Radio Białystok | Koronawirus | Europejska Agencja Leków przyspieszy proces zatwierdzania szczepionki przeciw COVID-19
Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła we wtorek, że przyspieszy proces zatwierdzania szczepionki przeciw Covid-19, przygotowywanej przez niemiecką firmę BioNTech we współpracy z amerykańskim koncernem Pfizer - poinformowano w komunikacie.
Szczepionka na koronawirusa będzie szybciej?
Projekt szczepionki znany jako BNT162b2 jest już w fazie badań klinicznych prowadzonych na ludziach, których rezultaty mają być znane w najbliższych tygodniach. Wstępne raporty z prób klinicznych potwierdzają, że preparat wywołuje odpowiedź immunologiczną.
Decyzja EMA oznacza, że wyniki badań będą na bieżąco oceniane przez agencję, zamiast rozpoczęcia tego procesu po dostarczeniu całej dokumentacji - po zakończeniu wszystkich testów. Na razie analizowane będą rezultaty wstępnych badań laboratoryjnych, które poprzedzały próby kliniczne.
EMA zaznacza, że przebada wszystkie dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności preparatu, a ostateczna ocena będzie wydana zgodnie z przyjętymi standardami jakości i rzetelności.
Podjęta we wtorek decyzja może jednak skrócić ten proces. EMA nie jest na razie w stanie podać, kiedy zakończy się procedura dopuszczenia szczepionki do sprzedaży.
Preparat BioNTech i Pfizera jest drugim kandydatem na szczepionkę przeciw Covid-19, który będzie na bieżąco oceniany przez EMA. Agencja poinformowała 1 października, że taką samą metodę postępowania zastosowano wobec szczepionki przygotowywanej przez brytyjską firmę AstraZeneca we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim.
WHO zachęca rządy do walki ze znużeniem społecznym obostrzeniami
Dyrektor europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Henri Kluge zaapelował we wtorek do rządów państw europejskich, by nie rezygnowały z walki ze znużeniem społeczeństwa reżimem sanitarnym, spowodowanym pandemią koronawirusa. Zachęcił przy tym władze do kreatywności.
W oświadczeniu zamieszczonym na stronach WHO Europe Kluge powołał się na wyniki badań społecznych, przeprowadzanych na zlecenie organizacji, które wskazują, że zmęczenie pandemią "osiągnęło w niektórych przypadkach poziom ponad 60 proc."
"Koszt dotychczasowych wyrzeczeń był nadzwyczajny i wymęczył nas wszystkich, gdziekolwiek mieszkamy i cokolwiek robimy. W tych warunkach poczucie marazmu i braku motywacji jest naturalne" - czytamy w oświadczeniu.
Jednocześnie Kluge wezwał rządy państw, by nie rezygnowały z działań na rzecz powstrzymywania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Jak stwierdził, by skłonić społeczeństwa do większego zaangażowania, potrzebne jest regularne badanie nastrojów społecznych, wdrażanie "kreatywnych rozwiązań", opracowywanych wspólnie z mieszkańcami oraz spełnianie potrzeb społecznych w "nowy i bezpieczny sposób". Podał przy tym przykłady organizowania "pływających kin" na łodziach czy tworzenia "baniek społecznych" w środowiskach pracy.
"Mimo trudności, Covid-19 zmusza nas do wyjścia poza nauki biomedyczne w naszej odpowiedzi na pandemię" - oznajmił Kluge.
Po miesiącach przestoju, Europa jest ponownie jednym z miejsc, gdzie wirus rozprzestrzenia się najszybciej. W ubiegłym tygodniu więcej nowych przypadków Covid-19 odnotowano tylko na kontynencie amerykańskim i w Południowo-Wschodniej Azji.