Radio Białystok | Relacja | Kryzys na granicy - 23.11

RELACJA NA ŻYWO

Kryzys na granicy - 23.11

24.11.2021, 06:59

Przedstawiamy aktualną sytuację na polsko-białoruskiej granicy.


źródło: Podlaska Policja / Twitter.com



07:40

Ostatniej doby podlaska policja zatrzymała sześciu tzw. kurierów. W samochodach przewozili w sumie 23 osoby nielegalnie przebywające w Polsce - podała we wtorek rano podlaska policja.

Więcej informacji - Podlascy policjanci zatrzymali kolejnych tzw. kurierów.



07:55

Konflikt na granicy polsko-białoruskiej zaczyna być konfliktem obliczonym na zdecydowanie długi czas. Może to oznaczać także cyniczną grę na wymęczenie naszych żołnierzy i funkcjonariuszy - powiedział PAP rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"Wchodzimy w fazę konfliktu, kiedy każda doba zaczyna być podobna do drugiej. Mamy wciąż do czynienia z powtarzającymi się atakami grup cudzoziemców wspieranych przez służby białoruskie" - ocenił Żaryn.

Jak dodał "do tej pory nie rozpoczęła się migracja ludzi z Afganistanu uciekających przed rządami talibów". "Spodziewamy się, że wiosną to może być duże wyzwanie dla państw Europy. Nie mamy zatem żadnych sygnałów świadczących o tym, żeby ten kryzys i cyniczna gra ludźmi została zakończona" - powiedział.

(PAP)



08:00

Minionej doby odnotowano 174 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Na odcinku w Białowieży cudzoziemcy próbowali sforsować granicę - poinformowała na Twitterze Straż Graniczna.

Więcej informacji - SG: Ostatniej doby zanotowano 174 próby nielegalnego przekroczenia granicy.





08:30

Zdecydowanie zmniejszyła się liczba ciężarówek w kolejce do polsko-białoruskiego przejścia w Bobrownikach. Rano na odprawę czeka 410 tirów, wieczorem było ich 600, a w niedzielę ponad 930.

Szacowany czas oczekiwania na odprawę to 25 godzin. To najnowsze dane Krajowej Administracji Skarbowej.

Większy ruch w Bobrownikach i długie kolejki są po tym, jak polskie służby z powodu kryzysu migracyjnego zamknęły sąsiednie przejście w Kuźnicy.



08:45

W rejonie Białowieży udaremniono kolejną próbę nielegalnego przekroczenia granicy - przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej, dodając, że atak "agresywnych migrantów" był wspierany przez białoruskie służby. Granicę z Polską próbowało przekroczyć 50 osób.

"Agresywni migranci wspierani przez białoruskie służby każdego dnia próbują nielegalnie przedrzeć się przez naszą granicę. Tak jak od wielu tygodni, tak też dziś w nocy polscy żołnierze i funkcjonariusze zatrzymują hybrydowy atak Łukaszenki oraz bronią Polskę i całą Europę" - dodał na swoim profilu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.



O tym, że 50 cudzoziemców próbowało sforsować granicę na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Białowieży, poinformowała wcześniej na Twitterze Straż Graniczna.

(PAP)



09:25

118 migrantów odleciało w poniedziałek (22.11) z lotniska w Mińsku „w trybie indywidualnym” - poinformowało we wtorek (23.11) białoruskie ministerstwo spraw wewnętrznych. Jak dodano, kolejne osoby mają wylecieć jeszcze tego dnia.

„Osoby te odleciały w trybie indywidualnym, a struktury MSW pomogły im w przygotowaniu dokumentów i przejściu przez granicę. Dzisiaj jeszcze grupa zagranicznych obywateli znajduje się na lotnisku w Mińsku i oczekuje na powrót do krajów swojego obywatelstwa” - powiedział przedstawiciel MSW, cytowany przez agencję Interfax.by.

Wskazał również, że władze współpracują z Biurem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) i Międzynarodową Organizacją ds. Migracji (IOM), by podjąć działania na rzecz powrotu do krajów pochodzenia chętnych migrantów, znajdujących się na granicy białorusko-polskiej.

Przedstawiciel MSW powiedział również, że „szukane są rozwiązania uregulowania statusu prawnego (tych osób - PAP), możliwego wjazdu do tych krajów trzecich, które zechcą ich przyjąć”.

(PAP)



11:00

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy i zagrożenia geopolityczne będą tematami spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Chorwacji Andrejem Plenkoviciem - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Premier uda się do Zagrzebia we wtorek (23.11), po spotkaniu szefów rządów państw V4.

Będzie to kolejne z serii spotkań Morawieckiego z europejskimi przywódcami w sprawie kryzysu na granicy z Białorusią oraz zagrożeń geopolitycznych. W niedzielę (21.11) premier odwiedził Estonię, Litwę oraz Łotwę, gdzie odbył spotkania z szefami rządów tych krajów: Kają Kallas, Ingridą Szimonyte i Artursem Kriszjanisem Karinszem.

(PAP)



11:30

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau we wtorek po południu udaje się do Rumunii. Z szefem rumuńskiej dyplomacji Bogdanem Aurescu będzie rozmawiał o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej - poinformował PAP rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Rzecznik MSZ dodał, że spotkanie ministrów zaplanowane jest na 15:00 i stanowi kolejną inicjatywę w ramach polskiej ofensywy dyplomatycznej w związku z działaniami białoruskiego reżimu przy polskiej granicy.

(PAP)



11:40

Wczoraj miały miejsce kolejne próby siłowego przekroczenia granicy. W wyniku tych zdarzeń nikt z funkcjonariuszy SG, żołnierzy nie doznał żadnych obrażeń. Również nikt z cudzoziemców nie wymagał udzielania pomocy medycznej - powiedziała we wtorek (23.11) rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

"W poniedziałek, około godziny 21 na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Białowieży doszło do próby nielegalnego przekroczenia granicy. Była to 50-osobowa grupa migrantów.18 osób forsowało siłowo granicę. Rzucały kamieniami, kładły kładkę na concertinę, mieli też przy sobie drabiny. Użyto również po stronie białoruskiej granatów hukowych. Te osoby wdarły się na teren Polski na odległość kilku metrów. Zostały zatrzymane. Wśród nich 13 osób to obywatele Iraku, 5 obywateli Egiptu. Osoby zostały poinformowane o obowiązku opuszczenia terytorium Polski i doprowadzone do linii granicy" - dodała.

Kolejna 50-osobowa grupa cudzoziemców zebrała się około 22:30 na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Mielniku. 

"Te osoby chciały przekroczyć granicę, ale po jakimś czasie oddaliły się i nie przekroczyły granicy" - przekazała Michalska.

Jak zaznaczyła, pojedyncze zdarzenia miały miejsce na odcinku ochranianym przez placówkę w Szudziałowie. Były to mniejsze grupy - kilkuosobowe. "Osoby te rzucały kamieniami, konarami w stronę polskich służb. Nikt nie przekroczył granicy na tym odcinku" - powiedziała rzeczniczka SG. 

(PAP)



12:10

W poniedziałek (22.11) z Mińska odleciał kolejny samolot, na pokładzie którego było 118 cudzoziemców, sprowadzonych na Białoruś w ostatnich miesiącach w celu zasilenia szlaku migracyjnego organizowanego przez reżim Łukaszenki - powiedział we wtorek rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"Te osoby podejmowały próby przedostania się na Zachód, ale w związku z twardą postawą strony polskiej zdecydowały się na powrót do swoich krajów ojczystych. Podobny taki lot jest organizowany w dniu dzisiejszym z lotniska w Mińsku" - powiedział rzecznik.

Stanisław Żaryn dodał, że "jedno z tak zwanych biur podróży białoruskich, które brało bardzo aktywny udział w kryzysie organizowanym przez Łukaszenkę szuka wszystkich chętnych do tego, żeby wrócić do Iraku i Syrii. Taki lot będzie organizowany w najbliższych dniach" - poinformował.

(PAP)



12:20

Stanowczo potępiamy ciągłą, sponsorowaną przez reżim białoruski instrumentalizację nielegalnej migracji. Wzywamy do niezwłocznego wprowadzenia w życie nowego pakietu sankcji wobec reżimu Łukaszenki - napisali we wspólnym oświadczeniu szefowie parlamentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Sygnatariusze oceniają, że "agresywne działania bezprawnego reżimu Aleksandra Łukaszenki osiągnęły bezprecedensowy poziom". "Prowokują one kryzys na zewnętrznych granicach UE, zagrażają bezpieczeństwu całego regionu i z premedytacją narażają życie bezbronnych ludzi. Stanowi to naruszenie prawa międzynarodowego i zobowiązań politycznych oraz lekceważenie podstawowych praw człowieka" - ocenili marszałkowie parlamentów.

