Radio Białystok | Koronawirus | Testy szczepionki AstraZeneca na Covid-19 mogą być wznowione
Testy szczepionki przeciw Covid-19 stworzonej przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i koncern farmaceutyczny AstraZeneca, które w tym tygodniu wstrzymano ze względu na możliwy efekt uboczny, mogą zostać wznowione - poinformowano w sobotę (12.09).
We wtorek (8.09) AstraZeneca poinformowała, że testy zostały wstrzymane do czasu wyjaśnienia, czy zgłoszony efekt uboczny był związany ze szczepionką. Ani AstraZeneca, ani Uniwersytet Oksfordzki nie ujawniły informacji o chorobie pacjenta ze względu na poufność, ale dziennik "The New York Times" podał, że u brytyjskiego wolontariusza biorącego udział w testach zdiagnozowano poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, zespół zapalny, który wpływa na rdzeń kręgowy i może być spowodowany infekcjami wirusowymi.
W sobotę AstraZeneca i Uniwersytet w Oxfordzie poinformowały, że zarówno niezależna komisja ds. bezpieczeństwa, jak i brytyjski urząd ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych (MHRA) wydały opinię, że testy nad szczepionką mogą zostać wznowione.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła w środę projekt szczepionki AstraZeneca jako jeden z najbardziej obiecujących na świecie spośród 35, które są już w fazie badań na ludziach. Jak mówił w czwartek (10.09) dyrektor generalny firmy Pascal Soriot, w zależności od tego, kiedy testy zostaną wznowione, szczepionka może być gotowa jeszcze w tym roku, albo na początku przyszłego.
Polska na pewno kupi szczepionkę przeciw COVID-19 - mówił w piątek (11.09) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że nasz kraj ma duży wpływ na negocjacje i zakup szczepionki na poziomie UE. Pierwsza umowa na zakup już została podpisana, trwają rozmowy z kolejnymi producentami.
W piątek (11.09) mija pół roku od ogłoszenia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pandemii koronawirusa. Do tej pory odnotowano ponad 27,8 mln przypadków zakażenia SARS-CoV-2, w związku z Covid-19 zmarło ponad 903 tys. ludzi w 188 krajach świata - wylicza BBC News.
Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca poinformował we wtorek (8.09), że wstrzymał testy kliniczne eksperymentalnej szczepionki na koronawirusa, po tym, jak wykryto groźne skutki uboczne u jednej z osób biorących udział w tych testach.
To nie jest ostatnia pandemia - oświadczył w poniedziałek (07.09) szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Historia uczy nas, że pandemie się zdarzają, ale kiedy nadejdzie kolejna, świat musi być przygotowany - lepiej niż tym razem” - zaznaczył.
Biotechnolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zbadają, jak na przebieg COVID-19 mogą wpływać inne – towarzyszące tej chorobie - infekcje, w tym np. grypa. Naukowcy mają nadzieję, że pierwsze efekty ich pracy będą znane jeszcze w tym roku.
Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w piątek (4.09), że wszystkie państwa muszą połączyć siły w walce z pandemią koronawirusa, a "nacjonalizm szczepionkowy" tylko tę walkę przedłuży.
W badaniach na myszach naukowcy z przetestowali szczepionkę przeciw koronawirusowi, podawaną jednorazowo do nosa. W takiej postaci działa nawet lepiej, niż gdy zaaplikuje się ją w zastrzyku - twierdzą.