim dla kobiet i dzieci została maksymalnie uproszczona – poinformował rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko cytowany w poniedziałek przez agencję Interfax-Ukraina.

Dodał, że nie jest już wymagane przedstawienie całego szeregu dokumentów, jak wcześniej. „Dla dzieci to może być tylko świadectwo urodzenia czy dowód tożsamości. Zgodziła się na to straż graniczna sąsiednich państw” – powiedział rzecznik.

„Jesteśmy wdzięczni partnerom z krajów UE, którzy również uprościli warunki wjazdu dla obywateli Ukrainy” – powiedział Demczenko.

Według niego liczba osób przekraczających granicę wzrosła kilkakrotnie w związku z rosyjską inwazją, ale straż graniczna Ukrainy i państw sąsiednich obsługują ich najszybciej, jak się da. (PAP)



14:13

USA wprowadziły sankcje przeciw rosyjskiemu bankowi centralnemu, ministerstwu finansów i państwowemu funduszowi.

Amerykańskie ministerstwo skarbu wprowadziło w poniedziałek sankcje zabraniające podmiotom z USA transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymi, co osłabia zdolności Rosji do obrony kursu rubla i ochrony gospodarki krajowej przed sankcjami. (PAP)



14:22

W dalszym ciągu nie planujemy ewakuacji naszej ambasady w Kijowie, w stolicy Ukrainy pozostaje ambasador Bartosz Cichocki i jego podwładni, w dalszym ciągu funkcjonuje też nasze przedstawicielstwo we Lwowie - powiedział w poniedziałek rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Rzecznik MSZ podkreślił też skalę pomocy Polaków dla Ukrainy i wszystkich uciekających przed wojną. "Wszyscy widzimy ten odruch serca ze strony obywateli bez względu na ich poglądy, miejsce urodzenia czy zamieszkania, którzy pomagają naszym sąsiadom" - mówił Jasina.

W ub. tygodniu MSZ poinformował, że oprócz placówek dyplomatycznych w Kijowie i Lwowie, z przyczyn bezpieczeństwa, następuje czasowe zawieszenie działalności pozostałych polskich przedstawicielstw konsularnych na terytorium Ukrainy. Chodzi o konsulaty w Charkowie, Łucku, Odessie i w Winnicy.

Dla obywateli polskich oraz posiadaczy Karty Polaka przebywających na Ukrainie MSZ uruchomiło także specjalną infolinię pod numerem +48 22 523 88 80. (PAP)



14:27

Ewakuacyjny transport skierowany do Wołnowachy w Donbasie, którym mieli być wywiezieni mieszkańcy atakowanego przez Rosjan miasta, trafił pod ostrzał z systemów rakietowych Grad - poinformował w poniedziałek szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Nikt nie został ranny.


"Ewakuacyjny transport, wysłany rano do Wołnowachy, by wywieźć ludzi, na razie nie dotarł na miejsce - kolumna trafiła pod ostrzał rosyjskich Gradów. Skład ewakuacyjnej kolumny jest cały i w obecnej chwili jest w schronach" - napisał Kyryłenko w mediach społecznościowych.


Z rana z Wołnowachy wyjechało ok. 10 samochodów i udało się w stronę miasta Wuhłedar. Przedstawiciele władz czekają na mieszkańców Wołnowachy w miejscowości, której nazwę przekazują im jedynie osobiście przez telefon.


Kyryłenko zapewnił, że w chwili kiedy ustanie ostrzał, próba ewakuacji będzie ponownie podjęta. Zaapelował do międzynarodowych organizacji humanitarnych, by sprzyjały utworzeniu zielonego korytarza dla ewakuacji mieszkańców miasta.


"Ludzie trzeci dzień są pod ostrzałami bez wody, jedzenia, prądu" - zaalarmował Kyryłenko. (PAP)



14:34

Departament Stanu USA ogłosił zawieszenie ambasady w Mińsku.



14:39

Znaczna liczba obywateli Niderlandów zgłosiła się do ambasady Ukrainy w Hadze, aby wstąpić do ukraińskich sił zbrojnych i walczyć z Rosją - poinformował ukraiński ambasador Maksym Kononenko.


Po tym jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że tworzy oddziały cudzoziemców, którzy będą walczyć po stronie jego kraju w wojnie z Rosją, do ukraińskiej ambasady zgłaszają się Holendrzy.


„Jesteśmy zdumieni liczbą rejestracji” – powiedział dziennikowi „De Telegraaf” ambasador Kononenko. Nie chce jednak podawać dokładnej liczby zarejestrowanych ze względu na „zasady prywatności”.


„Otrzymujemy także dużo telefonów i wiadomości od Holendrów, którzy chcą praktycznie pomóc Ukrainie” – mówi dyplomata. „Niektórzy chcą udzielić pomocy humanitarnej, a część chce pozwolić Ukraińcom pozostać w swoich domach” – dodaje Kononenko.


Ambasador uczestniczył w poniedziałek w debacie w izbie niższej parlamentu (Tweede kamer) poświęconej sytuacji na Ukrainie. Jak informują niderlandzkie media, został „gorąco powitany" przez premiera Marka Ruttego i liderów głównych sił politycznych. (PAP)



14:47

Wszystkie cztery działające elektrownie atomowe na Ukrainie są pod naszą kontrolą i działają w normalnym trybie - zapewnił w poniedziałek ukraiński rząd. Radiacyjny, przeciwpożarowy i ekologiczny stan obiektów jest w normie - zagwarantowano.


"Uwaga! Zaporoska Elektrownia Atomowa jest pod kontrolą Ukrainy i działa w zwykłym trybie. Tak samo trzy pozostałe elektrownie atomowe" - napisał w komunikacie rząd.


Enerhoatom jako operator wszystkich działających ukraińskich elektrowni atomowych - zaporoskiej, rówieńskiej, chmielnickiej i południowoukraińskiej - oficjalnie oświadcza: "Informacja rosyjskich propagandowych mediów o tym, że okupanci niby to wzięli pod kontrolę Zaporoską Elektrownię Atomową, jest cynicznym fejkiem".


"Wszystkie cztery atomowe elektrownie są pod kontrolą Ukrainy i działają w zwykłym trybie" - czytamy. Jak dodano, Enerhoatom podejmuje wszystkie kroki na rzecz ochrony elektrowni. Zorganizowano wzmocnioną obronę jądrowych obiektów.


"Nie ma naruszeń warunków bezpiecznej eksploatacji" - zapewniono. "Radiacyjny, przeciwpożarowy i ekologiczny stan we wszystkich elektrowniach atomowych i na przyległych do nich terytoriach nie zmieniał się i jest w granicach obowiązujących norm" - zagwarantowano. (PAP)



14:50

Złapano grupę sabotażystów podejrzewanych o planowanie ataku na kijowski klasztor św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach, jedną z najbardziej znanych świątyń miasta i katedrę Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU) - poinformował w poniedziałek rzecznik CPU, biskup Eustraty.


Metropolita kijowski i zwierzchnik autokefalicznej CPU arcybiskup Epifaniusz znajduje się "wśród celów rosyjskiego terroru" - dodał bp Eustraty.


CPU została utworzona w styczniu 2019 roku. Przystąpili do niej duchowni i wierni dwóch Cerkwi, które nie były uznawane za kanoniczne przez inne Kościoły prawosławne: Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego oraz Ukraińskiej Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej.


W soborze zjednoczeniowym uczestniczyło też dwóch biskupów Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, która była dotychczas jedyną kanoniczną strukturą prawosławną na Ukrainie.


Powołanie Cerkwi Prawosławnej Ukrainy wywołało niezadowolenie i protesty Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, która traktuje Ukrainę jako własne terytorium kanoniczne. (PAP)



15:06

Wraz z ministrem kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandrem Tkaczenką oraz ministrem kultury Litwy Simonasem Kairysem podpisałem deklarację, w której uznajemy Rosję za kraj agresora toczącego otwartą wojnę z Ukrainą oraz jednoznacznie potępiamy agresywne działania FR - poinformował w poniedziałek wicepremier Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wskazał we wpisie na Facebooku, że "najważniejsze teraz jest wsparcie dla Ukrainy na miejscu oraz wspólny front w sprawie poszerzania sankcji wobec Rosji". (PAP)



15:11

Rozmowy Ukrainy i Rosji zakończyły się, czekamy na szczegóły - poinformowało w poniedziałek dowództwo sił powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. Informację o zakończeniu rozmów potwierdził też przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. (PAP)



15:21

Cały czas trwa ostrzał rakietowy Charkowa.



15:29

Węgry nie pozwolą na przetransportowanie przez ich terytorium śmiercionośnej broni dla Ukrainy - oświadczył w poniedziałek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto podczas wizyty w Kosowie.

"Powodem takiej decyzji jest to, że podobne dostawy mogą stać się celem wrogich działań militarnych. (...) Musimy zapewnić Węgrom bezpieczeństwo" - powiedział Szijjarto po spotkaniu z szefową kosowskiej dyplomacji Doniką Gervallą.

Premier Viktor Orban powiedział w czwartek, że Węgry muszą się trzymać z dala od wojny na Ukrainie, gdyż „dla nas najważniejsze jest bezpieczeństwo Węgrów”.

„Dlatego nie ma mowy, byśmy wysłali na Ukrainę czy to żołnierzy, czy sprzęt wojskowy” – dodał Orban. Zapewnił natomiast, że Węgry dostarczą niezbędnej pomocy humanitarnej. (PAP)



15:37

"To, co teraz dzieje się w Charkowie, to zbrodnia wojenna! To ludobójstwo ukraińskiego narodu" - oświadczył szef charkowskich władz obwodowych Ołeh Syniehubow.

Według obecnych szacunków wskutek rosyjskich ostrzałów zginęło 11 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Rosjanie ostrzeliwują całe dzielnice mieszkaniowe w Charkowie, gdzie nie ma infrastruktury krytycznej, nie ma pozycji sił zbrojnych Ukrainy, w które mogliby celować Rosjanie - napisał w Telegramie Syniehubow.

"Giną dziesiątki cywilów. Dzieje się to w dzień, kiedy ludzie wyszli do aptek, po jedzenie, po wodę. To zbrodnia. Rosja wykorzystuje ciężką artylerię!" - alarmował.

Ostrzały trwają do tej pory i dlatego niemożliwe jest wysłanie ratowników oraz usuwanie szkód. Obecnie szacuje się, że zginęło 11 osób, kilkadziesiąt zostało rannych.

Wcześniej doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował, że dziesiątki osób zginęły, a setki odniosły obrażenia w wyniku zmasowanego ostrzału Charkowa rakietami Grad przez siły rosyjskie. (PAP)



15:41

Ukraińska tenisistka Jelina Switolina ogłosiła, że premie finansowe za występy w zbliżających się turniejach WTA w Meksyku i USA przekaże rodzimej armii i na pomoc humanitarną. Chce w ten sposób wesprzeć ojczyznę, która została zaatakowana zbrojnie przez Rosję.




"Do ostatniej chwili nie wierzyliśmy, że ta wojna naprawdę się rozpocznie, a potem przyszła ta noc... Wszyscy są przerażeni i mają złamane serca. Moja rodzina tam jest, a także wielu moich przyjaciół, którzy nie wyjechali z kraju. To wymaga wiele odwagi. Niewiarygodne, że niektórzy wzięli broń do rąk i poszli walczyć za nasz kraj. Najboleśniejszą rzeczą jest to, że czuję się kompletnie bezużyteczna, a chciałabym im pomóc. Chcę coś dla nich zrobić. Niektórzy z moich znajomych nie mają prądu, wody i jedzenia. Toczą wielkie zmagania" - zaznaczyła zwyciężczyni 16 turniejów WTA, która obecnie jest 15. rakietą świata.

(PAP)



15:46

Do tej pory do Polski trafiło około 300 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy; wielokrotnie więcej osób zmierza teraz ku polskiej granicy - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

W KPRM odbywa się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z ambasadorami państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz innych państw europejskich ws. koordynacji pomocy humanitarnej dla Ukrainy.

"Musimy działać szybko, ponieważ Rosja grozi atakiem odcinającym. Już teraz pojawiają się zagrożenia atakiem z północy, od strony Białorusi na tę część zachodniej Ukrainy, w której kumuluje się ruch uchodźców" - powiedział premier.

Wskazywał, że do tej pory do Polski trafiło około 300 tys. uchodźców wojennych. "Wielokrotnie więcej osób zmierza teraz ku polskiej granicy. To przede wszystkim kobiety i dzieci, ale także osoby starsze" - mówił Morawiecki.



15:50

Zestrzelony kolejny rosyjski śmigłowiec w regionie Charkowa.






15:59

Ukraińcy w okupowanym Berdiańsku wychodzą na protest nawet w czasie wojny.






16:15

Brytyjski premier Boris Johnson pojedzie we wtorek do Estonii i Polski, gdzie spotka się ze swoimi odpowiednikami, Kają Kallas i Mateuszem Morawieckim, oraz z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem - poinformował w poniedziałek rzecznik Johnsona.

Nie sprecyzował, czy spotkanie Johnsona ze Stoltenbergiem odbędzie się w Estonii, czy też w Polsce.

W poniedziałek przed południem Johnson przewodniczył kolejnemu w ostatnich dniach posiedzeniu rządowego sztabu kryzysowego na temat sytuacji na Ukrainie w związku z dokonaną przez Rosję napaścią. Po południu natomiast w Izbie Gmin informację na temat dalszych nakładanych sankcji przedstawić mają minister spraw zagranicznych Liz Truss oraz minister biznesu Kwasi Kwarteng. (PAP)



16:22

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zalecił w poniedziałek, aby światowe federacje sportowe zabroniły Rosji i Białorusi udziału w zawodach. To reakcja na rosyjską agresję, również z terytorium Białorusi, na Ukrainę.

"W celu ochrony integralności światowych zawodów sportowych oraz dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników, Komitet Wykonawczy MKOl zaleca, aby Międzynarodowe Federacje Sportowe i organizatorzy imprez sportowych nie zapraszali ani nie zezwalali na udział rosyjskich i białoruskich sportowców i urzędników w zawodach międzynarodowych" - napisano w oświadczeniu na stronie MKOl.

Tam, gdzie nie jest to możliwe "w krótkim czasie z powodów organizacyjnych lub prawnych", Komitet Wykonawczy MKOl wezwał międzynarodowe federacje i organizatorów wydarzeń sportowych, żeby zrobili wszystko, co w ich mocy, aby żaden sportowiec i działacz sportowy z Rosji lub Białorusi nie mógł uczestniczyć pod nazwą Rosja lub Białoruś.

"Obywatele Rosji lub Białorusi, czy to indywidualnie, czy drużynowo, powinni być akceptowani tylko jako neutralni sportowcy lub neutralne drużyny. Nie należy eksponować symboli narodowych, kolorów, flag ani hymnów" - dodano.

Wszędzie tam, gdzie - w bardzo ekstremalnych okolicznościach - nawet to nie jest możliwe w krótkim czasie z przyczyn organizacyjnych lub prawnych, MKOl pozostawił organizacjom znalezienie własnego sposobu na skuteczne rozwiązanie "opisanego powyżej dylematu". (PAP)



16:22

Radni sejmiku województwa podlaskiego stanowczo potępili inwazję Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i wsparcie jakiego udziela Rosji Białoruś, zadeklarowali przy tym także pełne zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jednogłośnie przyjęli w poniedziałek (28.02) stanowisko w tej sprawie.
 
W obliczu bezprecedensowego od czasu zakończenia II wojny światowej ataku Rosji w Europie na suwerenne państwo, jakim jest Ukraina i bezprawnego wkroczenia na jej terytorium, my, radni Sejmiku Województwa Podlaskiego stanowczo i z całą mocą potępiamy działania Federacji Rosyjskiej oraz jej prezydenta Władimira Putina wymierzone w sąsiada Polski – czytamy w oświadczeniu przyjętym przez sejmik.


Radni sejmiku potępili inwazję Rosji na Ukrainę i przygotowują się na przyjęcie uchodźców




16:30

Rozmowy Ukrainy i Rosji trwają, rozpoczyna się trzecia runda - poinformował w poniedziałek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, obecny na negocjacjach.

"Rozmowy między ukraińską i rosyjską delegacją trwają. Za kilka minut rozpocznie się trzecia runda" - napisał Podolak na Twitterze.

Wcześniej media ukraińskie, powołując się na dowództwo sił powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy i przedstawiciela MSW Antona Heraszczenkę, podały, że rozmowy zakończyły się.

Rozmowy nad rzeką Prypeć na Białorusi, w pobliżu granicy z Ukrainą, rozpoczęły się w poniedziałek wczesnym popołudniem. Zapowiedziane w niedzielę negocjacje odbyły się bez warunków wstępnych.

Wcześniej poinformowano, że stronę ukraińską reprezentują minister obrony Ołeksij Reznikow, doradca prezydenta Mychajło Podolak i wiceminister spraw zagranicznych Mykoła Toczycki. W delegacji są też deputowani: szef frakcji rządzącej Sługi Narodu Dawyd Arachamija, Andrij Kostin, który reprezentował Ukrainę w rozmowach w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie, oraz Rustem Umerow.

Rosja wysłała na rozmowy wiceszefa MSZ Andrieja Rudenkę, ambasadora na Białorusi Borysa Gryzłowa, deputowanego Leonida Słuckiego i wiceministra obrony Aleksandra Fomina. Na czele delegacji stoi doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, Władimir Medinski.

Na miejscu był również obecny szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej.

Kancelaria prezydenta Ukrainy poinformowała w niedzielę, że delegacja ukraińska spotka się z rosyjską bez warunków wstępnych na granicy ukraińsko-białoruskiej, w pobliżu rzeki Prypeć.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że „nie bardzo wierzy w rezultaty rozmów, ale trzeba wykorzystać każdą, nawet najmniejszą szansę, by zatrzymać wojnę”. (PAP)



16:33

Europa musi być gotowa zapłacić cenę za sankcje wobec Rosji - jeśli nie zapłaci jej teraz, to w przyszłości zapłaci wyższą cenę - powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Podkreślił, że Europa broni Ukrainy, a jednocześnie swoich wartości i sposobu życia przed agresją putinowskiego reżimu.

Borell na konferencji prasowej w Brukseli podkreślił, że Europa, wprowadzając sankcje wobec Rosji za agresję na Ukrainę, "musi być gotowa zapłacić za to cenę". "Jeśli nie stanie się to teraz, to zapłacimy większa cenę w przyszłości" - podkreślił.

Dodał, że "świadomość tego - z determinacją i realizmem - jest bardzo ważna". 

- W tej chwili otwieramy nowy rozdział w historii integracji europejskiej oraz Europy w świecie powojennym i w świecie po zimnej wojnie. Stosunki z Rosją nie będą już określone przez handel, gdyż nikt już nie wierzy, że handel doprowadzi do politycznej transformacji reżimu - powiedział Borrell.

Zapewnił, że państwa europejskie "nie walczą przeciwko Rosjanom". 

"Przede wszystkim bronimy Ukrainy i naszego sposobu życia przed rosyjską agresją, przed agresją Putina, przed jego reżimem, który jest absolutną antytezą tego, co stanowimy my - naszych wartości. Dlatego właśnie popieramy Ukrainę" - wyjaśnił.

(PAP)



16:39

Idzie rosyjski atak, wszystko jest w ogniu - powiedziała PAP Ania, wolontariuszka w domu dla samotnych matek z dziećmi w Charkowie. Dodała, że dzień przebiega jak zwykle. W przedszkolu są zabawy, a w razie zagrożenia wszyscy chronią się w piwnicy.

"Charków cały czas jest pod ostrzałem. Od rana było niespokojnie, ale teraz idzie rosyjski atak. Wszystko jest w ogniu. Ludzie w centrum chowają się w piwnicach, w metrze" - powiedziała w rozmowie z PAP wolontariuszka w domu dla samotnych matek z dziećmi w Charkowie.

Placówka znajduje się w pobocznej dzielnicy miasta - po przeciwległej stronie do obecnej linii rosyjskiego ataku.

"Tutaj tylko słychać wybuchy, jeszcze do nas one nie doszły. Jest jednak bardzo głośno. Jesteśmy w placówce z dziećmi, ich mamami i siostrami zakonnymi" - zrelacjonowała.

Dodała, że wojsko rosyjskie idzie na razie z innej strony. "Mogą jednak dojść do nas" - przyznała.

W tym momencie wszyscy w domu dziecka starają się zachowywać spokój tak, aby najmłodsi jak najmniej odczuwali tę sytuację. (PAP)



16:43

Polski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję, że zawodnicy mający ukraińskie obywatelstwo nie będą wliczani do limitu graczy spoza Unii Europejskiej. Taki przepis m.in. ułatwi im występy w Polsce po zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę.

"Komisja ds. Nagłych PZPN przyjęła zmiany w uchwałach Zarządu PZPN, mające na celu zniesienie ograniczeń w zakresie uczestnictwa zawodników posiadających obywatelstwo ukraińskie w rozgrywkach piłki nożnej na terenie Polski" - poinformował w poniedziałek PZPN.



"Zgodnie z przyjętymi zasadami, niezależnie od klasy rozgrywkowej, obywatele Ukrainy mogą być rejestrowani w klubach jako zawodnicy o statusie amatora. Dodatkowo, nie będą uwzględniani w limicie zawodników spoza obszaru UE mogących występować równocześnie na boisku w trakcie poszczególnych meczów" - dodano.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami limit cudzoziemców nie dotyczy drużyn z ekstraklasy. W 1. lidze w jednej drużynie na boisku może przebywać jednocześnie dwóch zawodników pochodzących spoza obszaru UE, a na niższych szczeblach tylko po jednym. (PAP)



16:49

Tę wojnę rozpoczął ktoś, kto teraz siedzi w bunkrze; wiemy, jak skończył ten, który siedział w bunkrze w 1945 r. - powiedział ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia podczas debaty w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Dyplomata cytował też SMS-y jednego z zabitych rosyjskich żołnierzy na Ukrainie.

"Ta wojna nie była sprowokowana. Została wybrana przez kogoś, kto teraz siedzi w bunkrze. Wiemy, co stało się z osobą, która siedziała w bunkrze w maju 1945 r." - powiedział dyplomata, czyniąc porównania między Władimirem Putinem i Adolfem Hitlerem.

Kysłycia zacytował też rzekome SMS-y zabitego rosyjskiego żołnierza, który donosił swoim rodzicom, że Ukraińcy wbrew oczekiwaniom nie przyjmują z otwartymi rękami rosyjskich wojsk, tylko rzucają się pod czołgi i nazywają ich faszystami. (PAP)



16:56

Każdy chce pomóc, ale nie działajmy na własną rękę - proszą organizacje zajmujące się pomocą przeznaczoną dla uchodźców z Ukrainy. Jeżeli chcemy zrobić to samodzielnie, warto to przemyśleć i dobrze zorganizować.

Swoimi doświadczeniami po wizycie na granicy w Dorohusku podzielił się z nami jeden z mieszkańców Łomży. Pojechał po uchodźców, z którymi wcześniej skontaktował się przez internet.



16:58

Ukraińskie Koleje uruchamiają codziennie siedem par pociągów do Przemyśla i jedną parę do Warszawy - poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka prasowa przewoźnika Katarzyna Grzduk.

"Codziennie Koleje Ukraińskie (UZ) uruchamiają do Przemyśla 7 par pociągów: 1 para Odessa – Przemyśl -Odessa, 6 par pociągów Lwów – Przemyśl – Lwów, a także uruchamiana jest 1 para pociągów przez przejście Jagodin – Dorohusk (Kijów Express) relacji Kijów – Warszawa – Kijów" - poinformowała rzecznika.

Ponadto, jak dodaje Katarzyna Grzduk, od 27 lutego tego roku przez przejście graniczne Jagodin – Dorohusk zostały uruchomione dodatkowe 3 pary pociągów relacji Lwów – Chełm, od 28 lutego br. dodatkowe połączenie Kowel – Chełm.

Dodatkowo UZ, we współpracy z PKP LHS uruchomiło 27 i 28 lutego br. połączenie Lwów – Hrubieszów (po stronie polskiej do Olkusza) – po linii szerokotorowej należącej do spółki PKP LHS. (PAP)



17:06

Polski Związek Lekkiej Atletyki domaga się zawieszenia rosyjskich i białoruskich zawodników w międzynarodowej rywalizacji odbywającej się pod egidą światowej i europejskiej federacji. 

"Wyrażamy głęboki sprzeciw wobec działań wojennych prowadzonych przez Rosję wspieraną przez Białoruś" - napisano.

Pod oświadczeniem PZLA podpisał się prezes Henryk Olszewski, który jest także członkiem Rady European Athletics.

"Polski Związek Lekkiej Atletyki solidaryzując się ze środowiskiem lekkoatletycznym Ukrainy oraz wszystkimi mieszkańcami tego kraju wyraża głęboki sprzeciw wobec działań wojennych prowadzonych przez Federację Rosyjską, wspieraną przez Białoruś" - napisano w oświadczeniu polskiej federacji.



17:08

Prokuratura generalna Ukrainy poinformowała w poniedziałek, że mer miasta Kupjansk w obwodzie charkowskim, który na własną rękę porozumiał się z wojskami rosyjskimi o poddaniu miasta, jest podejrzany o zdradę stanu.

Prokuratura informuje, że mer Hennadij Macegora porozumiał się z wojskami rosyjskimi o przekazaniu im władzy w mieście i że zapewnił oddziałom rosyjskim transport, zakwaterowanie i paliwo.

Urzędnik sam ogłosił w niedzielę, że rozmawiał telefonicznie z dowódcą batalionu rosyjskiego, który zagroził "szturmem miasta ze wszelkimi następstwami". Macegora tłumaczył, że nie chciał strat wśród mieszkańców.

Jak poinformowała prokuratura, mer jest podejrzany o zamach na integralność terytorialną Ukrainy, w tym przypadku - dokonany przez przedstawiciela władzy, a także o zdradę stanu.



17:11

Rosjanie atakują port w Berdiańsku nad Morzem Azowskim.



17:13

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo jego kraju w UE - biuro prezydenta.



17:42

Nieuzbrojeni mieszkańcy Enerhodaru w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy powstrzymali rosyjską kolumnę wojskową - relacjonuje w poniedziałek portal NV.ua.

Jak podaje ukraiński serwis, mieszkańcy na wjeździe do miasta ustawili barykady z betonowych bloków, opon, worków z piaskiem i jeży przeciwpancernych.

W internecie opublikowano film, na którym widać, że kolumna rosyjskiego sprzętu zatrzymała się przed blokadą.




"Mieszkańcy Enerhodaru blokują drogi, aby powstrzymać przemieszczanie się sprzętu przeciwnika. Bez żadnej broni, gołymi rękoma, ludzie stawiają opór okupantowi!" - napisały wojska lądowe Ukrainy w mediach społecznościowych. 

(PAP)



17:48

Prezydent Emmanuel Macron w rozmowie telefonicznej w poniedziałek z Władimirem Putinem zaapelował o zaprzestanie bombardowania cywilów oraz infrastruktury na Ukrainie. Putin się zobowiązał zaangażować w te żądania – podał Pałac Elizejski w komunikacie.

Prezydent Francji w rozmowie z Putinem „ponowił prośbę społeczności międzynarodowej o zakończenie rosyjskiej ofensywy przeciwko Ukrainie i potwierdził potrzebę natychmiastowego zawieszenia broni” – poinformowano.

Macron zażądał: wstrzymania ostrzałów i ataków na ludność cywilną i miejsca zamieszkania, zachowania całej infrastruktury cywilnej, zabezpieczenie głównych dróg, w szczególności drogi na południe od Kijowa.

Putin "potwierdził chęć zaangażowania się w te żądania" – napisał Pałac Elizejski.

Z oświadczenia Kremla wynika, że prezydent Rosji oznajmił, że wstępnymi warunkami zakończenia inwazji na Ukrainę jest uznanie Krymu jako terytorium rosyjskie, "denazyfikacja" rządu ukraińskiego i "status neutralny" Kijowa.

Macron wezwał także do „poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego i ochrony ludności cywilnej oraz dostarczania pomocy, zgodnie z rezolucją wniesioną przez Francję do Rady Bezpieczeństwa ONZ”.

Jest to druga rozmowa prezydentów od 24 lutego i inwazji Rosji na Ukrainę. Prezydenci rozmawiali już w czwartek, przed szczytem Unii Europejskiej w Brukseli.



17:50

Wielka Brytania wprowadzi nowe regulacje, aby uniemożliwić rosyjskim bankom rozliczanie płatności w funtach i nakłada sankcje na trzy kolejne rosyjskie banki - poinformowała w poniedziałek brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

Wskazała, że ponad 50 proc. rosyjskiego handlu rozliczane jest w dolarach lub funtach, zatem uniemożliwienie rozliczania płatności w funtach - i analogiczny krok władz USA w stosunku do transakcji w dolarach - "zniszczy zdolność Rosji do prowadzenia handlu ze światem".

Bankami, na które nałożone zostają sankcje w postaci zamrożenia aktywów, są Sovcombank, Otkritie FC Bank i VEB.RF. Truss poinformował, że Wielka Brytania dąży do skoordynowania pełnego zamrożenia aktywów wszystkich rosyjskich banków "w ciągu kilku dni".

Szefowa brytyjskiej dyplomacji przyznała, że Wielka Brytania i jej zachodni sojusznicy będą musieli znieść pewne trudności gospodarcze w związku z sankcjami nałożonymi na Rosję, ale jak podkreśliła, nasze trudności są niczym w porównaniu z tymi, których doświadczają mieszkańcy Ukrainy". (PAP)



17:51

Przedstawiciel prezydenta Zełenskiego: podczas pierwszej rundy rozmów z Rosją wyznaczono priorytetowe tematy. Głównym celem pierwszej rundy było przerwanie działań bojowych. Kolejna runda rozmów z Rosją możliwa w najbliższym czasie - Interfax-Ukraina. (PAP)



17:53

Fundacja "Dialog" opiekuje się już 30 uchodźcami z Ukrainy, które w miniony weekend trafiły do Białegostoku. Wśród nich jest 5-osobowa rodzina, której podróż trwała ponad 30 godzin. Rodzice podkreślali, że przyjechali do Polski dla trójki swoich dzieci w wieku od 4 do 11 lat, żeby były bezpieczne, bo - jak podkreślali: "przyszłość ma być dla dzieci i ta przyszłość ma być spokojna".


Fundacja "Dialog" zaopiekowała się grupą uchodźców z Ukrainy




17:54

Trwa wideokonferencja zorganizowana przez prezydenta USA z udziałem Andrzeja Dudy oraz przywódców innych państw, a także UE i NATO.



17:57

Sabotażyści zostali zatrzymani na lotnisku Zhulyany w Kijowie.




17:59

Zebrali m.in. obuwie ochronne, hełmy, węże strażackie i agregaty prądotwórcze. Podlascy strażacy ofiarnie odpowiedzieli na apel komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, który poprosił o pomoc dla strażaków z Ukrainy.

Więcej na temat: Podlascy strażacy zebrali sprzęt dla kolegów z Ukrainy [zdjęcia]




18:04

Polacy w napięciu śledzą, to co dzieje się tuż za wschodnią granicą. Wśród nas są ci, którzy już doświadczyli wojny z Rosją - Ukraińcy, którzy przeprowadzili się kilka lat temu do Polski. Anna Samoilenko mieszka teraz w Suwałkach. Pochodzi z Doniecka, który zdecydowała się opuścić wraz z rodziną w 2014 roku.


"Wojna prawdziwa" - reportaż Adama Janczewskiego





18:11

Potężne eksplozje w Kijowie.



18:15

W zbiórkę sprzętu zaangażowali się strażacy z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej - mówi oficer prasowy podlaskich strażaków mł. bryg. Piotr Chojnowski. Strażacy z naszego regionu wysłali w poniedziałek (28.02) pierwszy transport sprzętu pożarniczego dla swoich kolegów na Ukrainie.





18:18

To akcja na rzecz Polaków i naszych sąsiadów mieszkających we Lwowie i na Ukrainie. Radio Lwów rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na zabezpieczenie tych, którzy zostali na Ukrainie.



18:19

Na obrzeżach Browarów, w kierunku Kijowa, siły rosyjskie przeprowadziły w poniedziałek atak lotniczy, są ranni - poinformował mer miasta Browary Ihor Sapożko.

"Kilka minut remu na obrzeżach Browarów w kierunku Kijowa przeprowadzono nalot. Są ranni" - napisał w mediach społecznościowych.

Zaapelował do mieszkańców o pozostawanie w schronach.

Przed godz. 19 miejscowego czasu (godz. 18 w Polsce) w pobliskim Kijowie ogłoszono alarm przeciwlotniczy. (PAP)



18:36

Na Kijów spadł pocisk balistyczny Iskander; informacje o dokładnym miejscu i ofiarach są ustalane - poinformował w poniedziałek przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

"Kolejna zbrodnia putinowskiego reżimu. Uderzenie balistycznym pociskiem Iskander w Kijów" - napisał Heraszczenko w serwisie Telegram.

Ustalane są informacje co do dokładnego miejsca uderzenia i ewentualnych ofiarach. (PAP)



18:38

FIFA i UEFA zawiesiły piłkarską reprezentację Rosji i kluby z tego kraju. (PAP)



18:44

Cezary Kulesza: FIFA zawiesiła Rosję! Walka o słuszną sprawę miała sens. Pokazaliśmy, że siła jest w solidarności. Ale spokojnie, bez triumfalizmu. Po prostu zachowaliśmy się tak, jak trzeba. Teraz musimy skupić się na pomaganiu Ukrainie, co jako PZPN będziemy robić.



18:51

Zniszczenia po nalocie na miejscowość Browary.



18:53

Podczas pierwszej rundy negocjacji ukraińsko-rosyjskich, których celem było przerwanie ognia, strony określiły priorytetowe tematy i jadą na konsultacje - przekazał przedstawiciel prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"Strony ukraińska i rosyjska przeprowadziły dzisiaj pierwszą rundę rozmów, których głównym celem było dziś przerwanie ognia i działań bojowych na terytorium Ukrainy" - powiedział Podolak w poniedziałek po rozmowach na granicy ukraińsko-białoruskiej.

Przekazał, że strony określiły priorytetowe tematy i wyznaczyły pewne decyzje. Teraz "strony wyjeżdżają do swoich stolic na konsultacje po to, by te decyzje zyskały jakieś możliwości wdrożenia ich w rozwiązania logistyczne" - powiedział Podolak. Jak dodał, strony omówiły możliwość przeprowadzenia w najbliższym czasie drugiej rundy rozmów. (PAP)



19:00

UEFA anulowała umową sponsorską z rosyjskim koncernem gazowym Gazprom - poinformował w poniedziałek organ zarządzający europejską piłką nożną. To kolejna reakcja na rosyjską inwazję zbrojną na Ukrainę.

"UEFA zdecydowała dzisiaj zakończyć współpracę z Gazpromem we wszystkich rozgrywkach. Decyzja wchodzi w życie natychmiast i obejmuje wszystkie istniejące umowy, w tym Ligę Mistrzów UEFA, rozgrywki drużyn narodowych UEFA oraz mistrzostwa Europy 2024" - poinformowano.

Umowa sponsorska obowiązywała od 2012 roku i szacuje się, że jest warta około 40 milionów euro na sezon.

UEFA i FIFA (światowa federacja) ogłosiły w poniedziałek również, że rosyjskie reprezentacje i kluby zostały zawieszone w międzynarodowych rozgrywkach.

Kilka godzin wcześniej grający w niemieckiej drugiej lidze klub piłkarski Schalke 04 Gelsenkirchen poinformował, że wobec inwazji Rosji na Ukrainę zerwał kontrakt z Gazpromem, swoim głównym sponsorem. (PAP)



19:02

Sześć osób zostało rannych w nalocie w Browarach pod Kijowem - poinformował w poniedziałek wieczorem mer miasta Browary Ihor Sapożko. Zaapelował do mieszkańców o pozostawanie w schronach.

Wcześniej przekazał, że na obrzeża Browarów w kierunku Kijowa przeprowadzono nalot.

Według przedstawiciela MSW Antona Heraszczenki nalot przeprowadzono na wojskowe centrum radiolokacyjne. "Do uderzenia doszło mniej więcej w tamtym miejscu, obok znajdował się punkt kontrolny" - dodał. (PAP)



19:11

- Skala dezinformacji jest ogromna. Przede wszystkim wsłuchajcie się w to, co mówią ludzie stąd - apeluje na naszej antenie dziennikarka Radia Lwów Maria Pyż.


Cała rozmowa na radio.bialystok.pl/gosc




19:12

Prezydent Duda: trwają w tej chwili cały czas konsultacje dotyczące sankcji, które jeszcze można nałożyć na Rosję; sankcji, które będą dotkliwe, które spowodują deeskalację tych rosyjskich agresywnych zachowań. (PAP)



19:15

Trwa atak rakietowy na Wasylków pod Kijowem - poinformowała w poniedziałek mer miasta Natalia Bałasynowycz.

"Wasylków ostrzeliwują rakietami!!! Wszyscy mieszkańcy do schronów! I nie wychodźcie do rana! Chroń nas, Boże" - napisała w mediach społecznościowych mer miasta.

Na razie nie podano więcej informacji. Wieczorem ostrzelano także Kijów i Browary.



19:20

Brytyjski rząd w ramach kolejnych sankcji nakładanych na Rosję za inwazję na Ukrainę ogłosił w poniedziałek, że zabroni rosyjskim bankom rozliczania płatności w funtach, zamrozi aktywa trzech kolejnych banków oraz zabroni rosyjskim statkom wpływania do brytyjskich portów.

Przemawiając w Izbie Gmin, szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss przyznała, że wojna "może trwać miesiącami i latami", ale zapewniła, że Wielka Brytania jest "gotowa ponieść ofiary ekonomiczne" w celu wsparcia Ukrainy, utrzyma sankcje "tak długo, jak będzie to konieczne" i jest "zdeterminowana, aby pójść dużo, dużo dalej".



19:28

Na pierwszej rundzie negocjacji ukraińsko-rosyjskich w poniedziałek rozmowy były trudne, choć bez stawiania obowiązkowego ultimatum - napisał na swoim Twitterze uczestnik rozmów Mychajło Podolak, przedstawiciel prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Rozmowy były trudne, co prawda - bez jakiegoś obowiązkowego ultimatum" - napisał Podolak. Dodał następnie, że strona rosyjska "wciąż jeszcze nadzwyczaj nieobiektywnie postrzega uruchomione przez nią destrukcyjne procesy". (PAP)



19:32

Musimy twardo bronić Ukrainy; jesteśmy zjednoczeni; wszyscy doskonale sobie zdają sprawę, że w tej ogromnie trudnej sytuacji poradzimy sobie tylko razem; absolutnie nie ulegniemy żadnemu szantażowi - oświadczył prezydent Andrzej Duda po międzynarodowych konsultacjach w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

Poniedziałkowa wideokonferencję zorganizował prezydent USA; obok prezydenta Polski w wzięli w niej udział przywódcy: Francji, Niemiec, Włoch, Japonii, Rumunii, Wielkiej Brytanii, UE, NATO. Po zakończeniu rozmów prezydent relacjonował, że dotyczyły sytuacji na Ukrainie, narastającej agresji ze strony Rosji, w tym sformułowanej w niedzielę przez prezydenta Władimira Putina groźbie atomowej.



19:40

Radni sejmiku województwa podlaskiego przyjęli w poniedziałek wieczorem uchwałę na mocy której wypowiadają porozumienia o współpracy z obwodami grodzieńskim i brzeskim na Białorusi.

Za wypowiedzeniem porozumień głosowało 26 radnych, jedna osoba wstrzymała się od głosu, jedna nie głosowała, dwie były nieobecne.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki poinformował, że porozumienie o współpracy międzyregionalnej z obwodem grodzieńskim było podpisane w kwietniu 2017 r, a z obwodem brzeskim - również w kwietniu - 2018 r. Podlaskie nie ma zawartych porozumień z partnerami z Rosji. Podał, że np. porozumienia z obwodem brzeskim było zwarte na 5 lat z automatycznym przedłużeniem, jeżeli żadna ze stron nie przedłoży na piśmie zamiaru wypowiedzenia. (PAP)



19:46

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z prezesem Google'a Sundarem Pichaiem m.in. o zapobieganiu szerzonej przez Rosję dezinformacji. Pichai poinformował, że w związku z decyzjami kilku rządów, w tym Polski, Google zablokował dostęp do niektórych rosyjskich kanałów YouTube w tych krajach - przekazał premier.

Rozmowę Morawiecki zrelacjonował na Facebooku. "Zdajemy sobie sprawę, że w związku z działaniami wojennymi zagrożenie ze strony Rosji także, w obszarze dezinformacji, bardzo się nasiliło" - zaznaczył.

"W ostatnich dniach można było zauważyć gigantyczną rosyjską aktywność dezinformacyjną, także prowadzoną w języku polskim" - zwrócił uwagę premier. (PAP)



20:05

Rosja zaangażowała w inwazję już ok. 3/4 sił zgromadzonych wokół Ukrainy, a postępy wojsk zostały spowolnione - ocenił w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że mimo rozkazu Putina nie zaobserwowano znaczących ruchów sił jądrowych. Resort nie widzi też dowodów, by do czynnego udziału w wojnie włączyły się wojska białoruskie.

"Monitorujemy rosyjskie siły jądrowe tak blisko, jak to możliwe, ale nie widzieliśmy dotąd żadnych konkretnych ruchów z ich strony" - powiedział oficjel podczas briefingu prasowego. Ocenił jednocześnie, że wprowadzenie przez rosyjskiego prezydenta broni jądrowej do dyskusji jest "godne potępienia".

Omawiając sytuację militarną na Ukrainie, przedstawiciel resortu obrony stwierdził, że Rosja zaangażowała w inwazję prawie 75 proc. zgromadzonych sił wokół Ukrainy, szacowanych wcześniej na 150-190 tys. żołnierzy. W ciągu pięciu dni wojny wystrzeliła też 380 rakiet różnego typu.



20:08

W poniedziałkowych rosyjskich ostrzałach Charkowa na wschodzie Ukrainy zginęło 9 osób, a 37 zostało rannych, w tym troje dzieci - poinformował mer tego miasta Ihor Terehow, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

"Dzisiejszy ostrzał pokazał, że nie jest to po prostu wojna, tylko morderstwo ukraińskiego narodu" - oświadczył. Pociski trafiały w domy mieszkalne, zabijając i kalecząc niewinnych mieszkańców - dodał.

"To, co teraz dzieje się w Charkowie, to zbrodnia wojenna! To ludobójstwo ukraińskiego narodu" - oświadczył wcześniej szef charkowskich władz obwodowych Ołeh Syniehubow.

Doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował, że w poniedziałek doszło do zmasowanego ostrzału Charkowa rakietami Grad przez siły rosyjskie. (PAP)



20:10

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow napisał w poniedziałek na swoim Facebooku, że w ciągu czterech dni od rozpoczęcia inwazji rosyjskiej na Ukrainę bilans strat po stronie rosyjskiej to ponad 5,3 tys. zabitych i rannych.

"Setki żołnierzy i oficerów nieprzyjaciela znalazły się w naszej niewoli" - oświadczył Reznikow.

Strona rosyjska nie informowała oficjalnie o stratach. Przyznała jedynie, że w rozpoczętej 24 lutego inwazji są zabici i ranni. (PAP)



20:12

Zdjęcia satelitarne amerykańskiej firmy Maxar Technologies zrobione w poniedziałek wieczorem pokazują, że konwój rosyjskich pojazdów wojskowych rozciąga się pod Kijowem na długości ponad 27 km wzdłuż wschodniej części lotniska Kijów-Hostomel im. Antonowa.

Jest to międzynarodowe lotnisko specjalizujące się w obsłudze samolotów cargo.

Według firmy Maxar konwój kierujący się w stronę Kijowa składa się z setek pojazdów opancerzonych, czołgów, cystern z paliwem, bojowych wozów piechoty i artylerii samobieżnej. (PAP)



20:16

Całkowity zakaz sprzedaży alkoholu będzie obowiązywał od wtorku - poinformował mer Kijowa Witalij Kliczko.

Ogłaszając informację o zakazie sprzedaży alkoholu, Witalij Kliczko zwrócił się jednocześnie do właścicieli sklepów i aptek z prośbą o niepodwyższanie cen na artykuły spożywcze i leki. „Podwyższenie cen w czasie wojny nie jest lepsze od rabunku” – argumentował.

Wcześniej Witalij Kliczko zwrócił się do mieszkańców Kijowa z prośbą o niezwłoczne przekazywanie informacji policji o osobach podejrzanych oraz ostrzegł przed rabunkiem porzuconych mieszkań: „Złodzieje, zgodnie z prawem wojennym, będą likwidowani bez zapowiedzi”. (PAP)



20:17

Prezydenci: Polski, Bułgarii, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Słowacji i Słowenii we wspólnym stanowisku: Ukraina zasługuje na otrzymanie natychmiastowej perspektywy przystąpienia do UE. (PAP)



20:18

Wojsko rosyjskie prowadzące inwazję na Ukrainie zaczęło stosować na swoim sprzęcie symbole ukraińskie, by wprowadzić ludzi w błąd - ostrzegł w poniedziałek na swoim Facebooku dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.

"Flagi ukraińskie są wywieszane na kolumnach rosyjskiego sprzętu wojskowego" - ostrzegł Załużny. Takie wypadki - dodał - odnotowano w dwóch miejscowościach w obwodzie kijowskim i na jednej z tras w obwodzie czernihowskim.

"Odnotowano także przypadki, gdy przeciwnik wywiesza białą flagę na swoim sprzęcie, jakoby po to, by się poddać. Po przybliżeniu się do pozycji ukraińskich wojska rosyjskie zaczynają otwierać ogień" - napisał dowódca. Przypomniał, że takie działania są naruszeniem prawa międzynarodowego. (PAP)



20:31

SDP żąda wykluczenia rosyjskich organizacji dziennikarskich z federacji światowej i europejskiej.

Wyrażając solidarność z broniącą swej niepodległości i suwerenności Ukrainą, żądamy natychmiastowego usunięcia rosyjskich organizacji dziennikarskich z Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy i Europejskiej Federacji Dziennikarzy - ogłosiło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.



20:43

Wiceszef MSWiA: od początku agresji rosyjskiej na Ukrainę granicę w stronę Polski przekroczyło już 326 tys. osób.



20:47

W poniedziałkowych rosyjskich ostrzałach w obwodzie kijowskim zniszczone zostały trzy kilkupiętrowe budynki - podało MSW Ukrainy. Jedna osoba jest pod gruzami - przekazały służby ratunkowe.

Ok. godz. 19.10 (18.10 w Polsce) wskutek uderzenia rakietowego w Wasylkowie, Białej Cerkwi i Kalinówce zniszczony został 4-piętrowy akademik i dwa czteropiętrowe bloki mieszkalne - czytamy w komunikacie MSW.

W Białej Cerkwi trwa akcja ratunkowa. Uratowano dwie osoby, jedna znajduje się pod gruzami - przekazała państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy.

W Wasylkowie i Kałyniwce służby nie mogą prowadzić akcji ratunkowej ze względu na trwające ostrzały. (PAP)



20:48

Do Mikołajewa na południu Ukrainy zbliżają się z dwóch kierunków wojska rosyjskie - poinformował w poniedziałek szef tego regionu, Witalij Kim, cytowany przez agencję Ukrinform. Wezwał mieszkańców do stawiania oporu.

Kim poinformował, że chodzi o "wielką kolumnę z dwóch kierunków". Zaapelował następnie do mężczyzn, by stawili opór napastnikom. (PAP)



20:58

Rzecznik Departamentu Stanu: mamy dane, że Rosja chce zająć Kijów. (PAP)



20:59

We wszystkich województwach działa już łącznie 27 punktów recepcyjnych dla uchodźców z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy; dotychczas pomoc w nich uzyskało 40 tysięcy osób - poinformował w poniedziałek wiceszef MSWiA Błażej Poboży. (PAP)



21:01

Łukaszenka pozwolił Putinowi "zakpić" z suwerenności Białorusi – powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik Departamentu Stanu USA John Kirby. (PAP)



21:45

Rada Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF) podczas poniedziałkowego posiedzenia zawiesiła wszystkie drużyny narodowe i klubowe z Rosji i Białorusi we wszystkich zawodach lub imprezach IIHF do odwołania – poinformowano w komunikacie.

Dodatkowo Rosja straciła prawo organizacji MŚ juniorów w 2023.

„Te dwie akcje zostały zainicjowane przez Radę w celu umożliwienia IIHF zapewnienia bezpieczeństwa mistrzostw oraz wszystkim uczestniczącym zawodnikom, działaczom i kibicom. IIHF zdecydowanie potępia użycie siły militarnej i nalega na użycie środków dyplomatycznych w celu rozwiązania konfliktu” – napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej federacji.

(PAP)



21:49

Rozważanie, co siedzi w głowie Władimira Putina nie jest pożyteczne, będziemy oceniać go po działaniach - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price w odpowiedzi na pytanie PAP, czy uważa Putina za racjonalnego aktora w świetle gróźb jądrowych. Zapewnił, że USA będą bronić państw NATO, jeśli Rosja im zagrozi.

"Nie sądzę, by było to pożyteczne ani możliwe, zgadywać co siedzi w głowie prezydenta Putina, ale to co dla nas jest znaczące, to działania Rosyjskiej Federacji. Jeśli retoryka (gróźb nuklearnych) przemieni się w czyny, zagrażające bezpośrednio naszym sojusznikom lub Stanom Zjednoczonym (...) odpowiemy rezolutnie i zdecydowanie" - powiedział rzecznik.

(PAP)



21:54

Rosyjski pocisk trafił w prywatny szpital położniczy w obwodzie kijowskim, wszystkie pacjentki zostały ewakuowane - podaje w poniedziałek wieczorem agencja Interfax-Ukraina.

"W szpital położniczy uderzył pocisk, są wielkie zniszczenia, ale budynek stoi. Wszyscy zostali ewakuowani" - przekazał dyrektor sieci szpitali Witalij Hyrin.

Nie sprecyzowano, w jakiej miejscowości znajduje się uszkodzony szpital. (PAP)



21:59

Jak podał w poniedziałek „Wall Street Journal” na swoich stronach internetowych, prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret, który od 1 marca zakazuje transferu pieniędzy obywateli tego kraju za granicę. Nie będzie możliwe wysłanie poza Rosję pieniędzy za pośrednictwem banków oraz innych instytucji rynku finansowego.

Dodatkowo z dekretu wynika, że nie będzie możliwe dokonywanie obsługi długu zagranicznego – informuje WSJ.

To odpowiedź Rosji na sankcje nałożone na ten kraj po zbrojnej napaści na Ukrainę.



22:02

Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow poinformował w poniedziałek na Twitterze, że spotkał się z Polsce z szefem KPRM Michałem Dworczykiem i polską delegacją na wysokim szczeblu. "Dziękuję całemu narodowi polskiemu za ważne i mocne wsparcie" - napisał.


(PAP)



22:16

To było najgorszych pięć dni w życiu każdego Ukraińca - głosi nagranie opublikowane w poniedziałek wieczorem przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Kadry przedstawiają rosyjskie naloty, narodzone dziecko w schronie czy ludzi próbujących powstrzymać czołg gołymi rękoma.



PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem




ZNAJDŹ NAS






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok