Radio Białystok | Relacja | Wojna na Ukrainie - dzień 4
Trwa czwarty dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Rosjanie wkroczyli do Charkowa. Ukraina tworzy "międzynarodowy" legion cudzoziemski dla ochotników z zagranicy.
Ukraińskie siły zbrojne odpierają zmasowane ataki rosyjskiej armii prowadzone ze "wszystkich kierunków" - podała w nocy z soboty na niedzielę w komunikacie ukraińska armia, dodając, że wróg napotyka na "zdecydowany opór".
Z komunikatu wynika, że ukraińscy żołnierze odparli potężny atak na Charków na północnym wschodzie kraju. Natomiast pod Chersoniem na południu Ukrainy rosyjskim jednostkom, po zaciętych walkach, udało się posunąć na przód.
Ukraińska armia poinformowała także o zaciętych walkach na przedmieściach Kijowa i w obwodzie ługańskim. Według mediów mieszkańcy ukraińskiej stolicy mają przed sobą "ciężką noc". (PAP)
Rosyjskie pociski trafiły w składowisko odpadów radioaktywnych należące do jednego z kijowskich przedsiębiorstw - poinformowała w nocy z soboty na niedzielę służba prasowa Państwowej Inspekcji ds. Regulacji Jądrowych Ukrainy.
"Według stanu na godz. 1.20 (godz. 0.20 w Polsce) w rezultacie zmasowanego bombardowania Kijowa wszystkimi dostępnymi w Federacji Rosyjskiej rodzajami broni artyleryjskiej i rakietowej, pociski trafiły w miejsce przechowywania odpadów radioaktywnych kijowskiej filii +Zjednoczenia Radon+. Powiadomił o tym przez telefon personel przedsiębiorstwa, który przebywa w schronie z powodu trwającego zmasowanego ostrzału. Nie ma możliwości, by ocenić skalę zniszczeń" - napisano w komunikacie służby prasowej. (PAP)
Rosyjskie pociski, które trafiły w składowisko odpadów radioaktywnych kijowskiego przedsiębiorstwa "Zjednoczenie Radon", nie doprowadziły do rozhermetyzowania pojemników - poinformowała w niedzielę nad ranem ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
"Trafili w ogrodzenie. Budynek i pojemniki są całe" - przekazało biuro prasowe Służby. (PAP)
Na dworcu kolejowym we Lwowie ludzie czekają na pociąg, którym bezpłatnie mogą pojechać do Polski - poinformowały w niedzielę rano ukraińskie media. Pociągi są przepełnione, brakuje miejsc.
Według portalu Suspilne niektóre osoby nie mogły wsiąść nawet do trzech kolejnych pociągów z powodu ich przepełnienia. Na peronie zostawiane są rzeczy, które nie udało się umieścić w wagonach.
Do pociągów są wpuszczane wyłącznie kobiety i dzieci. W związku z rosyjską inwazją z Ukrainy nie mogą wyjeżdżać mężczyźni zdolni do noszenia broni. (PAP)
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w sobotę wieczorem, że zaproponuje przywódcom UE usunięcie pewnej liczby rosyjskich banków z systemu SWIFT, uderzenie w rosyjskich oligarchów oraz w bank centralny Rosji. (PAP)
Sześć osób zginęło a 55 zostało rannych w Ochtyrce w obwodzie sumskim, na północy Ukrainy, w wyniku ostrzałów prowadzonych przez wojska rosyjskie - poinformował szef obwodowej administracji państwowej Dmytro Żywycki, powołując się na dane władz miejskich. (PAP)
72 godziny oporu! Świat nie wierzył. Świat wątpił. Ale my nie tylko wytrzymaliśmy, śmiało kontynuujemy walkę z rosyjskim okupantem! Pokazaliśmy światu - nie bój się Rosji, bądź silny i odpieraj! Wsparcie Ukrainy musi być silniejsze! Twoje bezpieczeństwo zależy od nas!
72 hours of resistance! The world didn’t believe. The world doubted. But we did not just stand, we confidently continue to fight with russian occupant!We showed the world - don’t be afraid ????????, be strong & repel it! Support of ???????? must be more stronger! Your safety depends on us! pic.twitter.com/SlHhv6tGuz
— Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) February 27, 2022
"Drodzy Ukraińcy! 72 godziny oporu. Trzy dni, które na zawsze zmieniły nasz kraj i świat.
Gdzie są ci wszyscy, którzy obiecali zdobyć Kijów w 72 godziny? Gdzie oni są? Nie widzę ich. Słyszę tylko, jak się usprawiedliwiają.
Zamiast tego widzę bohaterską armię, zwycięską straż, nieustraszonych strażników granicznych, oddanych ratowników, niezawodnych policjantów, niestrudzonych medycznych aniołów. Wszystkich, którzy wykonują swoją pracę. Widzę tysiące obywateli, którzy chwycili za broń, wstąpili w szeregi obrony terytorialnej i walczą. O przyszłość ich dzieci i wnuków. Dla tych, których kochają. Ku pamięci ich przodków. Za ich państwo.
Wszyscy cię widzą, cały świat!" - pisze na Facebooku minister obrony Ukrainy Oleksij Reznikov.
Globalny system płatniczy SWIFT będzie gotowy dostosować się do decyzji Stanów Zjednoczonych i UE o odłączeniu od niego niektórych rosyjskich banków w przypadku złożenia odpowiedniego wniosku - podało w niedzielę kierownictwo systemu w oświadczeniu, cytowanym przez NBC.
"Współpracujemy z władzami europejskimi, aby poznać szczegóły organizacji, które zostaną objęte nowymi środkami, i przygotowujemy się do przestrzegania instrukcji prawnych" – napisał SWIFT w oświadczeniu. (PAP)
Portal NEXTA publikuje nagranie nocnego pożaru składu ropy w Vasylkowie (w pobliżu Kijowa) po trafieniu rosyjskiego pocisku. Wg NEXTA potwierdza to burmistrz Vasylkowa.
❗️New video from Vasilkova
— NEXTA (@nexta_tv) February 26, 2022
Thick pillars of smoke in the sky and intense fire
❗️Mayor Vasilkova confirmed that an oil depot is on fire as a result of an enemy missile hit pic.twitter.com/qax74X5MNm
Siły rosyjskie z lekkim sprzętem wojskowym wkroczyły do Charkowa - poinformował w niedzielę rano szef charkowskiej administracji obwodowej Ołeh Syniehubow. (PAP)
Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy jest całkowicie pod kontrolą rosyjskich wojsk - poinformował w niedzielę rano mer miasta Wołodymyr Kowałenko. Z budynków zdjęto ukraińskie flagi.
"Nowa Kachowka w obwodzie chersońskim jest w pełni pod kontrolą rosyjskich wojsk, zajęli wykonawczy komitet rady miejskiej, zdjęli wszystkie ukraińskie flagi z budynków" - poinformował Kowałenko, cytowany przez Suspilne Chersoń. (PAP)
W Kijowie było w nocy z soboty na niedzielę kilka starć, ale teraz siły ukraińskie w pełni kontrolują sytuację w mieście – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na wiceszefa kijowskiej rady miejskiej Mykołę Poworoznika. (PAP)
Siły rosyjskie z lekkim sprzętem wojskowym wkroczyły do Charkowa - poinformował w niedzielę rano szef charkowskiej administracji obwodowej Ołeh Syniehubow.
Według niego Rosjanie są już w centralnej części miasta. Syniehubow zaapelował do mieszkańców, by nie opuszczali miejsc, gdzie się ukrywają. (PAP)
Ukraina poinformowała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA), że tamtejsze elektrownie jądrowe pozostają stabilne i działają normalnie - poinformował dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi. Podkreślił konieczność unikania wszelkich działań, które mogłyby zagrozić ich bezpieczeństwu.
Jak pisze MAEA w komunikacie, Państwowy Inspektorat Dozoru Jądrowego Ukrainy (SNRIU) poinformował również, że jego personel utrzymuje regularne kontakty z elektrowniami.
Ukraina ma cztery elektrownie jądrowe z 15 reaktorami, które pokrywają mniej więcej połowę krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Grossi zaznaczył, że nadal jest poważnie zaniepokojony sytuacją na Ukrainie i wezwał wszystkie strony do powstrzymania się od wszelkich działań, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu materiałów jądrowych i bezpiecznej eksploatacji wszystkich obiektów jądrowych. Podkreślił, że każdy nieodpowiedzialny incydent może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia ludzkiego i środowiska.
Bezpieczeństwo infrastruktury i materiałów jądrowych na Ukrainie w żadnym wypadku nie może być zagrożone. Na razie elektrownie działają normalnie, a ich materiał jądrowy pozostaje pod kontrolą. Pracownicy zakładów mogą wykonywać swoją pracę bez nadmiernej presji i stresu – powiedział Grossi.
W czwartek rosyjskie wojsko zajęło niedziałającą elektrownię atomową w Czarnobylu. (PAP)
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przypomina o punkcie informacyjnym dla obywateli Ukrainy, który mieści się na białostockim dworcu PKP.
Wojewoda uruchomił na dworcu PKP w Bialymstoku punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy czynny codziennie od 8.00 do 18.00, kontakt tel. całodobowy 85 7439535 z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego. Tam uchodźcy otrzymują przydział na zakwaterowanie, obecnie Hotel Turkus
— Tadeusz Truskolaski (@TTruskolaski) February 27, 2022
Rosyjskie siły operacyjne już w Charkowie (wideo: Liveuamap).
Russian special operation forces engaged in street fighting in Kharkiv https://t.co/hhDbTQJ19R pic.twitter.com/aTWP0bpdTL via @SputnikATO
— Liveuamap (@Liveuamap) February 27, 2022
Ukraina utworzy legion zagranicznych ochotników, chcących walczyć z Rosjanami. Poinformował o tym prezydent Wołodymyr Zełenski. "To będzie kluczowy dowód waszego wsparcia dla naszego kraju" - oświadczył prezydent. (IAR)
NEXTA publikuje nagranie rosyjskich pojazdów wojskowych na ulicach Charkowa. Wcześniej poinformował o tym szef charkowskiej administracji obwodowej Ołeh Syniehubow, zalecając mieszkańcom, pozostanie w domach.
❗#Russian military vehicles in #Kharkiv pic.twitter.com/UtZo2wr9r8
— NEXTA (@nexta_tv) February 27, 2022
Ministerstwo zdrowia informuje na Twitterze, że uruchomiło infolinię Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) także w języku ukraińskim.
Od dzisiejszego poranka infolinia Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK) także w języku ukraińskim. ????????
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 27, 2022
З сьогоднішнього ранку гаряча лінія Телеплатформи першого контакту (TPK) також українською мовою. ????????
➡️ https://t.co/nXVcJGPx2U pic.twitter.com/AU6NTG3cE9
Ukraińska Prawda pisze na swojej stronie internetowej, że grupa Straży Granicznej, Policji i Obrony Terytorialnej wykryła dywersyjną jednostkę rozpoznania, która podczas próby przeprowadzenia kontroli tożsamości otworzyła ogień.
Jak pisze Ukraińska Prawda: "Wspólna grupa Straży Granicznej, Policji i Obrony Terytorialnej wykryła dywersyjną jednostkę rozpoznania. Podczas próby przeprowadzenia kontroli tożsamości grupa otworzyła ogień do jednostek straży granicznej, policji i obrony terytorialnej z innego samochodu – Mitsubishi SUV L-200. Bojownicy połączonych sił otworzyli ogień w odpowiedzi na sabotażystów i SUV zaczął uciekać. Jeden obrońca Ukrainy został ranny. Zatrzymano jednego sabotażystę i minibusa. Minibus zawierał pistolety maszynowe, granatniki, amunicję, miny i materiały wybuchowe.
Poszukiwania innych sabotażystów trwają". (https://www.pravda.com.ua/)
Ukraina tworzy "międzynarodowy" legion cudzoziemski dla ochotników z zagranicy - poinformował w niedzielę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej.
Legion będzie działać w ramach sił obrony terytorialnej. Zełenski powiedział, że są do niego zaproszeni ci, którzy chcą „przyłączyć się do oporu wobec rosyjskiego okupanta i obrony bezpieczeństwa światowego”.
"Będzie to kluczowy dowód waszego wsparcia dla naszego kraju" - powiedział. Dodał, że chętni mogą zgłaszać się do attaché ds. wojskowych ambasad Ukrainy w swoich krajach. (PAP)
Kilka minut temu Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy zestrzeliły pocisk manewrujący wystrzelony na stolicę Ukrainy z terytorium Republiki Białorusi przez samolot TU-22. To kolejna zbrodnia wojenna Białorusi i Rosji - poinformował na Facebooku Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny.
Obowiązkiem chrześcijanina jest pomagać, ale także nie milczeć, wołać o prawdę, a kiedy trzeba - stanąć w obronie wartości nawet za cenę życia. Tak o naszej postawie wobec ataku Rosji na Ukrainę mówi metropolita białostocki, abp Józef Guzdek.
Rozmowa z abp. Józefem Guzdkiem
"Obrońcy Ukrainy podpalili w Charkowie kolumnę rosyjskich pojazdów opancerzonych. Według lokalnego szefa policji Wołodymyra Tymoszki wrogie ugrupowanie jest niewielkie. Siły Zbrojne dają przyzwoity odpór najeźdźcom. Ukraina wygra!" - pisze Centrum Komunikacji Strategicznych i Bezpieczeństwa Informacyjnego.
W mieście Wasylków w obwodzie kijowskim pali się magazyn ropy po ostrzale przez wroga - napisała burmistrz Natalia Balasynowycz na Facebooku.
"Droga społeczności Wasylkowa! Widzicie, co się teraz dzieje. Widzicie ogień. To niestety pali się magazyn ropy w Wasylkowie". Burmistrz Balasynowycz dodała, że "wróg chce zniszczyć wszystko dookoła, ale mu się to nie uda". (ukrinform.pl)
"To, co okupanci robią w Charkowie, Ochtyrce, Kijowie, Odessie i innych miastach i miasteczkach, kwalifikuje się do międzynarodowego trybunału" - powiedział w oświadczeniu Wołodymyr Zełenski.
Rosyjski pocisk uderzył w blok mieszkalny w Buczy w obwodzie kijowskim na Ukrainie - pisze w niedzielę Ukrinform. W Internecie opublikowano zdjęcia uszkodzonego budynku, z okien wydostaje się dym.
W Buczy trwają wrogie ostrzały, płonie 8-piętrowy budynek - podaje z kolei Ukraińska Prawda. Według państwowej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych pocisk trafił w blok o godz. 8.20 (7.20 w Polsce), po czym budynek zapalił się. Pożar już zlokalizowano.
(źróło: https://www.ukrinform.ua/)
Ze wstępnych informacji wynika, że nie ma zabitych ani rannych. Strażacy opuścili miejsce zdarzenia w związku z trwającymi ostrzałami.
Bucza znajduje się ok. 30 km od Kijowa. (PAP)
"Jest decyzja w sprawie przyjęcia polskiej pomocy dla osób oczekujących na odprawę po ukraińskiej stronie granicy w Medyce" - poinformowało Ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji.
Całkowicie spłonęła baza paliwowa w Wasylkowie, około 20 km od Kijowa, ostrzelana przez siły rosyjskie pociskami rakietowymi – poinformowała w niedzielę na Facebooku sieć stacji benzynowych KLO, do której należała baza.
KLO informuje, że jedyna baza paliwowa firmy znajdowała się właśnie w Wasylkowie i w momencie ataku była prawie pełna. 15 wagonów z paliwem i 8 wagonów z gazem zostało uratowanych. Strażacy nie mogli przystąpić do gaszenia bazy z powodu walk o lotnisko pod Wasylkowem. (PAP)
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odrzucił w niedzielę możliwość prowadzenia z Rosją rozmów pokojowych na terytorium Białorusi, zaznaczając, że ten kraj pomógł Moskwie w inwazji. Zapewnił jednak, że jest otwarty na negocjacje, które mogłyby się odbyć w innym miejscu np. Warszawie, Bratysławie, Stambule, Budapeszcie czy Baku.
Rozmowy w Mińsku byłyby możliwe, gdyby Rosja nie zaatakowała Ukrainy z białoruskiego terytorium - zaznaczył Zełenski w opublikowanym na Facebooku przemówieniu, w którym odrzucił możliwość pertraktacji z Rosjanami na Białorusi. (PAP)
Cudzoziemców chcących bronić Ukrainy i porządku światowego w ramach Międzynarodowej Legii Obrony Terytorialnej Ukrainy zapraszam do kontaktu z zagranicznymi placówkami dyplomatycznymi Ukrainy w państwa krajach. Razem pokonaliśmy Hitlera, pokonamy też Putina - pisze na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.
Foreigners willing to defend Ukraine and world order as part of the International Legion of Territorial Defense of Ukraine, I invite you to contact foreign diplomatic missions of Ukraine in your respective countries. Together we defeated Hitler, and we will defeat Putin, too.
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) February 27, 2022
Rosja walczy przeciwko Ukrainie nie tylko militarnie. Używa również metod hybrydowych, w tym cyberataków i walki informacyjnej. Kreml może też sięgnąć po sabotaż, dywersję, terroryzm - pisze na Twitterze Stanisław Żaryn - rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.
"Ukraińcy budzą najwyższy szacunek!" - pisze na Twitterze Stanisław Żaryn - rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.
Ukraina imponuje. Widać zaciętość, dużą motywację do obrony ojczyzny, profesjonalizm w działaniu i dużą aktywność społeczeństwa.
— Stanisław Żaryn (@StZaryn) February 26, 2022
Ukraińcy budzą najwyższy szacunek!
Białoruski przywódca Alaksandr Łukaszenka przyznał w niedzielę, że z terytorium jego kraju wystrzelono rakiety w kierunku Ukrainy. Mówił o tym po oddaniu głosu w referendum ws. zmian w konstytucji w swoim kraju.
"Rzeczywiście, gdzieś z terenów czarnobylskich, gdzie były na manewrach wojska rosyjskie, wystrzelono dwie czy trzy rakiety" – oznajmił, określając to jako „krok przymusowy”. Zapewnił przy tym, że na Ukrainie nie ma białoruskich żołnierzy ani białoruskiego uzbrojenia. (PAP)
W mieście Włodzimierz w obwodzie wołyńskim na Ukrainie trzy wrogie rakiety trafiły w magazyny jednostki wojskowej - poinformował mer Łucka Ihor Poliszczuk, cytowany w niedzielę przez Ukrinform. Nie wiadomo, czy w ostrzale ktoś ucierpiał.
Poliszczuk przekazał, że noc w Łucku minęła spokojnie. Sytuacja w mieście jest pod kontrolą, wszystkie służby, urzędy i organizacje, które umożliwiają funkcjonowanie miasta, działają - zapewnił. (PAP)
Od chwili rozpoczęcia działań zbrojnych na Ukrainie polscy strażnicy graniczni odprawili łącznie na wszystkich przejściach z Ukrainą 187,8 tys. osób.
#Pomagamy????????
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) February 27, 2022
Od rozpoczęcia działań zbrojnych w????????(24.02) #funkcjonariuszeSG odprawili łącznie na wszystkich przejściach granicznych z????????187,8 tys. osób. W tym na kierunku do Polski ponad 156 tys.
Wczoraj odprawiono rekordową liczbę osób -88,4 tys., w tym na kierunku do????????77,3 tys. pic.twitter.com/XKqsR1aNyn
"Zamykamy wszystkie banki rosyjskie" - mówi kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz zaprzeczył informacjom medialnym o zdobyciu Charkowa przez Rosjan.
Polityk powiedział, że rano do centrum miasta próbowała wjechać niewielka formacja przeciwnika, licząca 8-12 wozów bojowych. Została ona otoczona i szybko zniszczona.
Doradca prezydenta zaapelował, aby nie wierzyć żadnym informacjom, według których Charków jest atakowany albo padł. "Mieszkańcy miasta się bronią i zniszczą siły wroga" - podkreślił Ołeksij Arestowycz
Polityk oświadczył, że siły rosyjskie straciły inicjatywę i nie są zdolne do kontynuowania wrogich działań. Wyjaśnił, że sytuacja militarna nie zmieniła się w ostatnim czasie. Siły ukraińskie kontrolują terytorium na zachód od Kijowa, a na południu kraju rosyjskie wojska nie odniosły sukcesów.
W niedzielę rano wojska rosyjskie próbowały posuwać się w kierunku miast Bucza, Irpin i Gostomel w obwodzie kijowskim, ale zostały zatrzymane przez Siły Zbrojne Ukrainy - powiedział doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz. (www.pravda.com)
Ukraińskie wojsko poszukuje kolumny pojazdów wroga oznaczonej literą V. Jak informuje ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy - "Są to szczególnie niebezpieczni terroryści, którzy przybyli na Ukrainę ze specjalną misją. Sprzęt jedzie w kierunku Kijowa".
‼️УВАГА! ТЕРМІНОВО! НАДВАЖЛИВО!
— ВОЇНИ УКРАЇНИ???????? (@ArmedForcesUkr) February 27, 2022
Українські військові розшукують колону ворожої техніки, що позначена літерою V.
Наголосимо! Це особливо небезпечні терористи, які прибули в Україну зі спеціальним завданням.
Техніка рухається в бік Києва.
Дуже важливо.https://t.co/Bdc1j7DZRv pic.twitter.com/GhPT4OATQr
"Konieczne jest zwiększenie wydatków na obronność i bezpieczeństwo w Unii Europejskiej" - mówi rzecznik rządu Piotr Mueller podczas konferencji.
"Liczymy na to, że Niemcy zmienią jeszcze zdanie w sprawie Nord Stream 1 i Nord Stream 2" - mówi rzecznik rządu Piotr Mueller podczas konferencji.
"W województwie podkarpackim, lubelskim i na trasach, gdzie się przemieszczają uchodźcy, jest możliwe otwarcie sklepów w niedziele. Skorygujemy stosowne przepisy" - mówi rzecznik rządu Piotr Mueller podczas konferencji.
"Jednym z największych problemów społecznych po stronie ukraińskiej, są olbrzymie kolejki osób, które chcą wyjechać do Polski. Przed każdym przejściem granicznym jest po kilkadziesiąt tysięcy osób" - mówi szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk podczas konferencji.
"Pomoc, którą wiele organizacji chce przekazywać na Ukrainę, musi być skoordynowana. Ustaliliśmy z partnerami ukraińskimi, że będzie ona realizowana przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych" - mówi szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk podczas konferencji.
Ukraina skierowała pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Rosji - poinformował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Żądamy pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności - dodał.
"Ukraina oficjalnie skierowała pozew przeciwko Rosji do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze. Żądamy pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zmanipulowanie pojęcia ludobójstwa w celu usprawiedliwienia agresji" - napisał Zełenski na Twitterze. (PAP)
Ukraine has submitted its application against Russia to the ICJ. Russia must be held accountable for manipulating the notion of genocide to justify aggression. We request an urgent decision ordering Russia to cease military activity now and expect trials to start next week.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 27, 2022
"Chcemy pokazać, że nie ma naszej zgody na agresję i że współpraca na żadnym szczeblu z rosyjskimi organizacjami, miastami nie powinna i nie może być kontynuowana" - powiedział prezydent Białegostoku, informując o zerwaniu kontaktów z rosyjskimi miastami partnerskim.
Białystok nie będzie współpracował z rosyjskimi miastami i organizacjami
Niezależny portal NEXTA publikuje nagranie porzuconych rosyjskich czołgów na polu, gdzie się zakopały w błocie. Żołnierze uciekli.
The invaders abandoned the tank and ran away pic.twitter.com/WpA6GWdeKT
— NEXTA (@nexta_tv) February 27, 2022
Hasła "Nigdy więcej wojny, Ukraina - my z Wami" - na bandach wokół stadionu i niecenzuralny transparent kibiców Jagiellonii Białystok na meczu z Wartą Poznań. [bez cenzury]
Włochy zamknęły przestrzeń powietrzną dla Rosji - poinformował w niedzielę rząd premiera Mario Draghiego. Decyzję taką podjęła już większość krajów Unii Europejskiej. Źródła unijne podały, że UE przygotowuje wspólne zamknięcie przestrzeni powietrznej dla Rosji.
Unijny zakaz lotów może być częścią nowego pakietu sankcji wobec Moskwy za napaść na Ukrainę. (PAP)
"Rozmawiałem z Aleksandrem Łukaszenką" - napisał na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"Wodę, kanapki i koce przekazuje strona polska osobom, które stoją w ogromnych kolejkach po ukraińskiej stronie granicy. Pomoc została przekazana przez przejście graniczne w Medyce" – poinformowała w niedzielę na briefingu na tym przejściu wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
Strona ukraińska zgodziła się, aby Polska przekazała pomoc dla osób, które stoją w kolejkach po drugiej stronie granicy. „Teraz ta pomoc jest dostarczana, na zasadach ustalonych przez administrację graniczną i państwową Ukrainy” – mówiła Ewa Leniart.
"To jest walka również w obronie naszej wolności. Chylimy czoła przed Ukrainą i ukraińskimi żołnierzami. Chcę wszystkim walczącym Ukraińcom złożyć deklarację - jeżeli wasze żony i dzieci trafią do Polski - będą pod dobrą opieką" - mówi szef MSWiA Mariusz Kamiński.
"Spodziewamy się jeszcze większego napływu naszych przyjaciół, naszych braci. Cała Polska będzie pomagała Ukrainie i obywatelom Ukrainy. To jest nasz obowiązek" - mówi szef MSWiA Mariusz Kamiński.
"Wczoraj we wszystkich województwach na dworcach PKS powstały punkty informacyjne dla Ukraińców" - mówi wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
"10% osób, które przekraczają granicę, trafia do punktów recepcyjnych, gdzie jest im udzielana podstawowa pomoc medyczna, dalej te osoby jadą do innych województw, autokarami, busami do miejsc przygotowanych dla uchodźców" - mówi wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
"Dziś w późnych godzinach popołudniowych we wszystkich województwach w całej Polsce powstaną punkty recepcyjne" - mówi wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
Pierwszy transport z darami dla cywilów i wojska na Ukrainie wyruszył w niedzielę (27.02) z Białegostoku do Lwowa. Artykuły pierwszej pomocy, leki, koce i żywność przewozi siedem dużych aut, w tym busy.
Z Białegostoku wyruszył pierwszy transport z pomocą humanitarną do Lwowa
Codziennie na Ukrainę będą trafiały co najmniej dwa pociągi z pomocą humanitarną - przekazał w niedzielę szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że wojewodowie w każdym województwie wskażą dziś punkty, do których będzie można przekazywać pomoc dla Ukraińców. (PAP)
"Każda osoba, która po przyjeździe do Polski potrzebuje karty SIM - dostanie ją. Operatorzy są na to przygotowani i taką możliwość oferują od razu. Karty zostały doładowane pakietami darmowych rozmów na Ukrainę"- sekretarz stanu w ministerstwie cyfryzacji Janusz Cieszyński.
Dworczyk: jeśli ktoś wie o dostępności np. kamizelek kuloodpornych, hełmów - niech kontaktuje się z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych.
Kamizelki kuloodporne, czy kevlarowego hełmu ot tak nie da się kupić, bo są towary koncesjonowane, ale jeśli ktoś ma informacje o ich dostępności w Polsce, lub poza krajem, niech kontaktuje się z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych - powiedział w szef KPRM Michał Dworczyk.
Szef KPRM zwrócił uwagę, że obecnie jeżeli już można dostać kamizelki, to są one używane i w pojedynczych sztukach, a dla armii i obrony terytorialnej Ukrainy są potrzebne ich tysiące. (PAP)
Mamy informację, że służby graniczne Ukrainy zamierzają, wobec kobiet i dzieci, które czekają po ich stronie nad dostanie się do Polski, stosować uproszczone procedury, tak żeby jak najszybciej mogły one przejść granicę - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Dodał, że polskie służby graniczne starają się "cierpliwie i spokojnie, przekazując konkretne pomysły i inicjatywy naszym partnerom z ukraińskiej straży granicznej pomagać w rozładowaniu tej sytuacji humanitarnej". (PAP)
W związku z agresją rosyjską na Ukrainie uruchomiona została strona pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której będzie koordynowana pomoc - przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą.
Na stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie. Pod adresem można też znaleźć zbiórki, zrzutki i wiele innych działań, które zapewniają pomoc uchodźcom. Strona jest prowadzona również w języku ukraińskim.
Resort przekazał, że w związku z uruchomieniem strony przestaje być aktywny adres: pomochumanitarnaUA@msz.gov.pl.
"Wszystkie zgłoszenia, które wpłynęły dotychczas na adres, zostaną przekazane do właściwych instytucji, których przedstawiciele skontaktują się z nadawcami w zależności od zidentyfikowanych potrzeb" - zaznaczyło ministerstwo. (PAP)
Z Niemiec przychodzą dobre wiadomości, jest zgoda na zablokowanie systemu SWIFT, który umożliwia finansowanie Rosji - powiedział w rzecznik rządu Piotr Müller.
Podkreślił, że kolejną sankcją wobec Rosji za rozpętanie wojny powinno być zamknięcie gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2.
Przypomniał, że w sobotę z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem spotkał się premier Mateusz Morawiecki wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.
Jak relacjonował Müller, szef polskiego rządu podczas spotkania przedstawił postulaty dotyczące daleko idących sankcji wobec Rosji.
Jak dodał, podczas sobotniego spotkania w Berlinie premier Morawiecki podkreślał konieczności zwiększenia wydatków europejskich na obronność. "Dzisiaj te deklaracje też na szczęście padają. Liczymy na to, że również one będą uwzględniały propozycje Polski, które dotyczą wyłączenia nakładów na obronność, na bezpieczeństwo z reguł budżetowych unijnych" - zaznaczył Müller. (PAP)
Prezydent Rosji Władimir Putin postawił w niedzielę w stan najwyższej gotowości bojowej siły odstraszania. Według Associated Press i Reutera chodzi o siły nuklearne, które mają działać w "specjalnym reżimie gotowości bojowej".
Putin oznajmił, że nakazał ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu postawienie sił odstraszania w stan gotowości bojowej po "agresywnych komunikatach" głównych państw NATO.
"Jak widzicie, zachodnie kraje nie tylko podejmują wrogie kroki przeciw naszemu krajowi w wymiarze ekonomicznym, mam na myśli nielegalne sankcje, o których wszyscy wiedzą, ale też najwyższej rangi urzędnicy krajów NATO pozwalają sobie na wypowiadanie agresywnych stwierdzeń dotyczących naszego kraju" - powiedział Putin w państwowej telewizji. (PAP)
Portal NEXTA publikuje zdjęcia zniszczonego Czernihowa (stolica obwodu czernihowskiego).
#Chernigov. Consequences of the arrival of the invaders. pic.twitter.com/nnAM9uj2zY
— NEXTA (@nexta_tv) February 27, 2022
"Ukraina potwierdza dziś rozmowy pokojowe z Rosją. Podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką Zełenski uzgodnił, że delegacja ukraińska spotka się bezwarunkowo z delegacją rosyjską na granicy ukraińsko-białoruskiej, w pobliżu rzeki Prypeć" - poinformował portal "The Kyiv Independent".
Premier Mateusz Morawiecki: jestem głęboko poruszony solidarnością i troską Polaków o Ukrainę.
Jestem głęboko poruszony solidarnością i troską Polaków o Ukrainę. 200 tys. uchodźców znalazło już schronienie w Polsce - napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych.
I am deeply moved by the solidarity and care of Poles for Ukraine. Their overwhelming kindness cannot stem the tide of Putin’s brutality but it will help 1000’s to survive. Over 200,000 refugees have already found shelter in Poland! Thank you for everything! #PolandFirstToHelp pic.twitter.com/hRDlBg4inM
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) February 27, 2022
Ambasador USA przy ONZ: rozkaz Putina ws. broni nuklearnej to eskalacja nie do zaakceptowania.
Linda Thomas-Greenfield oświadczyła w niedzielę, że rozkaz prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie postawienia w stan najwyższej gotowości bojowej nuklearnej siły odstraszania, to eskalacja konfliktu, która jest nie do zaakceptowania.
Wcześniej Putin oznajmił, że nakazał ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu postawienie sił odstraszania w stan gotowości bojowej po "agresywnych komunikatach" głównych państw NATO. (PAP)
Ponad 100 kobiet i dzieci ewakuowanych z Ukrainy przyjechało w niedzielę specjalnym pociągiem medycznym z Mościsk (obwód lwowski) na Ukrainie do Warszawy. Wcześniej większość osób wysiadła w Przemyślu.
W pociągu był dr Artur Zaczyński - szef Szpitala Narodowego, do którego w pierwszej kolejności w razie potrzeby będą trafiać ranni z Ukrainy.
Jak przekazał PAP Zaczyński, z Ukrainy w nocy z soboty na niedzielę zostało ewakuowanych ponad 600 matek z małymi dziećmi, ok. 250 kobiet i 350 dzieci oraz osoby starsze. Jak dodał, większość z nich wysiadła już w Przemyślu.
Zaczyński wyjaśnił, że pociąg medyczny pojechał do Mościsk, żeby przećwiczyć ewakuację rannych. W tamtą stronę zabrał pomoc humanitarną, żywność, leki, sprzęt medyczny. Okazało się jednak, że na miejscu są tysiące uchodźców czekających na możliwość wyjazdu z ogarniętego wojną kraju. Szef Szpitala Narodowego ocenił, że w mieście tym jest już poważny humanitarny problem. "To, co tam widzieliśmy, to się chce płakać" - przyznał. (PAP)
Punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy na dworcu w Białymstoku od dzisiaj działa całodobowo - poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki.
⚠ Punkt informacyjny ???????? zmienia godziny funkcjonowania. Od dzisiaj działa całodobowo! https://t.co/6aIx6GYQP3
— Podlaski Urząd Wojewódzki (@PodlaskiUW) February 27, 2022
Piłkarz Dynama Kijów i reprezentacji Tomasz Kędziora jest już w Polsce - przekazał w mediach społecznościowych PZPN.
Od wybuchu wojny na Ukrainie PZPN był w kontakcie z Kędziorą i zapewniał, że on i jego rodzina są bezpieczni. W niedzielę pojawiły się w mediach informacje, że piłkarz jest w drodze do kraju, a polskie służby pomagały w ewakuacji również grającemu razem z nim w Dynamie Słoweńcowi Benjaminowi Verbicowi. (PAP)
W piątek (25.02) w bitwie pod Kijowem zginął piłkarz klubu Karpaty Lwów Witalij Sapyło. 21-latek bronił stolicy Ukrainy przed atakującymi Rosjanami. Był dowódcą czołgu - napisano na profilu kibiców lwowskiego klubu w mediach społecznościowych.
Pochodzący z Sokolnik, spod Lwowa, obrońca Karpat występował w tamtejszych drużynach młodzieżowych. (PAP)
"Stop wojnie na Ukrainie", "nie dla mistrzostw świata w Rosji" - przekazał w mediach społecznościowych siatkarz reprezentacji Polski Bartosz Kurek.
Odnosząc się do sportu i siatkówki, podkreślił, że w obecnej sytuacji "to, ostatnie co ma znaczenie", jednoznacznie negując możliwość rozegrania tegorocznych mistrzostw świata w Rosji.
Turniej zaplanowany jest w dniach 26 sierpnia - 11 września, a światowa federacja (FIVB) już po inwazji rosyjskiej na Ukrainę ogłosiła w komunikacie, że "przygotowania przebiegają zgodnie z planem". (PAP)
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wydał polecenie nakazujące każdorazowe zatrzymywanie oszustów żerujących na krzywdzie uchodźców i kierowanie wniosków o ich tymczasowe aresztowanie. (PAP)
Zbigniew Boniek, wiceprezydent UEFA i były prezes PZPN, w oświadczeniu dla PAP przekazał m.in., że nie wyobraża sobie udziału drużyn rosyjskich w międzynarodowych wydarzeniach sportowych.
"Sport w tym miejscu schodzi na dalszy plan, ale jednak funkcjonuje. Nie wyobrażam sobie, aby drużyny rosyjskie we wszystkich dyscyplinach, które występują pod flagą i hymnem rosyjskim, mogły uczestniczyć w jakimkolwiek wydarzeniu sportowym. Mam na myśli nie tylko sankcje, ale też obawy o to, co mogłoby się stać podczas takich imprez. Każdy ich występ to byłaby bomba zegarowa, która mogłaby wybuchnąć i doprowadzić do niewyobrażalnych konsekwencji" - dodał
"Sport to szacunek, przyjaźń i rywalizacja. Do czasu zakończenia wojny trudno sobie wyobrazić uczestnictwo drużyn rosyjskich w międzynarodowych wydarzeniach sportowych. Mam nadzieję, że ta barbarzyńska inwazja Putina na Ukrainę zakończy się jego ostateczną porażką" - zakończył oświadczenie. (PAP)
Polska będzie bezpiecznych schronieniem dla waszych bliskich - oświadczył szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Od rosyjskiego ataku do Polski przybyło 200 tys. uchodźców z Ukrainy. W niedzielę punkty recepcyjne zaczną działać w każdym województwie.
Minister spraw wewnętrznych i administracji podczas konferencji w siedzibie resortu podkreślił, że Ukraina walczy nie tylko o swoją wolność i niepodległość, lecz także o wolność Polski.
"Chylimy czoła przed bohaterską Ukrainą, przed bohaterskimi żołnierzami ukraińskimi" - dodał. (PAP)
Na lotnisku w Hostomlu wojska rosyjskie zniszczyły ukraiński samolot transportowy Mrija An-225, uważany za największy samolot świata - źródła ukraińskie. (PAP)
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg nazwał "niebezpiecznym" i "nieodpowiedzialnym" wydany przez prezydenta Rosji Władimira Putina rozkaz o postawieniu sił nuklearnych w stan najwyższej gotowości.
"To niebezpieczna retoryka. To jest zachowanie, które jest nieodpowiedzialne. I oczywiście, kiedy połączy się tę retorykę z tym, co (Rosjanie) robią w terenie, na Ukrainie - prowadzą wojnę z niezależnym, suwerennym narodem; inwazję na pełną skalę - to dodaje powagi tej sytuacji" - powiedział Stoltenberg w wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CNN, wyemitowanym w niedzielę. (PAP)
Reuters: rozpoczęły się negocjacje ukraińsko-rosyjskie.
Krótko wcześniej deputowany do ukraińskiej Rady Najwyższej z prezydenckiej frakcji Sługa Narodu, Fedir Wenisławski powiedział, że zaczną się one w ciągu najbliższych minut.
Wenisławski mówił wcześniej, że Ukrainę w rozmowach mają reprezentować urzędnicy kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego oraz MSZ.
Kancelaria prezydenta Ukrainy informowała na Telegramie, że delegacja ukraińska spotka się z rosyjską bez warunków wstępnych na granicy ukraińsko-białoruskiej, w pobliżu rzeki Prypeć. (PAP)
Gazu w Polsce nie zabraknie, nie zabraknie go na pewno także w gospodarstwach domowych - powiedział w niedzielę na antenie Programu 1 Polskiego Radia prezes PGNiG Paweł Majewski.
Zaznaczył, że to efekt dotychczasowych działań związanych z dywersyfikacją kierunków dostaw.
Majewski zaznaczył, że nawet całkowite odcięcie dostaw rosyjskiego gazu do Polski nie spowoduje zagrożenia dla dostaw do odbiorców. Wskazał, ze jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku gazu z kierunku wschodniego nie będzie trzeba kupować w ogóle. (PAP)
Austria zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów od godziny 15 w niedzielę - poinformował rząd federalny.
„Robimy wszystko co w naszej mocy, aby pokazać Władimirowi Putinowi, że nie akceptujemy jego militarnej inwazji na Ukrainę. Zakaz lotów i lądowań rosyjskich samolotów to kolejny środek, który jest wyraźną odpowiedzią na łamanie przez Putina prawa międzynarodowego. Działamy tutaj w zgodzie i koordynacji z wieloma innymi krajami europejskimi” - podkreślił kanclerz Karl Nehammer. (PAP)
Reuters: Rosja wystrzeliła z terytorium Białorusi rakiety Iskander w kierunku Ukrainy. (PAP)
Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski w związku z agresją militarną Rosji i zgłosi się z problemem zdrowotnym do lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej czy szpitala, udzielimy adekwatnej pomocy medycznej - poinformował w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował w sobotę, że zasady udzielania świadczeń medycznych dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z agresją militarną Rosji oraz ich rozliczenie będą identyczne, jak w przypadku polskich pacjentów. Za świadczenia zapłaci NFZ.
Dotyczy to osób, które posiadają zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające jej legalny pobyt na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 r. w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. (PAP)
Ambasador USA przy ONZ: Rozważamy nowe, ostrzejsze sankcje przeciwko Rosji.
Stany Zjednoczone oczekują na wynik rozmów pomiędzy Ukrainą a Rosją - oświadczyła amerykańska ambasador przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. Wówczas okaże się "czy Rosja działa w dobrej wierze" - dodała.
Przedstawicielka USA zapowiedziała też, że Stany Zjednoczone rozważają wprowadzenie nowych, ostrzejszych sankcji wobec Rosji, jeśli będzie to konieczne. (PAP)
Ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko powiedział w niedzielę, że w ciągu czterech dni inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, zginęło szesnaścioro dzieci.
"Czwartą dobę, całodobowo operując rannych, ratujemy życie. Operujemy również dzieci. Niestety, 15 dzieci nie udało się uratować" - powiedział Laszko w telewizji Rada.
Oświadczył, że "są to rezultaty tego, co czyni armia rosyjska, której nie można nazwać armią, bo armia nie strzela do lekarzy, dzieci, szkół i przedszkoli".
O ofiarach wśród dzieci informował również w sobotę (26.02) szpital w Kijowie, a w niedzielę - władze obwodu sumskiego. W Ochtyrce w tym regionie ostrzelane zostało przedszkole. (PAP)
Japonia zamraża aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina i jego kluczowych urzędników oraz przyłącza się do planów USA i UE dotyczących odebrania niektórym rosyjskim bankom dostępu do systemu SWIFT - oświadczył w niedzielę premier Fumio Kishida.
„Pokażemy, że lekkomyślny akt przemocy ma olbrzymią cenę. Relacje społeczności międzynarodowej z Rosją nie mogą już być takie, jak wcześniej” - powiedział dziennikarzom Kishida, potępiając rosyjską agresję na Ukrainę. Podkreślił, że narusza ona prawo międzynarodowe i suwerenność tego kraju.
Władze Japonii nałożyły już na Moskwę dwa pakiety sankcji, przewidujących m.in. zamrożenie aktywów niektórych rosyjskich instytucji finansowych, kontrole eksportu do Rosji wysokich technologii, w tym półprzewodników, a także ograniczenie obrotu rosyjskimi obligacjami skarbowymi w Japonii.(PAP)
Rosyjska inwazja przeciwko Ukrainie, zwłaszcza na odcinku kijowskim i charkowskim, została spowolniona ze względu na problemy logistyczne i silny ukraiński opór - przekazał w niedzielę wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.
Według szacunków USA, na Ukrainę wkroczyło już 2/3 zgromadzonych przez Rosję sił.
Przedstawiciel resortu ocenił, że rosyjskie wojska wciąż znajdują się ok. 30 km od Kijowa, a ich postępy - podobnie jak pod drugim największym miastem, Charkowem - zostały spowolnione przez niedobór paliwa i inne problemy logistyczne.
Oficjel dodał, że Rosjanie nie spodziewali się również tak silnego oporu ukraińskich sił, które są "dość kreatywne" w znajdowaniu sposobów na uderzenia w rosyjskie kolumny.
Reprezentant Pentagonu zaznaczył jednak, że mimo "heroicznego" oporu Ukraińców i problemów najeźdźców, przewaga nadal jest po stronie Rosji, która ma jeszcze duże rezerwy i będzie w stanie rozwiązać kłopoty logistyczne. (PAP)
Oddział z zagranicznych ochotników do udziału w obronie przed agresją Rosji został powołany na Ukrainie - powiedział doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.
„Utworzono legię cudzoziemską z ochotników z innych krajów, których jest bardzo wielu” - powiedział Arestowycz, dodając, że chętnych „starczy na dwa oddziały”. (PAP)
Kanada zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów rosyjskich linii lotniczych. Decyzja weszła już w życie - poinformował w niedzielę minister transportu Kanady Omar Alghabra.
„Ze skutkiem natychmiastowym kanadyjska przestrzeń powietrzna została zamknięta dla wszystkich rosyjskich przewoźników. Pociągniemy Rosję do odpowiedzialności za jej niczym niesprowokowany atak na Ukrainę” - napisał na Twitterze Alghabra.
Minister spraw zagranicznych Melanie Joly napisała na Twitterze, że decyzja dotyczy wszystkich rosyjskich samolotów, także czarterowych czy wykorzystywanych przez rosyjskich przewoźników. (PAP)
Szefowa KE Ursula von der Leyen: UE po raz pierwszy sfinansuje zakup oraz dostawę broni i sprzętu do zaatakowanego kraju. (PAP)
Von der Leyen: zamykamy przestrzeń powietrzną UE dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. Również tych prywatnych. (PAP)
213 tys. osób wjechało do Polski z Ukrainy od czwartkowego rosyjskiego ataku. W niedzielę do godz. 15 granicę przez granicę polsko-ukraińską przeszło 57 tys. osób - podała Straż Graniczna. (PAP)
Szefowa KE: zakazujemy machiny medialnej Kremla w UE. Russia Today i Sputnik oraz ich spółki zależne nie będą już mogły szerzyć swoich kłamstw, aby usprawiedliwić wojnę Putina. (PAP)
Szef ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Ołeksij Daniłow ostrzegł w niedzielę, że władze nie prowadzą ewakuacji w Buczy pod Kijowem. Według niego strona rosyjska podejmuje próby przedostania się do Kijowa przy pomocy autobusów z cywilami.
Daniłow powiedział, że Rosjanie zbierają autobusy, aby "puścić autobusy przed sobą, by można było przejechać do Kijowa".
Portal Ukraińska Prawda podał, że mieszkańcy Buczy potwierdzili informację na temat autobusów. Ostrzegani są, że za nimi miałby pojechać sprzęt pancerny.(PAP)
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował w niedzielę o "całkowitą izolację finansową" Rosji, obejmującą wszystkie banki tego kraju, w tym bank centralny.
"Żądamy, potrzebujemy bezzwłocznych kroków na rzecz wprowadzenia całkowitej izolacji finansowej Rosji od wszystkich cywilizowanych systemów w odniesieniu do wszystkich banków, w tym banku centralnego" - powiedział Kułeba na briefingu prowadzonym online. (PAP)
Członkowie NATO zwiększają swoje polityczne i praktyczne wsparcie dla Ukrainy - poinformowała w niedzielę kwatera główna Sojuszu w Brukseli.
"Na Ukrainę wysyłane są tysiące sztuk broni przeciwpancernej, setki rakiet przeciwlotniczych oraz tysiące sztuk broni ręcznej i amunicji. Sojusznicy zapewniają także pomoc finansową i humanitarną wartą miliony euro, w tym środki medyczne dla sił ukraińskich" - wylicza NATO.
Z zestawienia opracowanego przez Sojusz wynika, że Polska, Belgia, Kanada, Czechy, Estonia, Francja, Niemcy, Grecja, Łotwa, Litwa, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone wysłały lub zatwierdzają znaczne dostawy sprzętu wojskowego na Ukrainę. Ukraina otrzymała już m.in. przeciwpancerne pociski Javelin i rakiety przeciwlotnicze.
Albania, Bułgaria, Chorwacja, Dania, Węgry, Islandia, Macedonia Północna, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone oferują pomoc humanitarną lub otwierają swoje granice dla ukraińskich uchodźców.
Chorwacja, Polska i Rumunia już przyjmują ukraińskich uchodźców. Włochy udzielają natychmiastowej pomocy finansowej rządowi ukraińskiemu, a Turcja pogłębiła więzi obronne z Ukrainą i zaoferowała pomoc humanitarną. (PAP)
Zełenski: nie bardzo wierzę w rezultat rozmów z Rosją, ale - niech spróbują.
Jako prezydent mam obowiązek wykorzystać każdą szansę, nawet najmniejszą, by zakończyć tę wojnę - oświadczył w niedzielę Wołodymyr Zełenski, nawiązując do swojej zgody na rozmowy z Rosją na granicy ukraińsko-białoruskiej.
„Rozmawiałem dzisiaj z Alaksandrem Łukaszenką bardzo długo i bardzo konkretnie” - powiedział Zełenski, który w niedzielę odbył rozmowę telefoniczną z białoruskim politykiem.
„Powiedziałem mu, że nie chcę, by na Ukrainę z Białorusi leciały rakiety, szły wojska” - dodał.
Łukaszenka miał go zapewnić, że tego nie będzie. (PAP)
Zapowiedziane w niedzielę rozmowy ukraińsko-rosyjskie rozpoczną się za kilka godzin, ponieważ ze względu na bezpieczeństwo zmieniono trasę dojazdu na granicę z Białorusią - poinformował ukraiński deputowany Fedir Wenisławski.
Grupa negocjacyjna potrzebuje więcej czasu na dojazd, niż oczekiwano - wyjaśnił deputowany, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.
"Pojechali oni trasą, jaka teraz nie stanowi zagrożenia dla życia i aby nie było znane miejsce ich pobytu" - powiedział Wenisławski.
Deputowany, który reprezentuje w parlamencie (Radzie Najwyższej) prezydencką frakcję Sługa Narodu, nie podał składu delegacji. Powołał się na względy bezpieczeństwa.
Na rozmowach obecni będą, jako obserwatorzy, przedstawiciele Białorusi - dodał. (PAP)
Nie przyjmiemy żadnych warunków wstępnych do negocjacji z Rosją. Natomiast jak najbardziej chcemy, żeby to okrucieństwo się zakończyło - powiedział w niedzielę w Brukseli przedstawiciel Ukrainy przy Unii Europejskiej Wsewołod Czencow.
"Ukraina walczy, ale Ukraina już wygrała. Walczymy jako naród, a to jest coś, z czym nie liczyło się przywództwo rosyjskie. To nawet nie chodzi o terytorium, oczywiście też jest ważne, to nie chodzi o nasze miasta, choć kochamy nasze miasta, ale tu chodzi o ludzi. Chodzi o siłę, wytrwałość i ducha walki Ukraińców. A tego zabić się nie da" - podkreślił w niedzielę Czencow.
Jak mówił przedstawiciel Ukrainy przy UE, Kreml chciał Ukraińców "zastraszyć, poniżyć i zmusić ich do tego, żeby się poddali".
"To im nie wyszło, więc teraz mówią nagle o rozmowach" - zwrócił uwagę Czencow.
Potwierdził, że strona ukraińska jest gotowa do rozmów z Rosją. (PAP)
„Na lotnisko w Żytomierzu przeprowadzono atak rakietowy ze strony Białorusi” - poinformowała państwowa służba łączności specjalnej i ochrony informacji.
Wcześniej w niedzielę o wystrzeleniu w kierunku Żytomierza rakiet Iskander z południa Białorusi informował doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko. (PAP)
Kolejne państwa europejskie zamykają przestrzeń powietrzną dla samolotów rosyjskich - poinformowały w niedzielę agencje Reuters i AP. Do restrykcji przyłączyły się - Norwegia, Macedonia Północna, Francja, Dania, Holandia, Hiszpania, Austria, Portugalia i Islandia.
Francja i Holandia przekazały, że zakaz lotów dla rosyjskich przewoźników zacznie obowiązywać od niedzieli wieczór.
Macedonia Północna w zakazie zrobiła wyjątek dla rosyjskich samolotów z pomocą humanitarną, bądź lotów ratunkowych - przekazał tamtejszy rząd.
Tego samego dnia o zamknięciu państwowej przestrzeni powietrznej dla przewoźników z Rosji poinformowały także Włochy i Niemcy.
W niedzielę na wideokonferencji ma zostać omówiona przez ministrów spraw zagranicznych państw UE kwestia zamknięcia nieba dla rosyjskich samolotów nad całą Wspólnotą. (PAP)
Wesprzemy ukraińskie wojsko sprzętem i pieniędzmi - poinformowała w niedzielę wieczorem premier Szwecji Magdalena Andersson. Rząd w Sztokholmie przekaże Ukrainie m.in. granatniki przeciwpancerne.
"W sytuacji, gdy zagrożony jest cały europejski system bezpieczeństwa, trzeba podejmować nadzwyczajne decyzje" - podkreśliła Andersson. Przypomniała, że "nie jest szwedzka praktyką, aby wysyłać sprzęt wojskowy do miejsc konfliktów".
Ostatni raz Szwecja przekazała broń w 1939 roku Finlandii, gdy kraj ten został zaatakowany przez Związek Radziecki. (PAP)
Nie ma słów, by to wyrazić, to bardzo poruszające - powiedział w niedzielę w Brukseli przedstawiciel Ukrainy przy UE Wsewołod Czencow o wsparciu Polaków dla ukraińskich uchodźców. To chwila, kiedy wszystkie trudności między nami zeszły na bok - dodał.
Czencow przypomniał też, że jego kraj wyraża chęć działań dyplomatycznych, jednak bez stawiania Ukrainie ultimatum. (PAP)
Minister sportu Kamil Bortniczuk planuje we wtorek rozmowę z prezydentem FIFA Giannim Infantino - potwierdził TVP Sport.
PZPN i piłkarze reprezentacji Polski już w sobotę zapowiedzieli, że nie zamierzają grać z Rosją półfinałowego meczu barażowego o awans do mistrzostw świata.
"Chcemy rozmawiać. Niewykluczone, że połączymy się i przeprowadzimy rozmowę online, natomiast jeśli będzie taka potrzeba, to jesteśmy gotowi stawić się w Zurychu i spotkać się z prezydentem FIFA" - powiedział TVP Sport minister Bortniczuk, potwierdzając informację podaną wcześniej przez "Przegląd Sportowy".
Jak przyznał, polska strona chce wykluczenia Rosji z rozgrywek prowadzonych przez FIFA, czyli m.in. meczów barażowych o awans na mundial.
W rozmowach z FIFA miałby uczestniczyć również prezes PZPN Cezary Kulesza. (PAP)
W związku z ofensywą Rosji Ankara zastosuje klauzulę Konwencji z Montreux, która pozwoli na ograniczenie ruchu rosyjskich okrętów w cieśninach tureckich, ponieważ na Ukrainie "toczy się wojna" - poinformował w niedzielę minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu.
Na podstawie Konwencji z Montreux z 1936 roku Turcja w czasie wojny, lub gdy jest zagrożona może ograniczać przepływ okrętów w czarnomorskich cieśninach Bosfor i Dardanele - przypomina agencja Reutera.
Dokument ponadto zobowiązuje leżące nad Morzem Czarnym państwa-strony porozumienia m.in. do powiadomienia z 15-dniowym wyprzedzeniem o wysłaniu tam mniejszych okrętów wojennych.
Cieśniny stanowią jedyny morski dostęp do zamkniętego w granicach sześciu państw Morza Czarnego. Oprócz Turcji, Rosji i Ukrainy są to Bułgaria, Rumunia i Gruzja. (PAP)
Cztery samoloty transportowe hiszpańskiej armii z pomocą humanitarną i wojskową dla Ukraińców wyleciały się w niedzielę do Polski. Ładunek maszyn zawiera 5 tys. hełmów, kamizelki kuloodporne, wykrywacze min oraz 20 ton lekarstw i materiałów sanitarnych.
Władze Hiszpanii przygotowują ponadto sto łóżek w szpitalach w Madrycie i w Saragossie na wypadek zaistnienia potrzeby przewiezienia rannych z Ukrainy - poinformowała minister obrony Margarita Robles.
Według Europa Press, w ten sposób rząd Hiszpanii odpowiada na prośbę władz Ukrainy o wysłanie „praktycznej pomocy” wobec agresji Rosji.(PAP)
Pomoc ukraińskim uchodźcom na granicy musi być skoordynowana, żeby była najbardziej efektywna - powiedział PAP szef KPRM Michał Dworczyk. Zaapelował o powstrzymanie się od wyjazdów na Ukrainę z darami i przekazywanie ich do specjalnych punktów.
Pomoc Ukraińcom podzielił na dwa wyzwania - wsparcie uchodźców w naszym kraju oraz działania humanitarne na Ukrainie.
"Tę pierwszą formę pomocy koordynuje MSWiA. Tutaj jest szereg inicjatyw, wspaniałych, oddolnych, realizowanych przez organizacje pozarządowe, przez samorządy, przez indywidualne osoby, przez parafie. Widać wielką solidarność i wielkie serce Polaków, którzy pomagają uciekającym przed wojną Ukraińcom" - mówił szef KPRM.
Jak dodał, drugie wyzwanie - dostarczenie pomocy humanitarnej na Ukrainę - koordynuje MSZ i KPRM, które przekazują środki bezpośrednio za wschodnią granicę. (PAP)
Premier Norwegii Jonas Gahr Store zapowiedział w niedzielę zamrożenie inwestycji Funduszu Naftowego w Rosji. Dodał, że rząd wyśle na Ukrainę hełmy oraz kamizelki kuloodporne, ale nie broń.
"Stajemy po stronie Ukrainy i przyłączamy się do sankcji, które zostały podjęte przez UE" - podkreślił Store.
Na początku roku inwestycje Funduszu Norweskiego w rosyjskie spółki, w tym m.in. w Gazprom, miały wartość 25 mld koron.
Jednocześnie premier Norwegii ogłosił decyzję o wsparciu ukraińskiego wojska sprzętem obronnym.
"Jest to uzbrojenie defensywne, które możemy szybko wysłać" - stwierdził Store.
Rząd Norwegii nie wyśle jednak na Ukrainę broni, powołując się na decyzję parlamentu z 1959 roku, która zabroniła jej eksportu do miejsc, w których toczy się wojna lub istnieje ryzyko jej wybuchu.
Norweskie władze zapowiedziały także przekazanie Ukrainie 2 mld koron pomocy finansowej. (PAP)