Radio Białystok | Koronawirus | Niedzielski: system opieki z wykorzystaniem pulsoksymetrów będzie rozszerzany

Niedzielski: system opieki z wykorzystaniem pulsoksymetrów będzie rozszerzany

18.11.2020, 12:30, akt. 12:39

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w środę, że rozszerzany będzie system domowej opieki zdrowotnej nad pacjentami covidowymi z użyciem pulsoksymetrów, którego pilotaż prowadzony jest obecnie w Małopolsce.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, źródło: Adam Guz/KPRM
Minister zdrowia Adam Niedzielski, źródło: Adam Guz/KPRM

Wykorzystanie pulsoksymetrów będzie rozpowszechnione

Podczas środowej (18.11) konferencji prasowej szef resortu zdrowia został zapytany, czy pilotaż systemu realizowany obecnie w Małopolsce będzie rozszerzany.


"Tak, system będzie rozszerzany. Przypominam, że ten pilotaż rozpoczął się chyba w czwartek w zeszłym tygodniu, kiedy były wydane pulsoksymetry" - powiedział Niedzielski.


Dodał, że z tego co wie, choć - jak zastrzegł - nie dysponuje tu dokładną informacji, "w tej chwili w Małopolsce - bo na razie jest ograniczenie do Małopolski - mamy chyba około 50 osób, którym wydano pulsoksymetry".


"Ale całe centrum, czyli cała ta infrastruktura do monitorowania jest już zbudowana, jest już zawarta odpowiednia umowa i po prostu czekamy na zgłaszających się pacjentów" - podkreślił Niedzielski.


Zaznaczył również, że trwają rozmowy przede wszystkim z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, żeby pomogli w tym procesie.

Na pytanie, czy można powiedzieć, że system się sprawdza, minister zdrowia odparł: "Po trzech dniach nie można powiedzieć, czy się sprawdza" - dodał szef MZ.

Na początku listopada Niedzielski zapowiedział, że w Małopolsce zostanie przeprowadzony pilotaż wykorzystania pulsoksymetru w domowej opiece nad covidowymi pacjentami. Jak mówił, urządzenie to "razem z telefonem z odpowiednią aplikacją będzie zestawem pozwalającym na prowadzenie opieki nad pacjentem".

Wskazywał wówczas, że pulsoksymetr mierzy poziom natlenienia krwi, który "jest podstawowym parametrem pozwalającym określić, czy pacjent znajduje się w stanie zagrożenia, czy wymaga interwencji".


Niedzielski: mamy do czynienia z zaległościami

Ministra zdrowia zapytano w środę na konferencji prasowej o rozbieżności w danych o liczbie zakażeń prowadzonych przez resort zdrowia, a tych, które od początku pandemii prowadzi Michał Rogalski na podstawie danych ze stacji sanitarno-epidemiologicznych.

W poniedziałek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że minister zdrowia polecił głównemu inspektorowi sanitarnemu Jarosławowi Pinkasowi przeanalizowanie wszystkich raportów z ostatnich tygodni z województw mazowieckiego i śląskiego, gdzie zostały wskazane błędy.


"Do środy ma być oświadczenie ministra Pinkasa, czy rzeczywiście te błędy zaistniały, a jeśli zaistniały, to jaki jest natychmiastowy sposób ich rozwiązania" – oświadczył Andrusiewicz.


O wyniki tych analiz pytano Niedzielskiego na konferencji prasowej w środę. 


"Zauważyliśmy te rozbieżności w ubiegłym tygodniu, jeszcze zanim stały się one spopularyzowane przez internautów czy inne osoby. Zleciłem panu ministrowi Pinkasowi i panu ministrowie Krzysztofowi Saczce, czyli kierownictwu Głównego Inspektoratu Sanitarnego, przeprowadzenie bardzo szczegółowej analizy, z czego wynikają te błędy czy te różnice" – powiedział Niedzielski.


Jak zaznaczył, "mamy do czynienia z pewną sytuacją zaległości, które wynikały z tego, że część osób czy personelu w sanepidach po prostu też jest dotknięta covidem, też podlegają kwarantannom, też wydolność tej organizacji była dotknięta covidem i część wyników jest wprowadzana z opóźnieniem" – powiedział Niedzielski.

"W piątek planujemy, że GIS przedstawi szczegółowe informacje, bo na dzisiaj jeszcze nie mamy tych szczegółowych informacji" – dodał szef resortu zdrowia. Zapewnił, że "wszystkie wyniki, wszystkie zaległości, które tam były ewentualnie, będą wprowadzone i są systematycznie, od zeszłego czwartku wprowadzane do systemu".

Michał Rogalski, który od początku pandemii prowadzi statystyki związanie z liczbą zakażeń koronawirusem, napisał w poniedziałek (16.11) na Twitterze: "Różnica pomiędzy sumą potwierdzonych przypadków w woj. mazowieckim według danych MZ a PSSE na dzień 15.11 wzrosła już do 14,2 tys. Czy MZ się w końcu doliczy i powie nam, skąd te nieprawidłowości?".

Z kolei w piątkowym wpisie zwrócił uwagę, że różnica między liczbą potwierdzonych przypadków w woj. mazowieckim według danych MZ a danymi z PSSE wynosi na dzień 12 listopada ponad 11 tys. przypadków. "11 tys. więcej niż wynika z danych Ministerstwa Zdrowia" – zaznaczył.


Minister zdrowia: w przyszłym tygodniu ruszy serwis z danymi o epidemii

Podczas środowej konferencji prasowej szefa resortu zdrowia pytano także o to, czy rozważana jest zmiana strategii testowania na obecność koronawirusa zgodnie z propozycją Polskiej Akademii Nauk, aby regularnie badać grupy zawodowe szczególnie narażone na zakażenie, a także pewną grupę reprezentatywną w celu pozyskania danych pozwalających na oszacowanie przebiegu epidemii.


"Myślę, że w przyszłym tygodniu ruszy serwis, który będzie udostępniał wszystkie dane pokazujące przebieg epidemii, bo to było zgłaszane jako bolączka. My oczywiście te dane mamy i je udostępnimy" – odpowiedział szef resortu zdrowia.


Wskazał, że obecnie regularnie badani są medycy, nie tylko testami PCR.


"Od strony testowania medyków nie mamy żadnych ograniczeń. Ostatnio wprowadziliśmy testy antygenowe dla tych, którzy są dotknięci ewentualnie ryzykiem kwarantanny, żeby regularnie te testy wykonywać i wykluczać możliwość zachorowania, bo tylko regularne testy antygenowe są w stanie wychwycić to okienko, kiedy namnożenie wirusa jest stosunkowo większe" – powiedział Niedzielski.


"W tej chwili poszerzamy grupy, które docelowo będą korzystały z testów antygenowych. Teraz przygotowujemy rozwiązanie dotyczące karetek" – poinformował szef MZ.


źródło: PAP | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Blisko 20 tys. nowych zakażeń koronawirusem w kraju - najmniej w Podlaskiem

18.11.2020, 10:41

Ministerstwo zdrowia przekazało informację na temat liczby nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Resort przekazał też dane dotyczące zgonów pacjentów chorych na COVID-19.


Połowa Polaków nie chce się szczepić?

18.11.2020, 09:33

Szczepionki przeciw koronawirusowi są coraz bliżej, ale rośnie też sceptycyzm wobec nich; z sondażu United Surveys na zlecenie "DGP" i RMF FM wynika, że liczba osób, które nie chciałyby się zaszczepić, rośnie i obecnie jest ich ponad 50 proc. - czytamy w środowym (18.11) "Dzienniku Gazecie Prawnej".


Ekspert: widać efekty obostrzeń. Służba zdrowia wciąż jest bardzo obciążona

18.11.2020, 09:00

Spadające liczby wykrytych nowych zakażeń to efekt wprowadzonych obostrzeń. Liczba zachorowań to wciąż duże obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej, dlatego należy obostrzenia utrzymywać, aby nie doszło do ponownego wzrostu zakażeń – uważa wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.


Pacjenci z COVID-19 mają średnio 30 objawów choroby

18.11.2020, 08:37

Osobom z COVID-19 mającym symptomy tej choroby towarzyszy ponad 30 różnych objawów, twierdzą naukowcy z Towarzystwa Lekarzy Rodzinnych Hiszpanii (SEMG), którzy podczas czterech miesięcy analizowali stan zdrowia pacjentów na terenie całego kraju.





ZNAJDŹ NAS




źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok