Radio Białystok | Koronawirus | Wzrosła liczba przeprowadzanych testów na koronawirusa
Dzisiaj mamy 13 tys. testów na obecność koronawirusa, dobowa liczba przeprowadzanych testów wzrosła - oświadczył w piątek (24.04) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Wykonywanych jest ok 1,5 tys. testów więcej niż ostatniej doby - podkreślił na piątkowym briefingu prasowym.
"Liczymy na to, że będzie wykonywanych jeszcze więcej testów" - podkreślił.
Andrusiewicz zaznaczył również, że trwają badania nad testami antygenowymi, sprawdzana jest obecnie ich wiarygodność pod kątem uzyskiwanych wyników. "Nie będę zapewniał, że dziś lub jutro te testy trafią już do oddziałów ratunkowych czy do Domów Pomocy Społecznej. Tak naprawdę musimy przetestować sporą grupę osób, aby wiarygodność wyników była wysoka, aby przekazując testy była pewność, że wynikowość będzie na wysokim poziomie" - podkreślił.
Rzecznik resortu zdrowia podkreślił również, że w przypadku każdego rodzaju testu kluczowy jest moment jego wykonania. Zapowiedział, że jeżeli testy antygenowe przejdą proces walidacji i będą przekazywane laboratoriom, to wydane zostaną również dokładne zalecenia - jak, w której dobie, w jakim okresie te testy można zastosować, aby ich wynik był wiarygodny.
Wciąż jest jednym z niespełna 30 w Polsce, w których do tej pory nie odnotowano żadnego przypadku koronawirusa. Przypomnijmy, że tych jednostek administracyjnych jest w naszym kraju 380.
Pracownicy Białostockiego Centrum Onkologii rozpoczęli pobieranie próbek na obecność koronawirusa od pacjentów w ich domach.
Jeszcze w kwietniu co najmniej cztery szczepionki przeciwko Covid-19 testowane będą na ludziach. Od czwartku (23.04) badania kliniczne rozpoczynają specjaliści brytyjscy, a pod koniec tego miesiąca nad innym preparatem będą one prowadzone w Australii. Wcześniej podobne prace zainicjowano w USA i Chinach.
Laboratorium Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku znowu będzie mogło pełną parą robić testy na obecność koronawirusa.
Naukowcy z Białegostoku będą realizować jeden z dwóch pierwszych projektów związanych z walką z koronawirusem, które zaakceptowała Agencja Badań Medycznych. Daje ona pieniądze na opracowanie skutecznych metod diagnostyki i leczenia COVID-19.
Skala wzrostu zachorowań na koronawirusa jest stabilna, potwierdzamy między 300 a 400 przypadków dziennie, co oznacza, że udało nam się ograniczyć transmisję poziomą - powiedział w środę rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Nie ma tej bezpośredniej transmisji od człowieka do człowieka na ulicy - dodał.
Pacjenci w czterech szpitalach samorządu województwa podlaskiego będą poddawani testom na koronawirusa przed planowymi przyjęciami do tych placówek. 850 tys. zł na ten cel przeznaczy zarząd województwa. Pozwoli to na wykonanie 1,4 tys. testów.