Radio Białystok | Koronawirus | Większy lęk o finanse niż o zdrowie u co 10. Polaka
Niemal połowa Polaków w związku z koronawirusem boi się w równym stopniu o swoje zdrowie, jak i o pieniądze. W co 10. pandemia budzi większy lęk o budżet niż o zdrowie - wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.
Obawy głównie u osób bez umów o pracę
Według autorów badania 4P dla BIG InfoMonitor osób obawiających się najbardziej o zdrowie (34 proc.) jest mniej niż lękających się o to, jakie konsekwencje zdrowotne i finansowe może przynieść koronawirus (45 proc.). Co dziesiąty badany boi się wyłącznie o to, czy za kilka tygodni będzie go stać na życie, a nie o to, czy się zarazi.
Obawa o środki do życia towarzyszy przede wszystkim osobom zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin na umowach o dzieło, zlecenie czy bez umów. W trudnym położeniu są też prowadzący działalność gospodarczą.
Badanie pokazuje jednocześnie, że co dziesiątego respondenta pandemia i zastój gospodarki nie stresują ani z uwagi na kwestie zdrowotne, ani finansowe.
Niektórzy mają oszczędności na góra 2 miesiące
Lęki towarzyszące większości badanych wynikają z możliwości finansowych polskich gospodarstw domowych. Co szósty badany informuje bowiem, że ma pieniądze najwyżej na jeden lub dwa miesiące. Zbliżony jest też udział tych, którzy deklarują, że oszczędności wystarczą im na trzy miesiące.
Najsilniejszy lęk o finanse przeżywają obecnie osoby, które nie mają do dyspozycji żadnych odłożonych pieniędzy, ewentualnie najwyżej jednomiesięczne dochody - w tej grupie 36 proc. twierdzi, że w bezruchu wywołanym koronawirusem wystarczy im pieniędzy maksymalnie na dwa miesiące.
Przedsiębiorcy i konsumenci ograniczają wydatki
Odczucia pracowników potwierdzają prognozy przedsiębiorców, którzy zapowiadają, że kryzys zmusił ich do działania. Posiadanie oszczędności na nie więcej niż dwa miesiące deklaruje prawie 30 procent przedsiębiorców. Dlatego w trzech firmach na cztery nie będzie w tym roku podwyżek i premii, mogą natomiast pojawić się obniżki wynagrodzeń.
Ok. 40 proc. przedsiębiorców zapowiada, że biorą pod uwagę zwolnienia oraz wstrzymanie się z wypłatą pensji - wskazano w badaniu.
Ograniczenie wydatków deklarują też konsumenci. Blisko 30 procent badanych w związku z pandemią planuje oszczędzać na większych wydatkach, 21 procent zamierza oszczędzać na podstawowych produktach.