Radio Białystok | Koronawirus | Niemcy: pierwsza szczepionka na koronawirusa ma się pojawić w 2021 roku
Niemiecki producent leków CureVac przewiduje, że szczepionka na koronawirusa będzie dostępna na rynku w pierwszej połowie następnego roku.
Firma farmaceutyczna z siedzibą w Tybindze poinformowała o rozpoczęciu drugiej fazy badań nad szczepionką na Covid-19. Rzeczniczka koncernu CureVac zaznacza, że badania prowadzone są w Panamie i Peru, dwóch państwach szczególnie dotkniętych skutkami pandemii.
Szczepionka może być dostępna w ciągu najbliższych sześciu miesięcy
- zapewniła Anna Kamilli.
Dodała, że w ramach drugiej fazy testowej zostali już zaszczepieni pierwsi pacjenci. W kolejnej ma uczestniczyć nawet do 30 tysięcy osób. Producent leków CureVac jest drugą niemiecką firmą, która otrzymała zezwolenie na przeprowadzenie badań klinicznych.
Podjęliśmy decyzję o wzmocnieniu koordynacji środków związanych z pandemią Covid-19 - powiedział po zakończeniu szczytu UE w piątek (2.10) przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Indyjska szczepionka przeciwko Covid-19, która znajduje się obecnie w trzeciej fazie badań klinicznych, będzie powszechnie dostępna na świecie - zapewnił w sobotę (26.09) premier Indii Narendra Modi w przemówieniu podczas 75. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
Mamy prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2. Przechodzimy do etapu charakterystyki molekularnej i przygotowań do badań klinicznych – powiedział onkolog i immunolog prof. Andrzej Mackiewicz.
Szczepionka przeciw COVID-19 powinna pojawić się pod koniec tego roku, bo tylko ona może zagwarantować, że epidemia zniknie. Sytuacja powinna być opanowana w połowie przyszłego roku - wyraził nadzieję wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
W Wielkiej Brytanii rozpoczną się wkrótce badania kliniczne szczepionki przeciwko COVID-19 stosowanej nie dożylnie, ale w postaci wziewnej, czyli podobnie jak leki na astmę.
Władze ChRL obiecują niektórym krajom priorytetowy dostęp do opracowanych przez chińskie firmy szczepionek przeciw Covid-19 albo oferują im pożyczki na zakup pożądanych dawek. Część komentatorów ocenia to jako początek "dyplomacji szczepionkowej" Pekinu.
Testy szczepionki przeciw Covid-19 stworzonej przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i koncern farmaceutyczny AstraZeneca, które w tym tygodniu wstrzymano ze względu na możliwy efekt uboczny, mogą zostać wznowione - poinformowano w sobotę (12.09).
Polska na pewno kupi szczepionkę przeciw COVID-19 - mówił w piątek (11.09) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że nasz kraj ma duży wpływ na negocjacje i zakup szczepionki na poziomie UE. Pierwsza umowa na zakup już została podpisana, trwają rozmowy z kolejnymi producentami.