Radio Białystok | Koronawirus | Rosja - 740 tys. zakażonych i zapowiedź szczepionki
W Rosji do 740 tys. wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. Rosyjskie służby sanitarne zwracają uwagę na utrzymującą się na wysokim poziomie codzienną liczbę nowych przypadków. Jednocześnie Narodowe Centrum Badawcze Epidemiologii i Mikrobiologii zapowiedziało, że w sierpniu zakończy procedurę rejestracji i certyfikacji rosyjskiej szczepionki na koronawirusa.
Z ostatniego raportu rosyjskich służb medycznych wynika, że minionej doby wykryto 6 248 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 613 w Moskwie. W tym czasie lekarze stwierdzili 175 zgonów osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Od początku pandemii zmarło w Rosji 11 614 osób, a wyzdrowiało prawie 513 tysięcy.
Narodowe Centrum Badawcze Epidemiologii i Mikrobiologii zapowiedziało, że w sierpniu po zakończeniu rejestracji i certyfikacji, do placówek medycznych zostanie przekazana rosyjska szczepionka od koronawirusa. Wszyscy pacjenci, którym zostanie podany preparat, będą pod obserwacją lekarzy.
W przypadku, gdyby stwierdzono groźne skutki uboczne, Ministerstwo Zdrowia może cofnąć licencję - poinformował szef Narodowego Centrum Badawczego Aleksandr Gincburg.
Naukowiec potwierdził w rozmowie z agencją Ria Nowosti, że we wrześniu preparat będą już mogły produkować komercyjne firmy farmaceutyczne.
Pandemia Covid-19 nawet nie zbliża się jeszcze do końca - powiedział w poniedziałek (29.06) szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Choć wiele krajów poczyniło postępy (w walce z wirusem), tak naprawdę pandemia przyspiesza" - dodał.
Prace nad nowymi, bezpiecznymi szczepionkami mogą trwać nawet 10-15 lat; trudno to zmieścić w roku czy dwóch - mówi wirusolog, dr hab. Ewelina Król. Wraz z zespołem naukowców z Gdańska prowadzi ona prace, których efekty można będzie wykorzystać w potencjalnym preparacie chroniącym ludzi przed SARS-CoV-2.
Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa z Baltimore liczba osób zakażonych koronawirusem na całym świecie wynosi ponad 8,6 mln. Najwięcej infekcji jest w Stanach Zjednoczonych - ponad 2,2 mln. Bariera miliona zakażeń przekroczona została w Brazylii.
W rezydencji prezydenta Rosji Władimira Putina w Nowo-Ogariowie pod Moskwą zainstalowano specjalny tunel, w którym na osobę wchodzącą rozpylany jest roztwór dezynfekujący. Tunel opracowała firma z rosyjskiego miasta Penza. Dwa takie same działają na Kremlu.
Doradca włoskiego ministra zdrowia Walter Ricciardi powiedział, że szczepionka na koronawirusa powinna być gotowa jesienią lub zimą tego roku. Będzie owocem współpracy włoskiej firmy farmaceutycznej i jednego z brytyjskich uniwersytetów.
W porównaniu z wirusem grypy tempo zmian kodu genetycznego SARS-CoV-2 jest stosunkowo niewielkie. Mimo to, kiedy powstaną leki na koronawirusa, trzeba je będzie stosować z rozwagą, bo pojawiać się będą warianty oporne na działanie leku - mówi wirusolog prof. Krzysztof Pyrć.
Amerykańska firma Moderna Therapeutics, pracująca nad szczepionką na Covid-19, poinformowała o pozytywnych wstępnych wynikach pierwszej fazy badań klinicznych. Szczepionka miała spowodować wytworzenie odpowiedniego poziomu przeciwciał bez poważnych skutków ubocznych.
W Petersburgu wykryto dotąd zakażenie koronawirusem u 1 465 pracowników personelu medycznego, co oznacza, że co szóstą osobą w bilansie zakażeń w tym mieście jest medyk - poinformował w środę (13.05) gubernator Petersburga Aleksandr Biegłow.