Radio Białystok | Koronawirus | Niedzielski: program domowej opieki nad chorymi na COVID-19 to realne narzędzie do walki z dużą liczbą zgonów
Program opieki medycznej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19 jest bardzo realnym narzędziem walki z dużą liczbą zgonów, którą odnotowaliśmy w ostatnich dwóch tygodniach - powiedział w poniedziałek (30.11) minister zdrowia Adam Niedzielski.
Ministerstwo Zdrowia uruchamia program Domowej Opieki Medycznej
Zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów za pomocą pulsoksymetru i aplikacji PulsoCare ma na celu program Domowej Opieki Medycznej, przedstawiony w poniedziałek (30.11) przez Ministerstwo Zdrowia.
ℹ️ Wprowadzamy program #DomowaOpiekaMedyczna.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 30, 2020
???? Jego celem jest zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów ????️????⚕ pic.twitter.com/TKEY70tpfN
Pacjenci powyżej 55. roku życia zakażeni koronawirusem włączani są do programu automatycznie
Osoby młodsze, poniżej 55 lat, mogą wykorzystać jedną z dwóch dostępnych ścieżek: poprzez formularz Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia lub poprzez kwalifikację udzieloną przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, zarejestrowanego w systemie DOM.
Osobom, które otrzymają pozytywny wynik na COVID-19 dostarczony zostanie pulsoksymetr.
Odbędzie się to za pośrednictwem Poczty Polskiej. Po otrzymaniu urządzenia, osoby te samodzielnie będą dokonywały pomiaru stanu zdrowia.
Jak monitorowany jest stan zdrowia pacjentów w ramach programu #DomowaOpiekaMedyczna ❓
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 30, 2020
Więcej ???? https://t.co/YtF8vtKVFY
pic.twitter.com/z0nFmB9WkO
Jak tłumaczy MZ, pacjenci objęci programem Domowej Opieki Medycznej zostaną objęci zdalnym monitoringiem parametrów, w tym poziomu saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem, tętna, temperatury oraz objawów chorobowych. Wprowadzenie bieżącego nadzoru nad pacjentami pozostającymi w izolacji domowej jest konieczne ze względu na wysoki poziom stwierdzanych zakażeń. Taki nadzór będzie sprawowany w sposób ciągły, przez całą dobę, przez Centrum Kontaktu powołane przez Ministerstwo Zdrowia.
Konsultanci i lekarze będą monitorować wyniki pomiarów pacjentów i w razie konieczności wezwą Pogotowie Ratunkowe, natomiast w sytuacjach niepokojących pacjent zostanie skierowany na zdalną konsultację, która odbędzie się w formie teleporady.
Zobacz, jak działa program #DomowaOpiekaMedyczna ⤵️
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 30, 2020
Więcej ???? https://t.co/YtF8vtKVFY
pic.twitter.com/VE1HzhTbeM
Pacjenci za późno trafiają do szpitala
Szef resortu nauki Adam Niedzielski poinformował na poniedziałkowej (30.11) konferencji prasowej, że program opieki medycznej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19 zmienił się, bo resort dokonał jego oceny po dwóch tygodniach działania.
Ten program tak naprawdę, i to jest najważniejsze dzisiaj stwierdzenie, jest bardzo realnym narzędziem walki niestety z dużą liczbą zgonów, którą odnotowaliśmy w ostatnich dwóch tygodniach
- zaznaczył Niedzielski.
Powiedział, że lekarze zwrócili uwagę na to, iż pacjenci za późno trafiają do szpitala.
Odkładamy na ostatni moment to, kiedy potrzebujemy interwencji medycznej, takiej bardziej specjalistycznej, szpitalnej. Karetki są wzywane zbyt późno
- dodał.
Żeby dobrze trafić w początek tego procesu (leczenia - PAP) chcemy, żeby wszyscy pacjenci w Polsce, którzy mają dodatni wynik, byli objęci właśnie taką domową opieką medyczną, żeby mieli szansę, mieli możliwość trafić do szpitala w odpowiednim momencie, kiedy te terapia, kiedy te środki będą najskuteczniejsze
- mówił.
Niedzielski: w najbliższym czasie każdy będzie miał prawo wykonać test antygenowy w POZ
W najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał prawo wykonać test antygenowy w POZ - zapowiedział w poniedziałek (30.11) szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Przygotowujemy się do tego logistycznie - dodał minister.
Niedzielski zapowiedział też, że w tej sprawie resort przygotuje w najbliższym czasie oddzielną konferencję lub komunikat.
Do 17 grudnia medycy zaangażowani w walkę z Covid-19 otrzymają dodatki do wynagrodzenia
Najpóźniej do 17 grudnia personel medyczny zaangażowany w leczenie chorych na Covid-19 otrzyma dodatki do wynagrodzenia - zapewnił minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że zwiększone wynagrodzenia są naliczane od początku listopada.
Szef resortu zdrowia podczas konferencji prasowej odniósł się do kwestii wypłaty dodatków do wynagrodzenia dla medyków zaangażowanych w leczenie chorych na Covid-19. Minister podkreślił, że chce zdementować kilka "fake newsów", które pojawiły się w ostatnim czasie na ten temat.
Niedzielski zapewnił, że wszystkie osoby, które zostały skierowane przez wojewodów do walki z epidemią Covid-19 otrzymają 100-procentowy dodatek do wynagrodzenia.
Przypomniał, że 1 listopada wydał polecenie prezesowi NFZ, by osoby z personelu medycznego walczące z COVID-19 otrzymywały o 100 proc. większe wynagrodzenie w formie świadczenia dodatkowego.
Dodał, że rozszerzono też grupę uprawnionych do dodatku o ratowników i diagnostów laboratoryjnych.
Jak wskazał, zgodnie z systemem rozliczeniowym NFZ, do 10 grudnia dyrektorzy szpitali mają złożyć wnioski z listami konkretnych pracowników uprawnionych do wypłaty dodatków.
Potem w ciągu 7 dni Narodowy Fundusz Zdrowia ma czas, żeby przekazać środki na wypłatę tych dodatków. Można się spodziewać, że najpóźniej do 15-17 grudnia personel medyczny otrzyma dodatki naliczone za listopad
- powiedział Niedzielski.