Radio Białystok | Koronawirus | Dr Sutkowski: szybki spadek liczby nowych zakażeń, ale znacznie wolniejszy liczby zgonów
Notujemy w Polsce szybki spadek liczby nowych zakażeń, ale znacznie wolniejszy liczby zgonów na COVID-19 - powiedział prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Przyznał, że w jego ocenie wpływa na to grupa osób, które się nie diagnozują.
Wiele osób unika wykonania testu na obecność koronawirusa
Wygląda to tak, że mamy dużo mniej zakażeń i tylko troszkę mniej zgonów. Na tę drugą statystykę zwróciłbym szczególną uwagę. Ona oczywiście jest przesunięta o ok. 2 tygodnie, ale wydaje się, że i tak te dane nieco do siebie nie pasują. Moim zdaniem jest tak dlatego, że jest tzw. szara strefa, którą stanowią osoby unikające diagnozowania. One się nie testują, a do lekarzy trafiają późno, często w bardzo złym stanie
- wskazał ekspert.
Ocenił, iż ta tendencja będzie w okresie przedświątecznym się tylko pogarszała, bo wiele osób mimo objawów infekcji musi "pobiegać po galeriach", a potem niestety pojedzie do domów rodzinnych i tym samym rozniesie epidemię. Zaapelował po raz kolejny o to, żeby tak nie robić i nie unikać testów.
Wiele osób przeraziło się oglądając obrazki w telewizji - ze szpitali czy pokazujące karetki stojące w kolejkach. Dlatego postanowiło leczyć się w domu, na własną rękę. Często te osoby nawet nie zagrażają najbardziej sobie, bo ich objawy nie są ciężkie, ale chodząc do pracy i uczestnicząc w życiu społecznym "sprzedają" wirusa dalej
- wskazał dr Sutkowski.
W jego ocenie unikanie lekarzy to "granie w totolotka". Ekspert przyznał jednak, że wirusa w środowisku jest obecnie mniej, a restrykcje nieco zdusiły epidemię, co także widać w statystykach i różnych wskaźnikach.
Jak ocenia białostocka lekarz Joanna Szeląg, nie uda się dokonać tego - by szczepienia masowo wykonywać w gabinetach lekarzy rodzinnych - bez wsparcia organizacyjnego ministerstwa zdrowia.
W połowie stycznia, przed zakończeniem zimowych ferii, w ramach pilotażu badań przesiewowych na koronawirusa chcemy zrobić testy nauczycielom z trzech regionów, pracujemy nad szczegółami – powiedział we wtorek (1.12) minister zdrowia Adam Niedzielski.
Firmy Pfizer i BioNTech wystąpiły do Europejskiej Agencji Leków (EMA) o warunkową autoryzację ich szczepionki przeciw Covid-19 - podał we wtorek (1.12) Reuters. Dyrektor generalny BioNTech zapowiadał wcześniej, że szczepionka może być dopuszczona do użytku przez organy regulacyjne UE w połowie grudnia.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek (1.12) o 9 105 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 216 przypadkach w województwie podlaskim. Z powodu COVID-19 zmarło 68 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 381 osób.
Od wtorku (1.12) testy antygenowe można już przeprowadzać w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, prezes NFZ wydał zarządzenie w tej sprawie. Od środy będą podawane w statystykach zakażeń koronawirusem – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
1 mln 467 tys. ofiar śmiertelnych oraz 63 mln zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie.
W szpitalach w Podlaskiem przebywa 741 pacjentów zakażonych koronawirusem, wolnych pozostaje 790 łóżek covidowych i 26 respiratorów – poinformował Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku.
Premier Mateusz Morawiecki w sobotę zlecił MSWiA kontrole w punktach handlowych, czy przestrzegane są zasady reżimu sanitarnego. W przypadku kiedy te reguły nie będą przestrzegane, stosowne służby będą egzekwowały kary - mówił w poniedziałek (30.11) szef KPRM Michał Dworczyk.
Program opieki medycznej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19 jest bardzo realnym narzędziem walki z dużą liczbą zgonów, którą odnotowaliśmy w ostatnich dwóch tygodniach - powiedział w poniedziałek (30.11) minister zdrowia Adam Niedzielski.