Zaapelowali też do wspólnoty międzynarodowej, w szczególności do państw pochodzenia i tranzytu migrantów, o stanowcze sprzeciwienie się tym działaniom oraz pociągnięcie reżimu na Białorusi do odpowiedzialności za te naruszenia.

Marszałkowie parlamentów wezwali też do niezwłocznego wprowadzenia w życie nowego pakietu sankcji, uzgodnionego na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich Unii Europejskiej, wymierzonego w osoby i podmioty zaangażowane i przyczyniające się do działań reżimu Łukaszenki.

(PAP)



13:00

Podczas międzynarodowej konferencji w Wiedniu na temat przyszłości Białorusi uczestnicy potwierdzili poparcie dla białoruskiej opozycji, a jej liderka, Swiatłana Cichanouska, przekonywała, by nie negocjować z dyktatorem Alaksandrem Łukaszenką.

„Doświadczenia z Łukaszenką pokazują, że skuteczna jest tylko presja” - podkreśliła.

Cichanouska powiedziała też, że rozmowa telefoniczna Łukaszenki z kanclerz Niemiec Angelą Merkel wydała się „dziwna” białoruskiemu społeczeństwu obywatelskiemu. Rozumie jednak, że „rozmowa powinna służyć jedynie rozwiązaniu kryzysu migracyjnego i pomocy ludziom na granicy, bo ludzie na granicy nie powinni umierać” - podkreśliła.

Natomiast kanclerz federalny Alexander Schallenberg (OeVP) oświadczył, że UE nie da się szantażować kryzysem migracyjnym na swojej zewnętrznej granicy z Białorusią.

Udziału w konferencji odmówili przedstawiciele białoruskiego reżimu – informuje „Kronen Zeitung”. 

(PAP)



13:20

Prezydent Czech MiIosz Zeman w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy zaproponował wysłanie na granicę polsko-białoruską czeskich żołnierzy. Podkreślił, że Polska broni granicy Unii Europejskiej i państwa członkowskiego NATO.

„Bardzo uważnie śledzę sytuację na granicy polsko-białoruskiej, która wynika ze złych intencji tych, którzy nie wahają się wykorzystywać nieszczęścia innych dla własnych korzyści. Jako prezydent Republiki (Czeskiej) i Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych, a także jako obywatel, Wasz sąsiad i sojusznik” - napisał Zeman w liście opublikowanym we wtorek przez jego kancelarię.

Podkreślił, że Polska broni nie tylko własnej granicy, ale też granicy Unii Europejskiej i państwa członkowskiego NATO. Wszystkie kraje UE i NATO powinny zatem reagować na wszelkie zagrożenia dla niej i oferować skuteczną pomoc - dodał.

„Armia Republiki Czeskiej jest gotowa, w przypadku zainteresowania i spełnienia warunków prawnych, do wysłania wojsk do pomocy w obronie granicy Rzeczypospolitej Polskiej. Żołnierze gotowi są do natychmiastowej dyslokacji” - napisał Zeman.

(PAP)



13:45

Przy tymczasowym ośrodku dla migrantów na Białorusi powstaje łaźnia polowa i centrum prasowe. Obok centrum logistycznego w Bruzgach na Białorusi, gdzie od 16 listopada przebywa według białoruskich władz ok. 2 tys. migrantów, działają już obwoźne sklepy z odzieżą, budka z kebabem i kantor. Obecnie, jak informują we wtorek (23.11) media państwowe, są tam instalowane łaźnia polowa i centrum prasowe.

Łaźnia polowa w postaci kilku wojskowych namiotów jest instalowana nieopodal budynków magazynów logistycznych, w których przebywają migranci, i ma być gotowa do użytku w środę (24.11).

Z kolei centrum prasowe, jak zapowiedziano, ma dostarczyć łącze internetowe, by „ułatwić pracę dziennikarzom”. Na zdjęciach publikowanych m.in. przez agencję BiełTA widać, że jednym z elementów „centrum prasowego” będzie rodzaj zadaszonego podestu na przyczepie ciężarówki.

(PAP)



14:03

Migranci, którzy wrócili do Iraku , otrzymali zakaz wstępu na Białoruś przez 5 lat - podaje niezależny białoruski nadawca Nexta.




14:06

Migranci przebywający na Białorusi po raz pierwszy w życiu zobaczyli śnieg - Nexta publikuje nagranie wideo. W Iraku, skąd pochodzi większość uchodźców, śnieg spadł w ciągu 100 lat obserwacji tylko dwa razy.




15:04

Migranci używani są przez przemytników, jednocześnie we współpracy z reżimem Łukaszenki,aby stanowić element presji i dezintegracji Unii Europejskiej - mówił w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki.



15:05

Viktor Orban po spotkaniu szefów rządów V4: nigdy UE nie była pod taką presją migracyją jak teraz; Bruksela prowadzi błędną politykę w tej sprawie. (PAP)



15:38

"Reżim Łukaszenki wciąż poszukuje nowych kierunków, żeby sprowadzać cudzoziemców na Białoruś. Mamy sygnały, że w najbliższym czasie może ulec intensyfikacji wykorzystanie trasy między Moskwą a Mińskiem" - pisze na Twitterze rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.



15:49

Dwaj obywatele Uzbekistanu zatrzymani wczoraj w Piątnicy odpowiedzą za pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy. W dwóch skodach przewozili łącznie 8 obywateli Iraku, którzy nielegalnie przebywali na terenie Polski. 


Zatrzymani w Piątnicy "kurierzy" odpowiedzą za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy.






15:56

Białoruś prowadzi hybrydowy atak na UE. UE jako całość stoi przed wyzwaniem. Solidaryzujemy się z Litwą, Polską i Łotwą - pisze na Twitterze szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

UE działa na 4 frontach: 

• Pomoc humanitarna 

• Pomoc dyplomatyczna w krajach pochodzenia 

• Sankcje 

• Ochrona granic 





16:24

Wśród żołnierzy pełniących służbę na granicy są także wojskowi psychologowie, którzy pozostają dyspozycyjni 24 godziny na dobę. Już wkrótce pomoc psychologiczna będzie dostępna we wszystkich większych zgrupowaniach wojskowych przy polsko-białoruskiej granicy - poinformował na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak.





16:29

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przypomniała dziś podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, że UE nie uznaje białoruskiego reżimu. Dodała, że celem działań Alaksandra Łukaszenki jest przetestowanie determinacji i jedności Wspólnoty.

"To, co wydarzyło się na granicy z Białorusią, należy do szerszego kontekstu. Ostatnie działania reżimu Łukaszenki i jego zwolenników to zdecydowana próba wywołania trwałego i przedłużającego się kryzysu. Pozwolę sobie powtórzyć: UE nie uznaje tego reżimu, który brutalnie represjonuje własny naród" - oznajmiła przewodnicząca KE. (PAP)



17:03

Szlaki tranzytowe wykorzystywane przez przemytników do sprowadzania migrantów na białoruską granicę są jeden po drugim zamykane - powiedział wiceszef KE Margaritis Schinas podczas debaty w PE na temat sytuacji na Białorusi i na jej granicy z UE.

"Loty z Bagdadu przez Dubaj, Bejrut, Stambuł, Damaszek i Taszkent zostały wstrzymane. Europa liczyła na swoich przyjaciół i jest ich wielu. Dajemy jasno do zrozumienia, że nie ma luk, które można by wykorzystać w partnerstwach, które Unia Europejska utrzymuje na całym świecie. Ponieważ sprawa wykracza daleko poza granice Europy – jest to kwestia globalnego zaniepokojenia, gdy niewinni ludzie są wykorzystywani" - zaznaczył. (PAP)



17:28

Rozpoczął się rekonesans wojsk inżynieryjnych z Estonii. Zadaniem estońskich żołnierzy będzie budowa i naprawa tymczasowego ogrodzenia oraz utrzymanie i udrożnienie połączeń drogowych przy granicy polsko-białoruskiej - pisze na Twitterze szef resortu obrony Mariusz Błaszczak.



17:29

Jutro w Paryżu premier Mateusz Morawiecki spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem- informuje na Twitterze rzecznik rządu Piotr Mueller.

"Tematem wyzwania geopolityczne dla Europy. W szczególności w kontekście ataków hybrydowych przeprowadzanych przez Białoruś oraz działań destabilizujących rynek gazowy i energetyczny w Europie"- napisał rzecznik rządu.



19:15

W dniach 21-23 listopada niewielki zespół techniczny ekspertów humanitarnych UE przebywał na Białorusi, gdzie zbierał informacje o losie znajdujących się tam migrantów - poinformował wysoki rangą urzędnik unijny, prosząc o zachowanie anonimowości.

"Eksperci humanitarni UE zajęli się wyłącznie sytuacją humanitarną na Białorusi. Odbyli spotkania z ministerstwem spraw zagranicznych Białorusi oraz partnerami humanitarnymi obecnymi w tym kraju" - powiedział rozmówca PAP.

Z białoruskim MSZ uzgodniono kontynuowanie rozmów technicznych na temat dostępu partnerów do pomocy humanitarnej oraz realizacji projektów humanitarnych finansowanych przez UE na Białorusi.

Eksperci humanitarni UE odwiedzili również tymczasowe schronisko dla migrantów i uchodźców w pobliżu granicy. (PAP)



19:29

Jutro o godz.11:00 przed Placówką Straży Granicznej w Szudziałowie odbędzie się briefing prasowy dotyczący sytuacji na granicy polsko-białoruskiej z udziałem przedstawicieli służb zaangażowanych bezpośrednio w ochronę granicy.



19:30

Polska dalej będzie prowadziła działania w kierunku deeskalacji napięcia na granicy z Białorusią - zadeklarował dziś w Zagrzebiu premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, iż dotychczasowe działania polskich władz doprowadziły do praktycznego zatrzymania migrantów z Bliskiego Wschodu.

Premier Mateusz Morawiecki przebywa w Zagrzebiu, gdzie spotkał się z szefem chorwackiego rządu Andrejem Plenkoviciem. Wcześniej szef polskiego rządu w Budapeszcie spotkał się z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej. (PAP)



19:32

Sąsiadujące z Białorusią państwa członkowskie Unii Europejskiej znacznie wzmocniły środki kontroli granic w ramach wprowadzonych stanów wyjątkowych, co uniemożliwiło w październiku duże przepływy migrantów z Białorusi do UE - poinformował dziś Frontex.

Na wschodniej granicy UE łączna liczba wykrytych przypadków nielegalnego przekroczenia granicy w 2021 roku wyniosła niemal 8 tys., czyli 15 razy więcej niż w 2020 r., a migranci pochodzili głównie z Iraku, Afganistanu i Syrii.

"W 2021 r. najbardziej ucierpiała unijna granica z Białorusią. Po osiągnięciu historycznego maksimum w lipcu, kiedy wykryto ponad 3200 nielegalnych przekroczeń, w kolejnych miesiącach napływ migrantów na wschodnim szlaku lądowym zmniejszył się do ponad 600 przekroczeń w październiku 2021 r." - przekazała zajmująca się ochroną europejskich granic agencja UE. (PAP)



19:34

Stanisław Żaryn, rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych powiedział, że Polska jest celem numer jeden ataku hybrydowego reżimu Łukaszenki. Tłumaczył, że wskazują na to statystki. Powiedział, że reżim Aleksandra Łukaszenki rotuje migrantów przebywających na granicy polsko - białoruskiej. Podkreślił, że tylko pozornie władze Białorusi wycofują migrantów do ich ojczystych krajów.



19:50

Premier Mateusz Morawiecki skierował list do europosłów na temat sytuacji na granicy Polski, Litwy i Łotwy z Białorusią. Rosja i Białoruś przekroczyły wszystkie możliwe granice, musimy działać zdecydowanie poprzez sankcje gospodarcze - napisał w nim szef rządu.

Premier poinformował na Facebooku, że skierował list do posłów do Parlamentu Europejskiego, w którym dziś odbywała się debata na temat sytuacji na granicy Polski, Litwy i Łotwy z Białorusią. Jak przekazał premier Morawiecki, w liście znalazły się zasady, które "pozwolą przejąć inicjatywę Europie i zablokować działania (Władimira) Putina i (Alaksandra) Łukaszenki". (PAP)




20:20

"Białoruś twierdzi, że grupa kolejnych 118 migrantów wyleciała z Białorusi do swoich krajów. Nie wiadomo, do jakich. Nie ma jak dotąd potwierdzenia" - pisze na Twitterze ekspert ds. terroryzmu dr Wojciech Szewko. 



20:43

Premier Mateusz Morawiecki w liście do europosłów: "białoruski uzurpator śmieje się w twarz Europie, bo jest przekonany, że UE nie jest w stanie dać jemu i jego mocodawcom należytej odpowiedzi". 

Premier podkreślił w liście, że "Rosja Władimira Putina od lat konsekwentnie dąży do odbudowania pozycji imperialnej i podporządkowania sobie znacznej części Europy" a "jej siłą jest nasza bierność". 

"Na wschodnich granicach UE, na granicy polsko-białoruskiej toczy się dziś regularna bitwa o przyszłość Europy. Czas najwyższy, byśmy sobie wszyscy to uświadomili" - oświadczył premier. (PAP)



PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem




ZNAJDŹ NAS






źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok