Radio Białystok | Koronawirus | Rzecznik MZ: laboratoria diagnostyczne mogą przeprowadzać ponad 60 tys. badań
Polskie laboratoria diagnostyczne mogą przeprowadzać ponad 60 tys. badań na wykrycie koronawirusa na dobę. Taka jest ich wydajność, ale można ją jeszcze zwiększyć - zapewnił w środę (7.10) rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Na pytanie, czy będzie więcej laboratoriów oraz mobilnych punktów pobrań tzw. drive thru ze względu na to, że wydłużają się kolejki osób czekających na pobranie wymazu Andrusiewicz powiedział, że "wydajność polskich laboratoriów wynosi ponad 60 tys."
"Oczywiście cały czas możemy powołać większą liczbę laboratoriów. Obserwujemy teraz wzmożone zainteresowanie, chociażby dzisiaj informacja, że do Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie jest już spora kolejka oczekujących, więc tutaj będziemy reagować. Tam, gdzie zaobserwujemy rzeczywiście, że jest potrzeba uruchomienia nowych punktów drive thru, nowych laboratoriów, będziemy te punkty uruchamiać" - powiedział.
Ostatniej doby wykonano 44 tys. testów na wykrycie koronawirusa wobec 24 tys. we wtorek. To dobowy rekord.
Do tej pory przebadano też w kierunku wirusa SARS-CoV-2 w Polsce 3 533 697 próbek pobranych od 3 381 227 osób. Oznacza to, że czasami jedna osoba poddawana jest badaniom na wykrycie koronawirusa kilka razy, np. przed wyjazdem do sanatorium, planowym zabiegiem medycznym, wyjazdem za granicę, gdzie wymogiem jest przedstawienie ujemnego wyniku testu.
W Polsce od maja uruchomiono mobilne punkty pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2 tzw. drive thru. To miejsca, w których osoby z podejrzeniem COCIDD-19 mogą wykonać badanie. Zlecenie na wymaz od września może wystawić też lekarz rodzinny, jeśli uzna, na podstawie występujących u pacjenta objawów, że jest duże prawdopodobieństwo zakażenia. Adresy tych punktów znaleźć można na stronie https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran. Obecnie jest ich 439, a laboratoriów 202.
Według wtorkowych danych łączna liczba zakażonych koronawirusem wyniosła 107 319 osób, zmarło 2792 chorych, wyzdrowiało 75 346. Padły też najwyższe dobowe rekordy - 3003 zakażonych i 75 zgonów.