Radio Białystok | Koronawirus | Mija pół roku od ogłoszenia przez WHO pandemii koronawirusa

Mija pół roku od ogłoszenia przez WHO pandemii koronawirusa

11.09.2020, 13:24, akt. 13:40

W piątek (11.09) mija pół roku od ogłoszenia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pandemii koronawirusa. Do tej pory odnotowano ponad 27,8 mln przypadków zakażenia SARS-CoV-2, w związku z Covid-19 zmarło ponad 903 tys. ludzi w 188 krajach świata - wylicza BBC News.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

W najgorszej sytuacji USA i Brazylia

Azja i Ameryka Łacińska to kontynenty, które mają obecnie największą liczbę potwierdzonych dobowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2.

Indie odnotowują największy na świecie dzienny przyrost infekcji - powyżej 90 tys. Gwałtowny wzrost nastąpił wraz z dalszym znoszeniem przez rząd ograniczeń w celu pobudzenia gospodarki, ale jest również odzwierciedleniem wzmożonych testów - codzienne wykonywanych jest ponad 1 mln badań. Od początku pandemii w Indiach stwierdzono ponad 4,5 mln zakażeń, przez co kraj ten plasuje się jako drugi po USA (blisko 6,4 mln) z największą liczbą przypadków koronawirusa.

Brazylia ma największą liczbę zgonów w związku z Covid-19 w Ameryce Łacińskiej i zaraz po USA drugą największą na świecie - ponad 128 tys. W Brazylii odnotowano ponad 4,2 mln zakażeń, co daje jej trzecie miejsce pod tym względem na świecie. 

Wzrost zakażeń w Europie

Wzrost liczby zakażeń nastąpił ostatnio również w Europie. Francja i Hiszpania odnotowały największą od wiosny liczbę infekcji dziennie, a WHO ostrzegła o możliwym ponownym wzmożeniu zakażeń na Starym Kontynencie na jesieni - w październiku i listopadzie. Hiszpania jest pierwszym krajem w UE, który przekroczył pół miliona zakażeń, w tym 100 tys. nowych przypadków w ciągu ostatniego miesiąca.

Dyrektor generalny WHO na Europę Hans Kluge porównał Covid-19 do "tornada z długim ogonem" i ostrzegł, że rosnąca liczba zakażeń wśród młodych ludzi może rozprzestrzenić chorobę na bardziej wrażliwe osoby starsze.

Pomimo ogromnych wysiłków włożonych w poszukiwanie bezpiecznej szczepionki "koniec (pandemii) nie nadejdzie szybko" - oznajmił dyrektor ds. sytuacji nadzwyczajnych WHO Michael Ryan.

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus skrytykował zaś "brak solidarności" w kwestii pandemii. 

Potrzebujemy światowego przywództwa, zwłaszcza wielkich mocarstw. W ten sposób możemy pokonać tego wirusa 

- apelował.

Kto pierwszy wynajdzie szczepionkę?

Według sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa świat nie może właściwie liczyć na "ponowne prosperowanie" bez znaczącego wzrostu środków na walkę z pandemią. W czwartek (11.09) Guterres zaapelował o dodatkowe 35 mld USD dla WHO na szczepionki, leczenie i diagnostykę w walce z Covid-19. 15 mld USD z tej sumy ma być wydane w najbliższych trzech miesiącach. Jak dotąd na walkę z pandemią przekazano ok. 3 mld USD - powiadomił szef WHO, nazywając te pieniądze "funduszem zalążkowym". Jest to mniej niż 10 proc. tego, czego WHO potrzebuje dla programu walki z pandemią.

Według najnowszych danych WHO ze środy (9.09) obecnie prowadzonych jest 35 "projektów badawczych nad szczepionkami" na etapie testów klinicznych na ludziach na całym świecie. Dziewięć jest już w końcowej fazie albo zaraz w nią wejdzie.

Reuters zauważa, że żadna szczepionka na świecie nie przeszła jeszcze ostatecznych i zakrojonych na szeroką skalę prób, które udowodniłyby, że jest wystarczająco bezpieczna i skuteczna.

Popularność teorii spiskowych

W wielu krajach, w tym głównie tam, gdzie pandemia szaleje, władze spotykają się również z rosnącym niedowierzaniem części społeczeństwa, która śledzi różne teorie spiskowe, a nawet uważa, że koronawirus został wynaleziony do ujarzmienia ludności - wskazuje AFP. Tak jest np. w Kosowie, gdzie ostatni sondaż pokazał, że jedna trzecia mieszkańców nie wierzy w istnienie koronawirusa.

Badanie opublikowane w piątek (11.09) w czasopiśmie medycznym "The Lancet" pokazuje, że zaufanie do szczepień w Europie jest nadal niskie, ale jednak nieco wzrosło "w kilku krajach, w tym w Finlandii, Francji, Włoszech, Irlandii i Wielkiej Brytanii".

Nieufność do szczepień rośnie natomiast w Polsce, Afganistanie, Azerbejdżanie, Indonezji, Serbii, Nigerii i Pakistanie. 

W USA kwestia koronawirusa nie schodzi z pierwszych stron gazet przed wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na 3 listopada. Republikanie i Demokraci nadal spierają się o nowy plan pomocy dla Amerykanów, z których wielu nadal jest bezrobotnych.W Republice Południowej Afryki epidemia Covid-19 wywołała serię skandali korupcyjnych w związku z kontraktami na dostawę sprzętu, pomoc społeczną i dystrybucję żywności - zauważa francuska agencja.

                                                       

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Indie wyprzedziły Brazylię pod względem liczby zakażeń koronawirusem

7.09.2020, 07:53

Indie wyprzedziły w poniedziałek (7.09) Brazylię pod względem liczby zakażeń koronawirusem i stały się drugim na świecie po USA krajem z najwyższym bilansem ponad 4,2 mln infekcji od początku pandemii Covid-19.


Szef WHO: "szczepionkowy nacjonalizm" przedłuży walkę koronawirusem

4.09.2020, 19:27

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w piątek (4.09), że wszystkie państwa muszą połączyć siły w walce z pandemią koronawirusa, a "nacjonalizm szczepionkowy" tylko tę walkę przedłuży.


Prezydent: udaje nam się utrzymać pandemię w ryzach

4.09.2020, 19:16

Śmiało można powiedzieć, że panujemy nad sytuacją, udaje nam się utrzymać pandemię w ryzach; ogniska koronawirusa pojawiają się głównie w zakładach pracy i na weselach - mówił w piątek (4.09) prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Gabinetowej.


650 mln euro na wsparcie Polski w walce z COVID-19

4.09.2020, 10:45

650 mln euro w ramach linii kredytowej Europejskiego Banku Inwestycyjnego otrzyma Polska na finansowanie działań dot. pandemii, zwłaszcza w obszarach opieki zdrowotnej i ochrony ludności - poinformował w piątek (4.09) EBI.


Facebook i Twitter reagują na sequel filmu "Plandemia" negującego epidemię COVID-19

19.08.2020, 15:23

Facebook i Twitter reagują na sequel filmu "Plandemia" negującego epidemię COVID-19. Film ten głosi teorie spiskowe określające pandemię koronawirusa jako wydarzenie wykreowane na potrzeby kontroli społeczeństwa, zawiera też propagandę antyszczepionkową.


Użytkownicy Facebooka i YouTube'a częściej wierzą w teorie spiskowe nt. koronawirusa

18.06.2020, 15:30

Korzystanie z Facebooka i YouTube'a oraz innych platform społecznościowych ma związek ze skłonnościami do wiary w teorie spiskowe nt. koronawirusa - wykazało badanie Ipsos Mori prowadzone na zlecenie uniwersytetu King's College London.





ZNAJDŹ NAS





Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok
źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok