Radio Białystok | Koronawirus | Pfizer: nasza szczepionka przeciwko koronawirusowi ma ponad 90 proc. skuteczności
Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w poniedziałek (9.11), że rozwijany przez niego projekt szczepionki przeciwko Covid-19 ma ponad 90 proc. skuteczności. Firma ogłosiła, że w 2021 r. może wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji.
Projekt szczepionki jest rozwijany we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE. Pfizer jest pierwszym koncernem farmaceutycznym, który opublikował dane o przeprowadzonych z sukcesem, zakrojonych na szeroką skalę badaniach klinicznych nad szczepionką przeciw Covid-19 - informuje Reuters.
Według firmy nie stwierdzono nic, co rodziłoby obawy o bezpieczeństwo użycia szczepionki i w tym miesiącu koncern wystąpi o zezwolenie na jej awaryjne dopuszczenie do użytku w USA.
To wspaniały dzień dla nauki i dla ludzkości
- powiedział prezes i dyrektor naczelny Pfizera Albert Bourla.
Jeden z głównych naukowców koncernu zajmujących się szczepionkami, Bill Gruber powiedział, że ta szczepionka pomoże nam wszystkim wydostać się z sytuacji, w której się teraz znajdujemy.
Koncern zawarł już z rządem USA wartą 1,95 mld dolarów umowę na 100 mln dawek szczepionki, której dostawy mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.
Szczepionka na Covid-19 może być dostępna już w styczniu dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują - przekazał w środę premier Mateusz Morawiecki podczas sesji Q&A na Facebooku. Podkreślił, że nie będzie ona obowiązkowa.
Prototyp szczepionki przeciw koronawirusowi niemieckiej firmy CureVac wywołał u pacjentów w pierwszej fazie badań produkcję neutralizujących przeciwciał na poziomie podobnym do osób po poważnej infekcji - poinformowała w poniedziałek (2.11) firma.
KE przedstawiła rekomendację w sprawie europejskiej strategii szczepień przeciwko nowemu koronawirusowi, której elementem ma być m.in. wykorzystanie szybkich testów antygenowych - poinformowała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Jak zaznaczyła, dostaw szczepionek można się spodziewać na wiosnę.
To nie jest pierwszy i ostatni lockdown. Dopóki nie będzie szczepionki jesteśmy skazani na pulsacyjne odmrażanie i zamrażanie życia społecznego kontrolując liczbę przypadków i miejsc w szpitalach – powiedział pediatra, immunolog, ekspert ds. COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski.
Są duże szanse, by skuteczna szczepionka przeciw SARS-CoV-2 była dostępna w 2021 r. – powiedział PAP dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Dodał jednak, że kluczową kwestią jest to, jak długo będzie chronić przed COVID-19.
Dla kontroli pandemii najlepiej, gdybyśmy w ciągu roku zaszczepili około 70 proc. populacji, ale logistycznie jest to niemożliwe, dlatego niezbędne jest wprowadzenie priorytetów wśród grup społecznych – uważa dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła we wtorek, że przyspieszy proces zatwierdzania szczepionki przeciw Covid-19, przygotowywanej przez niemiecką firmę BioNTech we współpracy z amerykańskim koncernem Pfizer - poinformowano w komunikacie.
Niemiecki producent leków CureVac przewiduje, że szczepionka na koronawirusa będzie dostępna na rynku w pierwszej połowie następnego roku.
Indyjska szczepionka przeciwko Covid-19, która znajduje się obecnie w trzeciej fazie badań klinicznych, będzie powszechnie dostępna na świecie - zapewnił w sobotę (26.09) premier Indii Narendra Modi w przemówieniu podczas 75. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.