Radio Białystok | Koronawirus | Koronawirus: 1 mln 467 tys. ofiar
1 mln 467 tys. ofiar śmiertelnych oraz 63 mln zakażeń - to najnowsze dane na temat pandemii koronawirusa. Podają je naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem sytuacji na świecie.
Najgorsza sytuacja jest teraz w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Wszędzie tam notuje się wzrost liczby nowych zachorowań. W stanie Nowy Jork władze przygotowują się do zwiększenia miejsc w szpitalach i do ewentualnej budowy placówek polowych. W Kalifornii, gdzie zajętych jest 75 procent łóżek na oddziałach intensywnej terapii, gubernator stanu rozważa przywrócenie zakazu wychodzenia z domów.
Poprawia się natomiast sytuacja w niektórych krajach w Europie. Wielka Brytania poinformowała, że podczas miesięcznego lockdownu liczba nowych zakażeń spadła o 30 procent. We Francji zanotowano wczoraj 4 tysiące nowych przypadków, najmniej od sierpnia. Sklepy otwiera z kolei Belgia.
Światowa Organizacja Zdrowia jest natomiast zaniepokojona sytuacją w Brazylii i w Meksyku, które po ogromnej liczbie zakażeń i zgonów, notowały w ostatnim czasie spadki. WHO apeluje do miejscowych władz, by nie rozluźniały zbyt wcześnie restrykcji.
W poniedziałek (30.11) amerykański koncern Moderną zwrócił się do władz Stanów Zjednoczonych i do Unii Europejskiej o pozwolenie na sprzedaż szczepionki na koronawirusa. Firma jest jedną z trzech, które ukończył testy preparatu.
Program opieki medycznej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19 jest bardzo realnym narzędziem walki z dużą liczbą zgonów, którą odnotowaliśmy w ostatnich dwóch tygodniach - powiedział w poniedziałek (30.11) minister zdrowia Adam Niedzielski.
Trzeba nadal stosować metodę DDM, czyli dystans, dezynfekcja, maseczka i wtedy razem ze szczepieniami to zadziała – powiedział kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
Liczba ofiar śmiertelnych związanych z COVID-19 przekroczyła w sobotę w Europie 400 tysięcy - wynika z najnowszego bilansu agencji AFP. Stary Kontynent jest drugą po Ameryce Łacińskiej i Karaibach najbardziej dotkniętą pandemią koronawirusa częścią świata.
Przygotowujemy się na trzecią falę zakażeń koronawirusem, która może nastąpić w styczniu i lutym. To okres typowo grypowy, więc ryzyko zachorowania może być większe - powiedział w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Osoby z otyłością w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 to chorzy najwyższego ryzyka ciężkiego przebiegu oraz zgonu z powodu COVID-19 – ostrzega prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz.
Ministerstwo zdrowia poinformowało o nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Resort przekazał też informacje dotyczące zgonów pacjentów z powodu COVID-19.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w środę (18.11), że w minionym tygodniu po raz pierwszy od ponad trzech miesięcy potwierdzono mniej nowych zakażeń koronawirusem, ale rośnie nadal liczba zgonów na COVID-19.