Radio Białystok | Koronawirus | Blisko 1/4 zakażeń koronawirusem w Polsce to osoby poniżej 30. roku życia
"Nie lekceważ zagrożenia" - apeluje Główny Inspektorat Sanitarny, przestrzegając przed narażaniem zdrowia i życia.
"Blisko 1/4 zakażeń koronawirusem w Polsce to osoby poniżej 30. roku życia! Zastanów się, czy NAPRAWDĘ musisz wyjść z domu? Nie narażaj zdrowia i życia swojego i swoich bliskich. Nie lekceważ zagrożenia" - podał na Twitterze Główny Inspektorat Sanitarny.
⚠️ Blisko 1/4 zakażeń koronawirusem w Polsce to osoby poniżej 30 roku życia! Zastanów się czy NAPRAWDĘ musisz wyjść z domu? Nie narażaj zdrowia i życia swojego i swoich bliskich. Nie lekceważ zagrożenia. #zostanwdomu
— Główny Inspektorat Sanitarny (@GIS_gov) March 29, 2020
pic.twitter.com/GNelgQG1vG
Ministerstwo Zdrowia podało w niedzielę (29.03) wieczorem, że liczba osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła do 1862. W wyniku COVID-19 umarło 22 pacjentów. Pierwszy przypadek choroby w Polsce potwierdzono 4 marca. Od piątku, 20 marca, obowiązuje stan epidemii.
W tym tygodniu również eksperci CBOS zwrócili uwagę, że apele o przestrzeganie ograniczeń dotyczących epidemii powinny być kierowane do ludzi młodych.
"Apele o przestrzeganie ograniczeń związanych z epidemią COVID-19 powinny być adresowane do grup skłonnych do bagatelizowania niebezpieczeństw z nią związanych. A więc przede wszystkim do ludzi młodych (do 35. roku życia), którzy częściej niż inni lekceważyli wyjątkowość tej choroby, niespecjalnie bali się zarażenia" - podało CBOS przytaczając badania z początku epidemii koronawirusa, gdy Polacy nie byli jeszcze w pełni przekonani o wyjątkowości choroby COVID-19.
Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r.
Zamknięto szkoły, przedszkola i restauracje. Stan epidemii zmusił nas do zmiany swojego stylu życia. Zapytaliśmy białostoczan, czego im najbardziej brakuje podczas kwarantanny.
W związku z epidemią koronawirusa zamknięte są prawie wszystkie obiekty turystyczne w Białowieskim Parku Narodowym.
Obawiam się, że rygor graniczny będzie obowiązywał dłużej od innych ograniczeń, bo nawet jeśli działania wprowadzone przez rząd dadzą dobry efekt, to duży napływ osób z zagranicy - bez kontroli - spowodowałby powrót choroby COVID-19 - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Müller.
Osadzeni nadal nie mogą pracować poza więzieniem, nie odprawia się również nabożeństw. Podlaskie areszty śledcze i zakłady karne za zgodą sądów penitencjarnych przedłużyły ograniczenia w związku z zagrożeniem koronawirusem.
Na początku epidemii koronawirusa Polacy nie byli w pełni przekonani o wyjątkowości choroby COVID-19 - wynika z badań CBOS. Eksperci podkreślają, że apele o przestrzeganie ograniczeń dot. epidemii powinny być kierowane przede wszystkim do ludzi młodych.
W tym roku w archidiecezji białostockiej nie będzie procesji rezurekcyjnej ani święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Takie między innymi środki ostrożności nakazał metropolita abp Tadeusz Wojda w związku z epidemią koronawirusa. Obszerne zarządzenie na najbliższy czas opublikowano w czwartkowe (26.03) popołudnie.
By ograniczać rozprzestrzeniania się koronawirusa rząd zdecydował o wprowadzamy nowych zasad bezpieczeństwa. Jedno z nich zakłada, że nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi m.in. zakupem jedzenia, lekarstw, dojazdu do pracy czy opieki nad bliskimi.
Nie ma powodu, żeby wybory prezydenckie lub egzaminy maturalne nie odbyły się w planowanych terminach – powtórzył we wtorek (24.03) premier Mateusz Morawiecki. Wyraził przekonanie, że po Wielkanocy będzie możliwy powrót do pracy.
Musimy dalej ograniczać jeszcze możliwe zgromadzenia, właściwie wyłącznie do absolutnego minimum, nie powinny poruszać się więcej niż dwie osoby - powiedział we wtorek (24.03) premier Mateusz Morawiecki.