Radio Białystok | Koronawirus | Jakie obostrzenia obowiązują w strefach żółtych i czerwonych? [SPRAWDŹ]

Jakie obostrzenia obowiązują w strefach żółtych i czerwonych? [SPRAWDŹ]

8.10.2020, 11:23, akt. 14:30

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem w Polsce, resort zdrowia wprowadzi od soboty (10.10) nowe obostrzenia, które wejdą w życie w strefach żółtych i czerwonych. Czego dotyczą?

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Z zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia lista obostrzeń w powiatach żółtych i czerwonych ulegnie zmianie. Poniżej prezentujemy ograniczenia, które będą obowiązywały w wydzielonych strefach od soboty, 10 października.


Maski

Obecnie jest obowiązek noszenia masek:

1) w środkach publicznego transportu zbiorowego,

2) w miejscach ogólnodostępnych – chyba, że będzie zachowana odległość 1,5 m,

3) w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej,

4) w obiektach handlowych lub usługowych,

5)  w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów  religijnych, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby  kultu religijnego oraz na cmentarzu.

Wyłączenie z obowiązku np. ze względu na stan zdrowia, który będziemy musieli udowodnić zaświadczeniem.

Strefa Czerwona – wszędzie maski w przestrzeni publicznej
Strefa Żółta – wszędzie maski w przestrzeni publicznej


Organizacja kongresów i targów

Obecnie jest dopuszczalne:

1. Pod warunkiem realizowania przez widzów lub klientów obowiązku zakrywania ust i nosa. W przypadku innym niż organizowanie na otwartym powietrzu: przedstawień, spektakli, projekcji filmów lub nagrań wideo – także pod warunkiem udostępnienia ich widzom lub klientom nie więcej niż połowy liczby miejsc.

Strefa Czerwona – zakaz
Strefa Żółta – bez zmian


2. W miejscu odbywania się imprezy znajduje się nie więcej niż 1 osoba na 2,5 m2 powierzchni dostępnej dla uczestników, widzów lub klientów, z wyłączeniem obsługi – jeżeli ten wymóg jest spełniony, to nie ma ograniczenia do 150 osób.

Strefa Czerwona – zakaz
Strefa Żółta – 1 osoba na 4 m2


Wydarzenia sportowe

Obecnie:

1. Piłka nożna i żużel – na stadionach i boiskach należy udostępnić publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.

2. Sport, w którym nie ma ograniczenia liczby uczestników (z wyłączeniem pól golfowych, kortów tenisowych, stajni, stadnin i torów wyścigowych dla koni, infrastruktury do sportów wodnych i lotniczych) – w wydarzeniu może uczestniczyć nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą. Publiczność w obiektach sportowych musi zachować odstęp 1,5 m, zapełnione max. 50% liczby miejsc.

3. Sport na basenach – co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.

4. Sport na siłowniach, w klubach i centrach fitness oraz organizacja obozów sportowych – zajęcia odbywają się tak, aby udostępniono publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.

Musi być weryfikacja liczby osób, dezynfekcja szatni itp.

Osoby uczestniczące w zajęciach sportowych lub wydarzeniu sportowym oraz korzystające z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego są zobowiązane do dezynfekcji rąk, gdy wchodzą i opuszczają obiekt, wydarzenie sportowe lub zajęcia sportowe. Widzowie są zobowiązani zakrywać usta i nos.

Strefa Czerwona – bez publiczności
Strefa Żółta – 25% widowni


Wydarzenia kulturalne

Odbywają się:

1. W pomieszczeniach pod warunkiem:

a) udostępnienia widzom lub słuchaczom co drugiego miejsca na widowni, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami lub słuchaczami,

b) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.

Strefa Czerwona – zakaz
Strefa Żółta – 25% publiczności

2. W obiektach sportowych na otwartej przestrzeni pod warunkiem:

a) udostępnienia co drugiego miejsca na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności,

b) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa.

