Radio Białystok | Koronawirus | Zmęczenie, ból głowy, dezorientacja, katar - rzadkie i mniej znane objawy COVID-19
Najbardziej charakterystyczne objawy COVID-19 to suchy kaszel, gorączka i trudności z oddychaniem, ale mogą też wystąpić problemy z układem pokarmowym, zaburzenia węchu i smaku czy bardzo rzadko zmęczenie, ból, głowy, dezorientacja, katar - podaje portal naukawpolsce.pap.pl.
Jakie są objawy choroby?
COVID-19, choroba wywoływana przez nowy koronawirus SARS-CoV-2 objawia się przeważnie: suchym kaszlem, gorączką i zaburzeniami oddychania. Jednak część zakażonych osób nie ma żadnych objawów, choć może rozsiewać wirusa, a u znacznego odsetka chorych pojawiają się najpierw inne objawy, jak zaburzenia ze strony układu pokarmowego czy utrata węchu i smaku - czytamy na portalu naukawpolsce.pap.pl.
Jadłowstręt, biegunka, wymioty, ból brzucha
Problemy ze strony układu pokarmowego są dość częste u chorych na COVID-19. Z Badania chińskich naukowców, opublikowanego na łamach pisma "American Journal of Gastroenterology", wynika, że blisko połowa pacjentów z tą infekcją skarży się głównie na objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak jadłowstręt (84 proc. badanych), biegunka (nieco ponad 29 proc.), wymioty (0,8 proc.) oraz ból brzucha (0,4 proc.).
Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika z kolei, że nudności mogą towarzyszyć nawet 5 proc. osób z COVID-19.
Pacjenci z objawami pokarmowymi przeważnie szybko dostają też innych, bardziej typowych objawów dla COVID-19, jak problemy z oddechem, gorączka czy kaszel. Zaledwie 3 proc. badanych osób z tą infekcją cierpi jedynie na objawy pokarmowe - wynika z danych podawanych przez "Business Insider".
Utrata węchu lub smaku - kolejne objawy Covid-19
Osłabienie lub utrata węchu lub smaku były wcześniej wymieniane jako mniej typowe objawy infekcji SARS-CoV-2. Jednak najnowsza analiza wykonana przez brytyjskich naukowców z King`s College w Londynie we współpracy z kolegami z Harvard Medical School wskazuje, iż mogą to być objawy pozwalające z dużym prawdopodobieństwem ocenić, że ktoś ma COVID-19. Przeanalizowane przez badaczy dane wskazują bowiem, że aż 60 proc. osób, u których potwierdzono tę infekcję doświadczyła utraty węchu i smaku.
Bóle głowy i zawroty głowy rzadko występują u chorych na COVID-19. Z badania opublikowanego na łamach tygodnika "Lancet" wynika, że około 8 proc. pacjentów z tą infekcją ma bóle głowy.
U niektórych chorych występują też zawroty głowy. Jeśli pojawiają się one często lub są nagłe i silne to mogą być objawem poważniejszych schorzeń, np. dotyczących ucha wewnętrznego czy mózgu, i wymagają dokładnej diagnostyki, podkreślają eksperci.
W niektórych przypadkach infekcji COVID-19 mogą towarzyszyć: złe samopoczucie, dezorientacja i bardzo silne zmęczenie. Zalicza się je do najczęściej wymienianych nietypowych objawów zakażenia, które występują łącznie z kaszlem i gorączką. Zmęczenie jest bardzo rzadko zgłaszane przez chorych na COVID-19 jako jedyny występujący objaw.
Psychoterapeutka Ilene Cohen, ekspertka portalu Psychology Today, zwraca jednak uwagę, że towarzyszące pandemii, kwarantannie oraz izolacji: stres i lęki mogą wywoływać podobne objawy. Dlatego nie powinny one wzbudzić naszej paniki.
Z kolei eksperci amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) podkreślają, że silna dezorientacja czy problemy z obudzeniem się, z utrzymaniem świadomości mogą być objawami ostrzegawczymi, świadczącymi o poważniejszym problemie zdrowotnym. Osoby, u których występują, zwłaszcza łącznie z innymi objawami, jak np. zasinienie ust, trudności z oddychaniem czy ból w klatce piersiowej, powinny natychmiast wezwać pomoc medyczną.
Dreszcze i bóle mięśni towarzyszą COVID-19 sporadycznie
Mogą one być objawami wielu innych chorób, zwłaszcza grypy, ale zakażeni wirusem SARS-CoV-2 również mogą się na nie skarżyć, choćby ze względu na występowanie gorączki. Z raportu WHO wynika, że około 11 proc. przebadanych osób z COVID-19 informowało o występowaniu dreszczy, a 14 proc. o bólach mięśni. Dlatego, jeśli takie objawy wystąpią eksperci radzą podjęcie kroków bezpieczeństwa, takich jak izolacja od innych osób, picie dużych ilości płynów, odpoczynek oraz kontakt z lekarzem.
Bardzo niewielu pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 ma zapchany nos czy wodnisty katar. Zgodnie z raportem WHO symptomy te dotyczą mniej niż 5 proc. chorych. Nie odnotowano natomiast, by COVID-19 towarzyszyło kichanie. Występowanie tych trzech objawów może raczej świadczyć o alergii lub zwykłym przeziębieniu.
Również ból gardła bardzo rzadko towarzyszy COVID-19, a raczej jest typowy dla grypy czy przeziębienia.