Radio Białystok | Koronawirus | Niedzielski: zakładamy, że po feriach uczniowie klas I-III będą wracać do szkół
Analizujemy różne scenariusze. Generalnie zakładamy, że raczej będziemy puszczali dzieci do szkoły, zaczynając od klas I-III – poinformował w poniedziałek (7.12) minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że przed ewentualnym powrotem do szkół będą przeprowadzone testy przesiewowe wśród nauczycieli.
W RMF FM Niedzielski był pytany, czy planowany jest powrót uczniów do szkół. Szef MZ wskazał, że niezależnie od szczepień i tempa ich realizacji przy podejmowaniu decyzji rząd będzie w dalszym ciągu bazował na dziennej liczbie zakażeń w danym regionie i w całym kraju.
Jeżeli chodzi o to, co się będzie działo po feriach, to analizujemy różne scenariusze, ale generalnie zakładamy, że raczej będziemy puszczali dzieci do szkół, zaczynając od klas I-III. Który z wariantów, czy to będzie szerzej, czy węziej, tzn. częściowo nauka rotacyjna, hybrydowa dla tych klas, o tym jeszcze rozmawiamy z ministrem Przemysławem Czarnkiem
– przekazał minister zdrowia.
Powtórzył, że powrót do szkół dzieci z klas I-III po feriach, czyli 18 stycznia, to najbardziej prawdopodobny scenariusz, choć jednocześnie zastrzegł, że jest za wcześnie, aby przesądzać, że jest to sztywny termin.
Dodał, że plan powrotu pozostałych uczniów zależy od rozwoju epidemii.
Niedzielski poinformował również, że przed ewentualnym otworzeniem szkół będą przeprowadzone testy przesiewowe wśród nauczycieli w ramach badań przesiewowych, które mają być przeprowadzone w trzech województwach. Doprecyzował, że odbędzie się to "w okolicach połowy stycznia".
W trzech województwach będziemy chcieli sprawdzić skuteczność różnych metod weryfikacji tego zakażenia. Pewnie zrobimy połączenie badań nie tylko testami antygenowymi, ale także PCR i być może też na przeciwciała
– powiedział Niedzielski.
Coraz więcej dzieci, które z powodu nauczania zdalnego spędzają w pozycji siedzącej od 4 do 10 godzin dziennie, odczuwa dolegliwości bólowe - mówi fizjoterapeuta Adam Markiewicz z Kliniki Neurologii Rozwojowej i Epileptologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.
Podczas ferii zimowych w szkołach i placówkach oświatowych będą mogły odbyć się półkolonie dla uczniów klas od I do IV szkoły podstawowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że to odpowiedź na prośby rodziców.
W połowie stycznia, przed zakończeniem zimowych ferii, w ramach pilotażu badań przesiewowych na koronawirusa chcemy zrobić testy nauczycielom z trzech regionów, pracujemy nad szczegółami – powiedział we wtorek (1.12) minister zdrowia Adam Niedzielski.
Catering ze szkolnej stołówki - to kolejny przykład na to, jak sytuacje kryzysowe podsuwają oryginalne rozwiązania.
Decyzją rządu dodatkowy zasiłek opiekuńczy został przedłużony do 24 grudnia. Zasiłek przysługuje m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko.
Wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski powiedział w poniedziałek (23.11), że decyzję o skumulowaniu w jednym czasie ferii świątecznych i ferii zimowych podjęto, aby uniknąć szerokich kontaktów społecznych, a tym samym przyczynić się do spadku liczby zachorowań.
Chcemy, by w ferie wszyscy zostali w domu - powiedział w poniedziałek (23.11) minister zdrowia. Dopytywany, czy to oznacza, że do 17 stycznia, czyli do końca ferii, będą zamknięte wszystkie hotele, pensjonaty i kwatery prywatne, odpowiedział: "Tak, taki jest plan".