Strefa Czerwona – zakaz
Strefa Żółta – 25% publiczności

3. Na otwartej przestrzeni pod warunkiem:

a) zapewnienia, aby jednocześnie liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników była nie większa niż 1 osoba na 5 m2,

b) zachowania odległości co najmniej 2 m od innych osób przez wyznaczenie znakami poziomymi miejsc dla publiczności uwzględniających zachowanie odległości 1,5 m,

c) zapewnienia, aby widzowie, słuchacze, zwiedzający lub uczestnicy realizowali obowiązek zakrywania ust i nosa, chyba że zostanie zachowana odległość nie mniej niż 1,5 m od innych osób. Nie ma limitu 150 osób.

Strefa Czerwona – zakaz
Strefa Żółta – limit 100 osób


Gastronomia

Obecnie w lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos.

Strefa Czerwona – 1 osoba na 4 m2. Prowadzenie działalności możliwe od 6:00–22:00. Ograniczenia w zakresie godzin nie stosuje się do realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.
Strefa Żółta – 1 osoba na 4 m2


Działalność hotelarska

Obecnie jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek.

Stosuje się przepisy dotyczące kongresów, basenów, siłowni oraz działalności kulturalnej – jeśli taka jest świadczona w hotelu itp.

Strefa Czerwona – bez zmian
Strefa Żółta – bez zmian


Aquaparki i baseny

Obecnie 75% obłożenia obiektu w aquaparkach.

Strefa Czerwona – bez zmian
Strefa Żółta – bez zmian


Wesołe miasteczka, parki rozrywki lub parki rekreacyjne

Obecnie jest obowiązek, aby jednoczesna liczba osób korzystających była nie większa niż 1 osoba na 5 m2 powierzchni wesołego miasteczka, parku rozrywki lub parku rekreacyjnego, bez uwzględnienia parkingów.

Strefa Czerwona – zakaz
Strefa Żółta – 1 osoba na 10 m2


Siłownie

Na siłowniach, w klubach i centrach fitness oraz podczas organizacji obozów sportowych zajęcia mają się obywać tak, aby udostępniono publiczności co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni przy zachowaniu odległości 1,5 m, z tym że nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności.

Strefa Czerwona – 1 osoba na 10 m2
Strefa Żółta – 1 osoba na 7 m2


Kina

Zasady podobne jak przy wydarzeniach kulturalnych - 50% miejsc, 1,5 m. odstępu, widzowie zasłaniają usta i nos.

Strefa Czerwona - 25% publiczności
Strefa Żółta - 25% publiczności


Sanatoria, rehabilitacja, uzdrowiska

Obecnie warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Tak samo leczenie uzdrowiskowe, leczenie sanatoryjne dzieci.

Strefa Czerwona – bez zmian
Strefa Żółta – bez zmian


Zgromadzenia

Obecnie jest zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Uczestnicy 1,5 m od siebie i zakrywają usta i nos.

Strefa Czerwona – bez zmian
Strefa Żółta – bez zmian


Kościoły

Obecnie:

1. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to jest obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

Strefa Czerwona – 50% obłożenia kościoła lub innego obiektu kultu religijnego oraz obowiązek zakrywania ust i nosa
Strefa Żółta – bez zmian

2. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, to trzeba zachować 1,5 m odległości między osobami lub zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

Strefa Czerwona – obowiązek zachowania dystansu 1,5 m i obowiązek zakrywania ust i nosa
Strefa Żółta – bez zmian


Wesela i inne uroczystości "rodzinne"

Obecnie do 100 osób, z wyjątkiem obsługi. Na weselu itp. dopuszcza się, żeby nie zakrywać ust i nosa.

Strefa Czerwona – 50 osób, z wyjątkiem obsługi
Strefa Żółta – 75 osób, z wyjątkiem obsługi

Uwaga! Zmiany te wchodzą od 17 października 2020 r.


Inne imprezy, spotkania niezależnie od ich rodzaju

Obecnie do 150 osób, z wyjątkiem obsługi. Jest obowiązek zakrywania ust i nosa.

Strefa Czerwona – 50 osób, z wyjątkiem obsługi
Strefa Żółta – 100 osób, z wyjątkiem obsługi


Transport zbiorowy

Obecnie pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:

a) 100% liczby miejsc siedzących albo

b) 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych. Ponadto jest obowiązek zakrywania ust i nosa.

Strefa Czerwona – 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych – przewozy lokalne w ramach obszaru czerwonego
Strefa Żółta – bez zmian


Handel

Obecnie jest obowiązek noszenia przez klientów podczas zakupu towa­rów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

Strefa Czerwona – bez zmian
Strefa Żółta – bez zmian


Kluby nocne, dyskoteki

Obecnie zakaz prowadzenia działalności.

Strefa Czerwona – bez zmian
Strefa Żółta – bez zmian


Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu

Obecnie w miejscu, w którym jest prowadzona taka działalność przebywa wyłącznie obsługa oraz obsługiwani klienci, a w przypadku gdy klient wymaga opieki, także jego opiekun.

Strefa Czerwona – bez zmian
Strefa Żółta – bez zmian


Transport lotniczy

Obecnie jest obowiązek:

1) zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie statku powietrznego,

2) dezynfekcji statku powietrznego:

a) raz na dobę w przypadku wykonywania operacji lotniczych z pasażerami,

b) po każdej operacji lotniczej z osobą chorą albo z podejrzeniem zakażenia chorobą zakaźną,

c) przed i po każdej operacji lotniczej z pasażerami trwającej co najmniej 6 godzin;

3) przekazania pasażerom, za pośrednictwem personelu pokładowego, do wypełnienia formularzy kart lokalizacji podróżnego dla celów zdrowotnych oraz odebrania wypełnionych kart – w przypadku, gdy pasażer przekracza granicę państwową w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Strefa Czerwona – bez zmian
Strefa Żółta – bez zmian


źródło: Ministerstwo Zdrowia | red: rbon

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Niepokojące dane. 4280 nowych przypadków koronawirusa w Polsce

8.10.2020, 10:41

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 4280 przypadkach koronawirusa w kraju. Resort przekazał ponadto, że zmarło 76 osób. To najwyższa dotąd dobowa liczba zakażeń i zgonów w Polsce.


Chętnych na szczepionkę przeciw koronawirusowi tyle samo, co niechętnych

8.10.2020, 08:58

Odsetek Polaków zamierzających zaszczepić się przeciw koronawirusowi jest taki sam, jak niechętnych szczepionce – wynika z opublikowanego w czwartek sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.


Ekspert: na obecnym etapie epidemii wskazane są znaczne ograniczenia społeczne

8.10.2020, 08:16

Na obecnym etapie epidemii wskazane są znaczne ograniczenia społeczne, takie jak np. ograniczenie zgromadzeń do minimum - ocenił mikrobiolog dr Tomasz Wołkowicz z NIZP-PZH.


Rzecznik MZ: Polska otrzyma 3 mln szczepionek na grypę i 420 dawek remdesiviru

7.10.2020, 19:21

Łącznie będziemy mieli w Polsce 3 mln szczepionek na grypę – powiedział w środę rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Ponadto Polska do czwartku (9.10) otrzyma 420 dawek remdesiviru, leku wykorzystywanego w terapii pacjentów chorych na COVID-19.


Rzecznik MZ: laboratoria diagnostyczne mogą przeprowadzać ponad 60 tys. badań

7.10.2020, 13:37

Polskie laboratoria diagnostyczne mogą przeprowadzać ponad 60 tys. badań na wykrycie koronawirusa na dobę. Taka jest ich wydajność, ale można ją jeszcze zwiększyć - zapewnił w środę (7.10) rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.





ZNAJDŹ NAS




źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok