Radio Białystok | Koronawirus | "Koronawirus" Słowem Roku
Słowo koronawirus zostało wybrane Słowem Roku przez internautów i kapitułę językoznawców w konkursie Słowa na Czasie, prowadzonym przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W 10-lecie konkursu wybrano też Słowo Dekady - wyrażenie 500+.
Naukowcy z Instytutu Języka Polskiego UW i Fundacji Języka Polskiego od lat analizują używanie przez polskie media języka polskiego, wybierając Słowa Dnia, Tygodnia i Miesiąca. To te słowa, których w ostatnim dniu lub tygodniu użyto w gazetach znacznie częściej, niż by się można spodziewać na podstawie danych z okresu porównawczego. Najczęściej stosowane nazwiska, nazwy miejsc, firm, organizacji, a także rzeczowniki pospolite, czasowniki i przymiotniki mówią o tym, kto był bohaterem dnia, czym zajmowali się politycy i urzędnicy, na kim i na czym skoncentrowało się zainteresowanie dziennikarzy i czytelników. W ten sposób wybierane są Słowa Miesiąca, z których w głosowaniu internautów oraz kapituły językoznawców wybierane jest Słowo Roku. Uczestnicy głosowania mogą też podawać własne propozycje - zgłaszać można było rzeczowniki, przymiotniki, czasowniki lub inne części mowy, a także krótkie zwroty i wyrażenia.
Kapituła konkursu wybrała następująco: na trzecim miejscu znalazła się "pandemia", na drugim - "kobiety", na pierwszym miejscu - "koronawirus". Uczestnicy głosowania internetowego wybierali bardzo podobnie - na trzecim miejscu znalazła się "apostazja" (1444 głosów), na drugim - "kobieta" (1516 głosów), a pierwsze miejsce zajął "koronawirus" (1753 głosów).
Internauci głosowali również na inne słowa. Dużą popularnością cieszyły się takie wyrazy jak: lockdown, COVID-19, pandemia, strajk, kwarantanna, zdalny, protest, LGBT, maseczka, ozdrowieniec, izolacja, medyk, solidarność, wybory, test, czy szczepionka.
Słowo Dekady wybierali uczestnicy plebiscytu internetowego. Najwięcej głosów - 421 - uzyskało wyrażenie 500+. Na drugim miejscu znalazł się skrótowiec LGBT (369 głosów), trzecie miejsce zajęła "Konstytucja".
Rok temu plebiscyt internetowy wygrał akronim LGBT, a kapituła nagrodziła natomiast słowo klimat. W Wielkiej Brytanii redakcja brytyjskiego Słownika Collinsa, słowem roku 2020 wybrała lockdown.