Radio Białystok | Koronawirus | Brytyjskie media - są postępy ws. szczepionki z Oxfordu
Są postępy w sprawie szczepionki na koronawirusa, opracowywanej w Oxfordzie.
Uczestnicy badań wykształcili mechanizmy obronne
Brytyjskie media piszą, że wstępne testy na ludziach pokazały, iż uczestniczący w nich ochotnicy wykształcili nie jeden, a dwa mechanizmy obronne.
Jeśli to się potwierdzi, będzie to elektryzująca wiadomość - mówi dziennikowi "Times" Daniel Davis, profesor immunologii z uniwersytetu w Manchesterze.
Tysiąc ochotników, którzy przyjęli szczepionkę, brak efektów ubocznych i podwójna ochrona przed zakażeniem. To wszystko sprawia, że naukowcy mówią dziennikom "Daily Telegraph" i "The Times": "Jesteśmy na dobrej drodze".
Wczesna faza testów na ludziach pokazała, że ochotnicy wykształcili przeciwciała, ale także limfocyty T. Może to stanowić barierę dla koronawirusa. O ile coraz więcej badań sugeruje, że przeciwciała znikają dosyć szybko, to są przesłanki, by zakładać, że bariera limfocytów jest solidna.
Za wcześnie, by przesądzać o wartości szczepionki
Potrzebne są kolejne badania. I choć tempo postępów nie ma precedensu, to ostateczny wynik wciąż jest niepewny. Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock deklaruje w telewizji ITV, że "w najlepszym wypadku" szczepionka mogłaby być gotowa jeszcze w tym roku, ale od razu dodaje, że przyszły rok jest bardziej prawdopodobny. To drugie oznaczałoby, że kraj musi się przygotować na wzrost zakażeń jesienią i zimę. Wielu ekspertów ostrzega przed drugą falą epidemii, która zbiegłaby się z sezonem grypowym.
Pełne wyniki badań poznamy w poniedziałek. Opublikuje je magazyn "Lancet". Na całym świecie testy kliniczne przeprowadzane są na dwudziestu trzech szczepionkach. Dziesięć z nich - ze Stanów Zjednoczonych, Chin, Niemiec i Zjednoczonego Królestwa weszło w fazę badań na ludziach.
Zmodyfikowane do zwalczania wirusa SARS-CoV-2 przeciwciała lamy już wkrótce mają zostać wypróbowane na zwierzętach – informuje „Nature Structural and Molecular Biology”.
W Rosji do 740 tys. wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. Rosyjskie służby sanitarne zwracają uwagę na utrzymującą się na wysokim poziomie codzienną liczbę nowych przypadków. Jednocześnie Narodowe Centrum Badawcze Epidemiologii i Mikrobiologii zapowiedziało, że w sierpniu zakończy procedurę rejestracji i certyfikacji rosyjskiej szczepionki na koronawirusa.
Pandemia Covid-19 nawet nie zbliża się jeszcze do końca - powiedział w poniedziałek (29.06) szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Choć wiele krajów poczyniło postępy (w walce z wirusem), tak naprawdę pandemia przyspiesza" - dodał.
Nowe badania pomagają wyjaśnić nieswoisty wzrost odporności na infekcje po podaniu szczepionki BCG przeciwko gruźlicy. Efekt ten może mieć znaczenie również w przypadku COVID-19 - informuje pismo „Cell Host & Microbe”.
Prace nad nowymi, bezpiecznymi szczepionkami mogą trwać nawet 10-15 lat; trudno to zmieścić w roku czy dwóch - mówi wirusolog, dr hab. Ewelina Król. Wraz z zespołem naukowców z Gdańska prowadzi ona prace, których efekty można będzie wykorzystać w potencjalnym preparacie chroniącym ludzi przed SARS-CoV-2.
Doradca włoskiego ministra zdrowia Walter Ricciardi powiedział, że szczepionka na koronawirusa powinna być gotowa jesienią lub zimą tego roku. Będzie owocem współpracy włoskiej firmy farmaceutycznej i jednego z brytyjskich uniwersytetów.
Amerykańska firma Moderna Therapeutics, pracująca nad szczepionką na Covid-19, poinformowała o pozytywnych wstępnych wynikach pierwszej fazy badań klinicznych. Szczepionka miała spowodować wytworzenie odpowiedniego poziomu przeciwciał bez poważnych skutków ubocznych.
Istnieje już ponad 90 potencjalnych szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 na różnych etapach rozwoju; stale pojawiają się nowe. Wyłonienie najlepszych i najbezpieczniejszych nie będzie łatwym zadaniem.
Włoskiej firmie farmaceutycznej udało się uzyskać przeciwciała koronawirusa aktywne w komórkach ludzkich. Firma TAKIS w Pomecji pracuje nad szczepionką przeciw patogenowi.