Radio Białystok | Koronawirus | 573 tysiące ofiar koronawirusa na świecie
Liczba zachorowań na COVID-19 na świecie przekroczyła 13 milionów. Z kolei liczba ofiar śmiertelnych wynosi obecnie 573 tysiące. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Maryland, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
Najwięcej ofiar śmiertelnych oraz zachorowań od wielu tygodni notuje się w USA
Zmarło tam 138 tysięcy osób, a zakaziło się prawie 3,5 miliona. Wobec wzrostu liczby nowych zachorowań w południowych stanach Kalifornia przywraca niektóre restrykcje. Zamknięte będą bary, restauracje, centra rozrywki, a w niektórych miejscach także kościoły i siłownie.
W Brazylii liczba zmarłych to prawie 73 tysiące
Zakażony koronawirusem prezydent tego kraju Jair Bolsonaro zapowiedział, że będzie chciał wrócić do pracy, jeśli najbliższy test pokaże, że jest zdrowy.
Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega tymczasem, że wiele krajów nie radzi sobie z pandemią, a sytuacja na świecie nie wróci do normalności przez wiele tygodni. Amnesty International twierdzi z kolei, że koronawirus zabił na całym świecie co najmniej 3 tysiące pracowników służby zdrowia.
Francja świętuje Dzień Bastylii, ale tegoroczne obchody narodowego święta będą skromniejsze niż zwykle. Nie będzie tradycyjnej wojskowej parady na Polach Elizejskich. Wielka Brytania z kolei wprowadzi obowiązek noszenia masek w miejscach publicznych. Za jego złamanie grozi grzywna.
Włoski rząd chce wynająć drugi prom pasażerski, na którym kwarantannę przechodzić będą migranci przybywający do Włoch drogą morską. Od piątku (10.07) przypłynęło ich ponad tysiąc, w tym kilkudziesięciu zakażonych koronawirusem.
W Rosji do 740 tys. wzrosła liczba zakażonych koronawirusem. Rosyjskie służby sanitarne zwracają uwagę na utrzymującą się na wysokim poziomie codzienną liczbę nowych przypadków. Jednocześnie Narodowe Centrum Badawcze Epidemiologii i Mikrobiologii zapowiedziało, że w sierpniu zakończy procedurę rejestracji i certyfikacji rosyjskiej szczepionki na koronawirusa.
Maseczki i rękawice do ochrony przed koronawirusem nie sprawią, że masa śmieci w czasie pandemii wzrośnie lawinowo - ocenia dr hab. Wojciech Czekała. Jak mówi, negatywny wpływ na środowisko wyrzucanych produktów ochronnych może zrównoważyć ograniczenie konsumpcji i zmiana nawyków zakupowych.
Nowej generacji szczepionka przeciwko COVID-19, zawierająca rekombinowane cząsteczki wirusopodobne koronawirusa oraz wzmacniający jej działanie adiuwant, od połowy lipca będzie testowana w pierwszej fazie badań klinicznych. Preparat ma być gotowy w pierwszej połowie 2021 r.
Pandemia Covid-19 nawet nie zbliża się jeszcze do końca - powiedział w poniedziałek (29.06) szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Choć wiele krajów poczyniło postępy (w walce z wirusem), tak naprawdę pandemia przyspiesza" - dodał.