Radio Białystok | Koronawirus | W czasie epidemii powstaje więcej haseł na polskiej Wikipedii

W czasie epidemii powstaje więcej haseł na polskiej Wikipedii

2.05.2020, 10:02, akt. 11:46

Wybuch pandemii koronawirusa sprawił, że w polskiej Wikipedii znacznie szybciej zaczęło przybywać nowych haseł niż miało to miejsce wcześniej - poinformowała Natalia Szafran-Kozakowska ze stowarzyszenia Wikimedia Polska. Wiele z nich wcale nie dotyczy sytuacji epidemicznej - podkreśliła.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

To największe na świecie, ogólnodostępne źródło wiedzy

Polskojęzyczna Wikipedia pojawiła się w 2001 r., czyli w tym samym czasie, kiedy ta encyklopedia powstała w USA. Była jedną z pierwszych wersji językowych. Obecnie Wikipedia jest uznawana za największe na świecie, ogólnodostępne i bezpłatne źródło wiedzy.

Natalia Szafran-Kozakowska ze stowarzyszenia Wikimedia Polska, organizacji, która promuje i wspiera Wikipedię i skupia też wielu wikipedystów poinformowała, że wyraźnie widoczny jest wpływ obostrzeń, dotyczących np. swobody poruszania się, na działalność polskich twórców haseł do tej cyfrowej encyklopedii - powstaje ich bardzo dużo w porównaniu np. do grudnia ub.r. czy stycznia br.


Nie są to tylko wpisy dotyczące bieżącej sytuacji epidemicznej. Marzec był rekordowym miesiącem, jeśli chodzi o liczbę haseł utworzonych w polskiej Wikipedii. W sumie było ich aż dwanaście tysięcy - powiedziała Szafran-Kozakowska.


Dodała, że to i tak duża liczba w porównaniu do poprzednich miesięcy nawet, gdy odejmie się od niej ok. 5 tys. haseł, które powstały w ubiegłym miesiącu w sposób automatyczny; te dotyczyły nazw geograficznych. Dla porównania w listopadzie czy grudniu było to ok. 4-5 tysięcy artykułów każdego miesiąca.


Wikipedyści czują "poczucie misji"

Z czego wynika takie wzmożenie? Szafran-Kozakowska jest przekonana, że wielu wikipedystów "ma głębokie poczucie misji". "Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to taki moment dziejowy, kiedy naprawdę dobra jakościowo Wikipedia jest ważna. Dlatego nasza społeczność bardzo zmobilizowała się do pracy" - podkreśliła.

Społeczność wikipedystów chce też rozwijać swoje kompetencje w zakresie edycji encyklopedii. Do tej pory stowarzyszenie Wikimedia Polska organizowało spotkania i szkolenia z wolontariuszami kilka razy w roku. "Widzimy, że teraz jest większe zapotrzebowanie i szkolimy raz w tygodniu wszystkich zainteresowanych edytowaniem" - powiedziała Szafran-Kozakowska.


Wikizeszyty, czyli gotowe scenariusze lekcji

Do wikipedystów docierają informacje od nauczycieli, że ci często nie mają odpowiednich narzędzi do pracy zdalnej oraz przygotowania do takiej formy pracy. "W naszym stowarzyszeniu już wcześniej działała grupa ekspercka nauczycieli, Wikiszkoła, której celem jest włączanie Wikipedii w proces edukacyjny . Teraz zintensyfikowała działalność. Szykujemy dla nauczycieli +wikizeszyty+, czyli oparte o zasoby Wikipedii gotowe scenariusze lekcji powiązane z podstawą programową. Pierwsze będzie można pobrać jeszcze w maju" - zapowiada. Projekt będzie kontynuowany w kolejnym roku szkolnym niezależnie od sytuacji epidemiologicznej.

Wikipedyści skrzyknęli się też, żeby w ramach zorganizowanej akcji poprawiać i udoskonalać istniejące hasła związane z podstawą programową. Ten projekt ruszy w połowie lipca.

Szafran-Kozakowska poinformowała, że od stycznia polska Wikipedia odnotowała wzmożony ruch w hasłach powiązanych z koronawirusami, kwestiami zdrowotnymi i na temat innych, wcześniejszych epidemii, np. grypy hiszpanki w 1918 r. "W marcu zauważyliśmy szczyt zainteresowania" - podkreśliła.


Hasło COVID-19 ma 600 tys. odsłon miesięcznie

Hasło dotyczące koronawirusów istniało jeszcze przed pandemią. Wówczas odwiedzało je dziennie kilkadziesiąt osób; w marcu było to nawet 70 tys. Natomiast hasło COVID-19 notuje obecnie ok. 600 tys. odsłon miesięcznie. Szafran-Kozakowska podkreśla, że nie oddaje to stopnia zainteresowania użytkowników Wikipedii epidemią, bo każde pojęcie ma oddzielną stronę, np. Pandemia wirusa SARS-CoV-2 w Polsce (to jest aktualizowane kilkadziesiąt razy dziennie) i inne jej szczegółowe aspekty. Łącznie to ok. 60 różnych artykułów poświęconych pandemii COVID-19 i nowemu koronawirusowi w polskiej wersji językowej. Dlatego ruch internautów rozprasza się na wiele podstron Wikipedii.


Należy pamiętać, że wszelkie hasła odnoszące się do tematyki medycznej muszą być jeszcze bardziej starannie przygotowane, niż pozostałe, bo od tej wiedzy zależy życie ludzi. Dlatego już na długo przed pandemią wprowadzono specjalną zasadę dotyczącą źródeł we wpisach medycznych - wpisy muszą być oparte np. o artykuły naukowe, głos uznanych organizacji eksperckich czy oficjalne źródła - opowiada.


Szafran-Kozakowska przypomina, że ogólna zasada tworzenia wpisów na Wikipedii zakłada, że każde stwierdzenie należy poprzeć wiarygodnym źródłem. To tzw. zasada weryfikowalności.

Polscy wikipedyści korzystają też z zasobów anglojęzycznego odpowiednika tej encyklopedii. Tam od pewnego czasu wszystkie wpisy są weryfikowane przez osoby z wykształceniem medycznym w ramach wikiprojektu „medycyna”.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Polskie Radio Białystok w czasie epidemii koronawirusa [zdjęcia]

1.05.2020, 19:29

Mimo epidemii koronawirusa, Polskie Radio Białystok nadal przekazuje najświeższe informacje ze świata i regionu. Teraz - w nieco innych warunkach niż zazwyczaj.


Zasiłek opiekuńczy również dla rodziców, którzy nie poślą dziecka do placówki

1.05.2020, 16:43

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać także w przypadku podjęcia przez uprawnionych rodziców lub opiekunów decyzji o niekorzystaniu z usług otwartych placówek opiekuńczych i dalszym osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.


PKP Intercity przywraca część połączeń kolejowych

1.05.2020, 16:40

PKP Intercity od niedzieli, 3 maja br. zacznie przywracać część z zawieszonych z powodu epidemii połączeń kolejowych - poinformowała w piątek spółka. Jak dodano, chodzi o kilkanaście składów, m.in. do Warszawy, Trójmiasta, Olsztyna, Łodzi, Szczecina czy Kołobrzegu.


Wiele osób narzeka na obowiązkowe maseczki

1.05.2020, 14:37

Jest coraz cieplej i wiele osób narzeka na obowiązkowe maseczki, które nosimy od ponad 2 tygodni. Nie wszyscy też pamiętają o wyrzucaniu tych jednorazowych czy praniu tych bawełnianych.


GUS: Epidemia koronawirusa pogorszyła nastroje podlaskich przedsiębiorców

1.05.2020, 13:58

Epidemia koronawirusa znacznie pogorszyła nastroje podlaskich przedsiębiorców. Tak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok