Radio Białystok | Koronawirus | Koronawirus: 1 mln 843 tys. ofiar na świecie
1 mln 843 tys. ofiar śmiertelnych oraz 85 mln zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie.
W Stanach Zjednoczonych, gdzie ofiar śmiertelnych jest najwięcej, liczba zgonów przekroczyła 350 tys. Miejscowe władze spodziewają się kolejnych wzrostów nowych zakażeń, bo wielu Amerykanów wbrew zaleceniom, podróżowało podczas Świąt do swoich rodzin.
W Indiach, które mają najwięcej po USA przypadków koronawirusa na świecie, miejscowe władze wydały zgodę na użycie brytyjskiej szczepionki koncernu AstraZeneca oraz indyjskiego produktu. Opozycja i eksperci krytykują jednak pozwolenie na użycie miejscowej szczepionki. Twierdzą, że dotychczasowe jej badania przyniosły zbyt małą liczbę danych.
W Wielkiej Brytanii mają w poniedziałek (4.01) zostać podane pierwsze dawki szczepionki AstraZeneca. Kilka dni temu brytyjskie władze zgodziły się na jej wprowadzenie na rynek. Na poniedziałek w całym kraju przygotowanych jest ponad pół miliona dawek.
Do tej pory krajem, w którym szczepienia przebiegają najszybciej, jest Izrael. Do tej pory zaszczepiono tam 12 procent populacji.
Do Warszawy przyleciała kolejna pula szczepionek przeciwko koronawirusowi. Na lotnisko Fryderyka Chopina, samolotem transportowym z Kolonii, zostało dostarczonych 300 tys. dawek preparatu firmy Pfizer.
Ukraińskie ministerstwo zdrowia wpisało nasz kraj na listę państw tzw. czerwonej strefy. Oznacza to, że aby wjechać na Ukrainę z Polski, należy spełnić pewne warunki. Jednym z nich jest odbycie kwarantanny.
Liczba osób hospitalizowanych, pod respiratorami i na kwarantannie świadczy o tym, że epidemia COVID-19 nie odpuszcza - powiedział w niedzielę (3.01) ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski, komentując najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia.
Personel medyczny zajmujący się pacjentami z COVID-19 w Szpitalu Powiatowym w Jarocinie wspiera od niedawna pies terapeutyczny, 17-miesięczny labrador Denver. To prawdopodobnie pierwsze tego typu przedsięwzięcie w kraju.
Szczepionkę mRNA przeciwko COVID-19 opracowano w wyjątkowo szybkim tempie w 2020 r., ale badania nad jej technologią trwały ponad 10 lat – wyjaśniają eksperci. Pierwsze podanie mRNA do organizmu pacjenta odbyło się już w 2009 r.