Radio Białystok | Koronawirus | Będzie więcej form aktywizacji osób bezrobotnych
Gastronomia, turystyka, usługi - to branże najbardziej dotknięte ograniczeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa.
"Tylko w tym miesiącu w rejestrach urzędów pracy przybyło 30 tysięcy bezrobotnych" - podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Jej zdaniem, to jednak dopiero początek, gdyż w kolejnych miesiącach bezrobotnych będzie przybywać i najważniejsza jest jak najszybsza ich aktywizacja. Minister w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową zaznaczyła, że oprócz istniejących już form tej aktywizacji rząd przygotowuje nowe i powie o nich w przyszłym tygodniu.
"Najważniejsze, by osoby tracące pracę nie pozostawały w bezrobociu, tylko szybko przechodziły do innych branż, które przy odmrażaniu gospodarki będą potrzebowały rąk do pracy" - podkreśliła minister Marlena Maląg".
Trwają też prace nad zmianą wysokości zasiłku dla bezrobotnych. Obecnie zasiłek przy stażu pracy od 5 do 20 lat wynosi 861 złotych przez pierwsze trzy miesiące prawa do zasiłku, a przez kolejne 676 złotych.
Instytut Teatralny i Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Departamentem Narodowych Instytucji Kultury MKiDN powołują roboczy zespół ds. wypracowania wytycznych dla instytucji prowadzących działalność artystyczną dot. ponownego otwarcia - podało MKiDN.
Liczba bezrobotnych na koniec roku może wzrosnąć do 1,5 mln osób, a stopa bezrobocia nawet do 9-10 proc. - powiedziała w piątek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że w obecnej sytuacji zasiłek dla bezrobotnych może zostać zwiększony.
Sprzedawcy otworzyli swoje stragany po kilkudziesięciu dniach przerwy od handlu.
W obliczu epidemii koronawirusa sprzedaż usług i towarów przez internet dla wielu firm jest szansą na rozszerzenie swojej działalności - powiedział w poniedziałek wiceminister rozwoju Krzysztof Mazur inaugurując projekt "Przenieś swoją firmę do internetu. Zarabiaj na e-handlu”.
Praca zdalna to coś, co obecnie dotyka wielu z nas. Rożnie radzą sobie z tym poszczególne branże, ale zdaje się, że w szczególnie dobrej sytuacji znalazł się sektor informatyczny.
W przyszłym tygodniu nowe rozwiązania w ramach tarczy antykryzysowej m.in. dla samorządów, ws. zamówień publicznych, wakacji kredytowych, ochrony spółek przed przejęciami - mówi wicepremier Jadwiga Emilewicz.
Przedsiębiorcy z Białegostoku i powiatu białostockiego od czwartaku (16.04) mogą ubiegać się o dofinansowanie do pensji pracowników.
Pandemia koronawirusa spowodowała ograniczenia aktywności 3 mld ludzi na świecie - konsumpcja może spaść o 33 proc., a każdy miesiąc hibernacji gospodarki oznacza spadek globalnego PKB w skali roku o 2 pkt. proc. - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Krajowy Rejestr Długów zlecił badanie na temat oszczędność Polaków na wypadek utraty pracy. 62 proc. Polaków ma oszczędności, które pozwolą im funkcjonować po utracie pracy na skutek koronawirusa; 39 proc, deklaruje, że wystarczą one na 3 miesiące, a jedna piąta przetrwa najwyżej pół roku - wynika z badania.
- Chcemy wyprzedzić bieg wydarzeń i proponujemy dzisiaj tarczę finansową, która jest tarczą bez precedensu, ponieważ bezpośrednio kierujemy co najmniej 100 mld zł do firm - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.
Wiele sektorów poddaje się właśnie ogromnym zmianom, jak choćby handel, wiele zawodów zmieni swój charakter. Wzrośnie gotowość pracodawców do korzystania z pracy zdalnej. Okaże się, które procesy można było zoptymalizować, dzięki narzędziom cyfrowym - powiedział Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista Banku Pekao SA.