Radio Białystok | Koronawirus | Koncern farmaceutyczny wstrzymał testy szczepionki na Covid-19
Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny AstraZeneca poinformował we wtorek (8.09), że wstrzymał testy kliniczne eksperymentalnej szczepionki na koronawirusa, po tym, jak wykryto groźne skutki uboczne u jednej z osób biorących udział w tych testach.
Według rzecznika koncernu "standardowy proces przeglądu wyników skłonił do przerwy w szczepieniach w celu zbadania zabezpieczeń". Posunięcie to określił jako "rutynowe".
AstraZeneca współpracuje z brytyjskim uniwersytetem Oxford i wspólnie opracowana szczepionka na Covid-19 jest wypróbowywana w kilku krajach na świecie, w tym w Wielkiej Brytanii, gdzie wykryto groźny dla życia skutek uboczny.
Bliższych szczegółów tego skutku nie ujawniono, podobnie jak kiedy on wystąpił. Jednak według medycznej strony internetowej Stat News, osoba poszkodowana powinna wrócić do zdrowia.
Ocenia się, że przerwa może opóźnić koniec fazy wypróbowywania szczepionki. Początkowo spodziewano się, że nastąpi to do końca roku, lub początku przyszłego.
Astra Zeneca Plc to brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny z siedzibą w Londynie. Koncern powstał w 1999 r. z połączenia brytyjskiej firmy Zeneca Ltd i szwedzkiej Astra AB. Spółka jest notowana na giełdach w Nowym Jorku, Sztokholmie i Londynie.
Koncern produkuje leki na potrzeby siedmiu działów medycyny: onkologii, pulmonologii, gastroenterologii, kardiologii, neurologii, anestezjologii oraz antybiotykoterapii. Zatrudnia na całym świecie ponad 60 tys. pracowników, w tym ok. 1500 w Polsce.
Swoje testy na Covid-19 wypróbowują firmy Moderna Inc. oraz wspólnie Pfizer i BioNTech.
Biotechnolodzy z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zbadają, jak na przebieg COVID-19 mogą wpływać inne – towarzyszące tej chorobie - infekcje, w tym np. grypa. Naukowcy mają nadzieję, że pierwsze efekty ich pracy będą znane jeszcze w tym roku.
Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w piątek (4.09), że wszystkie państwa muszą połączyć siły w walce z pandemią koronawirusa, a "nacjonalizm szczepionkowy" tylko tę walkę przedłuży.
W badaniach na myszach naukowcy z przetestowali szczepionkę przeciw koronawirusowi, podawaną jednorazowo do nosa. W takiej postaci działa nawet lepiej, niż gdy zaaplikuje się ją w zastrzyku - twierdzą.
Testy włoskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi rozpoczynają się w poniedziałek (24.08) w rzymskim szpitalu zakaźnym Spallanzani. Do testów wybrano 90 ochotników z siedmiu tysięcy, którzy wyrazili gotowość udziału w tym eksperymencie. Otrzymają za to po 700 euro.
Produkcję pierwszej partii leku na COVID-19 z osocza ozdrowieńców rozpoczęła firma Biomed Lublin. Lek będzie poddany badaniom klinicznym, które mają rozpocząć się za około 2 miesiące – poinformowali we wtorek (18.08) przedstawiciele Biomedu i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
W Rosji rozpoczęła się produkcja szczepionki przeciwko koronawirusowi - poinformowało we sobotę (15.08) ministerstwo zdrowia w Moskwie. Preparat powstał w ośrodku epidemiologii i mikrobiologii im. Nikołaja Gamalei. 11 sierpnia został oficjalnie zarejestrowany.
Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z firmą farmaceutyczną AstraZeneca w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19. Wstępna umowa zakłada zakup 300 mln dawek.
Prezydent Donald Trump powiedział w czwartek (6.08), że Stany Zjednoczone mogą uzyskać sprawdzoną szczepionkę na koronawirusa na początku listopada, blisko terminu wyborów prezydenckich. To bardziej optymistyczna prognoza niż te przedstawiane przez większość ekspertów.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził w piątek (31.07), że Polska jest zainteresowana zakupem szczepionki na COVID-19 w ramach zamówień unijnych. Poinformował, że Polska była w gronie siedmiu państw, które negocjowały wstępną umowę w tej sprawie z firmą Sanofi.
Za półtora miesiąca będziemy mieli gotowy prototyp szczepionki na Sars-CoV-2; będzie działała, mogę podpisać cyrograf z samym diabłem – powiedział PAP prof. Andrzej Mackiewicz, wybitny onkolog i immunolog, który wspólnie z grupą naukowców z Centrum Biologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu pracuje nad stworzeniem szczepionki na koronawirusa.
Donosowa szczepionka przeciw SARS-CoV-2, testowana przez naukowców francuskich, daje dobrą ochronę przed infekcją – wykazały testy na zwierzętach. Wyniki badań na ten tematy opublikował portal naukowy medRxiv.