Radio Białystok | Koronawirus | USA: Ponad 100 tys. ochotników do testów szczepionek na koronawirusa
Ponad 107 tys. Amerykanów zgłosiło się na ochotnika do testów klinicznych potencjalnych szczepionek na koronawirusa - poinformował w poniedziałek portal USA Today.
Cztery firmy opracowujące szczepionkę - Moderna, Pfizer BioNTech, AstraZeneca oraz Inovio - potrzebują co najmniej 120 tys. ochotników. Ich liczba szybko rośnie, więc z osiągnięciem tego pułapu nie powinno być problemu.
Masowe testy będą prowadzone w trzeciej fazie badań nad szczepionkami. Celem jest sprawdzenie, czy szczepionka faktycznie chroni pacjentów przed zakażeniem lub powoduje, że Covid-19 przebiega w mniej dotkliwy sposób.
Agencja Kontroli Leków i Żywności (FDA) w testach priorytetowo traktować ma tych, dla których Covid-19 jest szczególnie niebezpieczny, w tym osoby starsze z chorobami towarzyszącymi. W Stanach Zjednoczonych - jak wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore - wykryto dotychczas ponad 3,7 mln przypadków koronawirusa. Zmarło ponad 140 tys. zakażonych osób. Najgorsza sytuacja panuje obecnie w Arizonie, Teksasie, Kalifornii oraz na Florydzie.
W poniedziałek prezydent Donald Trump ogłosił, że od wtorku wznowi regularne konferencje prasowe dotyczące koronawirusa. Format ten zostanie przywrócony po trzech miesiącach przerwy. Konferencje - jak zapowiada prezydent - mają skupiać się tym razem głównie na szczepionkach oraz lekach.
Naukowcy z Australii opracowali test, który może określić nową infekcję koronawirusem w ok. 20 minut przy użyciu próbek krwi, co jak mówią, jest przełomem. W piątek (17.07) na łamach fachowego pisma opublikowali artykuł w tej sprawie.
Pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19, nad którymi prowadzone są badania kliniczne w USA i Chinach, mogą być gotowe jeszcze pod koniec tego roku. Podobnie zaawansowane prace nad szczepionką prowadzone są także w Europie. W sumie w badaniach klinicznych jest obecnie ponad 20 szczepionek. Niektóre z nich jeszcze pod koniec lipca br. mają wejść w trzecią, decydującą fazę badań.
Są postępy w sprawie szczepionki na koronawirusa, opracowywanej w Oxfordzie.
W Rosji do 740 tys. wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. Rosyjskie służby sanitarne zwracają uwagę na utrzymującą się na wysokim poziomie codzienną liczbę nowych przypadków. Jednocześnie Narodowe Centrum Badawcze Epidemiologii i Mikrobiologii zapowiedziało, że w sierpniu zakończy procedurę rejestracji i certyfikacji rosyjskiej szczepionki na koronawirusa.
Nowej generacji szczepionka przeciwko COVID-19, zawierająca rekombinowane cząsteczki wirusopodobne koronawirusa oraz wzmacniający jej działanie adiuwant, od połowy lipca będzie testowana w pierwszej fazie badań klinicznych. Preparat ma być gotowy w pierwszej połowie 2021 r.
Węgierscy i austriaccy naukowcy zidentyfikowali w pewnym leku antyalergicznym substancję czynną, która w przyszłości może pomóc w leczeniu zakażenia koronawirusem – poinformował w czwartek szef Centrum Badawczego Uniwersytetu w Peczu na południu Węgier Ferenc Jakab.
Dominujący obecnie na świecie szczep nowego koronawirusa jest znacznie bardziej zakaźny niż ten, który pojawił się w Chinach - wynika z artykułu opublikowanego w piśmie "Cell". Wykryta w genomie wirusa mutacja nie czyni go jednak groźniejszym dla zdrowia.