Radio Białystok | Koronawirus | Lekarze rodzinni apelują o niebagatelizowanie pierwszych symptomów COVID-19
Pacjenci, chcąc uniknąć kwarantanny, izolacji oraz skierowania na wymaz, bagatelizują pierwsze niepokojące objawy COVID-19 - ostrzegają lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Medycy przypominają, że wczesne wykrycie zakażenia jest kluczowym punktem w procesie terapii i zdrowienia.
Lekarze PPOZ w piątkowym (27.11) komunikacie informują, że zauważyli, iż pacjenci, chcąc uniknąć kwarantanny, izolacji oraz skierowania na wymaz, bagatelizują pierwsze niepokojące objawy COVID-19. Tymczasem, jak przypominają medycy, o przeżyciu, a także łagodniejszym przebyciu choroby, decyduje szybkie rozpoznanie i w porę rozpoczęta terapia.
Wczesne wykrycie i potwierdzenie zakażenia jest kluczowym punktem w całym procesie terapii i zdrowienia. Większość pacjentów odpowiedzialnie do tego podchodzi: dzwoni, pyta, prosi o testy, ale jest i druga grupa osób, które po pomoc przychodzą zdecydowanie za późno. Dlaczego? Tacy pacjenci tłumaczą potem, że chcieli uniknąć kwarantanny, izolacji, a także wymazów! Próbowali leczyć się na własną rękę i, jak mówią, "przechodzić chorobę". Taka postawa w ciągle szalejącej pandemii jest niedopuszczalna
– podkreśla prezes PPOZ Bożena Janicka.
Lekarze rodzinni przypominają, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych nie można odmówić wykonania badania (testu) na obecność koronawirusa.
863 pacjentów zakażonych koronawirusem przebywa w podlaskich szpitalach, 79 osób jest podłączonych do respiratorów - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Liczba hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem nieznacznie się zmienia.
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego będzie testować pacjentów w kierunku zakażenia koronawirusem. W ambulansach znajdą się szybkie testy antygenowe, które w ciągu 15 minut mają potwierdzać, bądź wykluczać zakażenie.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek (27.11) o 17 060 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 491 przypadkach w województwie podlaskim. Z powodu COVID-19 zmarło 112 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 467 osób.
Dodatkowe respiratory, butle z tlenem oraz testy antygenowe trafią do 14 podlaskich szpitali zajmujących się pacjentami zakażonymi koronawirusem.
Wiele osób z objawami infekcji nie zgłasza się do lekarza POZ, bo nie chce być objętych automatyczną kwarantanną, a w przypadku pozytywnego testu, izolacją trwającą co najmniej 10 dni – zaznaczyła konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.
Ministerstwo Zdrowia przekaże w najbliższych tygodniach testy antygenowe do placówek podstawowej opieki zdrowotnej, by szybko testować pacjentów – powiedział we wtorek (24.11) na konferencji prasowej rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Zakończyła się archidiecezjalna zbiórka pieniędzy na testy do wykrywania COVID-19 u bezdomnych. Zebrano 150 tys. zł. Akcję zainicjował metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś - poinformował rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Łódzkiej Tomasz Kopytowski.
Wysoka liczba zgonów na COVID-19 wynika także z tego, że ludzie za późno proszą o pomoc - podkreślił prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. W jego ocenie w wielu przypadkach medycy nie mogą już po prostu pomóc.