Radio Białystok | Koronawirus | Szczepionka Pfizer może trafić do Polski już 26 grudnia
Pierwszy transport szczepionek Pfizer ma trafić do nas już 26 grudnia, kolejny w pierwszym lub drugim tygodniu stycznia - przekazała w poniedziałek (21.12) Sybilla Walczyk, rzeczniczka prasowa grupy Neuca, zajmującej się hurtową dystrybucją farmaceutyków.
Pierwszy etap szczepień obejmuje personel medyczny
Neuca przystąpiła do dystrybucji szczepionek firmy Pfizer przeciwko COVID-19. Pierwszy transport ma trafić do nas już 26 grudnia. Kolejny, w pierwszym lub drugim tygodniu stycznia
- poinformowała rzeczniczka.
Dodała, że szczepionki będą przewożone specjalnym transportem do wyznaczonych do szczepień szpitali węzłowych w całym kraju. Jest ich w Polsce ponad 500. Pierwszy etap szczepień obejmuje personel medyczny oraz niemedyczny związany z dystrybucją leków oraz wyznaczone grupy pacjentów związane z bezpieczeństwem kraju.
Neuca zajmuje się hurtową dystrybucją farmaceutyków. Na warszawskiej giełdzie notowana jest od 2004 r.
Mam nadzieję, że 27 grudnia pierwszy Polak zostanie zaszczepiony przeciwko COVID-19. Czekamy tego jak kania dżdżu - powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Przekonywał, że każdy, gdy otrzyma informację, że szczepionka jest dla niego dostępna, powinien się zaszczepić.
Skutki uboczne podania szczepionki przeciw SARS-CoV-2 u osób powyżej 55. roku życia występowały rzadziej i z mniejszym nasileniem niż u młodszych uczestników badania. To świetna informacja dla seniorów – podkreślił dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu.
Wojewódzka Stancja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku szuka miejsc, które spełniają surowe warunki producentów szczepionek.
Mogę obiecać, że zaczepię się przeciwko koronawirusowi i będę namawiał do tego innych - zadeklarował w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Chciałbym, żeby w Polsce proces szczepień rozpoczął się jak najszybciej - dodał.
Gdyby SARS-CoV-2 znacznie zmutował, to technologia RNA pozwala na to, by w bardzo krótkim czasie szczepionkę zmienić w taki sposób, by nadal była ona skuteczna – mówił dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu.
Nie ma alternatywy dla szczepień na COVID-19, a skorzystanie z nich to kwestia współczesnego patriotyzmu - przekonywali eksperci w rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą. Według nich w pierwszej kolejności powinien zaszczepić się personel medyczny, osoby starsze oraz przewlekle chore.
Amerykańska firma Moderna zapowiedziała, że rozpocznie badania klinicznej drugiej i trzeciej fazy własnej szczepionki przeciwko COVID-19 wśród nastolatków. Wkrótce ma być ona zarejestrowana w USA i Europie wśród osób dorosłych.
Szczepionki RNA przeciw SARS-CoV-2, opracowane przez koncerny Pfizer i Moderna, wykorzystują nowoczesną technologię i nie powinniśmy się ich bać – mówił dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu. "Ważne, by wiedzę o nich przekazywać w sposób dostępny" – dodał.
To nie same szczepionki zabezpieczają populację, ale jej zaszczepienie - powiedział we wtorek (8.12) na posiedzeniu sejmowej Komisji zdrowia minister zdrowia Adam Niedzielski prezentując założenia projektu Narodowego Programu Szczepień.