Radio Białystok | Koronawirus | Polska Grupa Supermarketów zachęca do kupowania w osiedlowych sklepach
Polska Grupa Supermarketów apeluje o wspieranie drobnych, lokalnych przedsiębiorców i zachęca do zakupów w osiedlowych sklepach, by ograniczyć skutki pandemii.
"Apelujemy o wsparcie dla tysięcy małych polskich firm: sklepów i restauracji, których sytuacja jest coraz bardziej skomplikowana" – czytamy w piątkowym komunikacie Polskiej Grupy Supermarketów (PGS).
"Wybierajmy lokalne osiedlowe sklepy spożywcze, które od wielu lat znajdują się w trudnej sytuacji, borykając się z niską marżą i konkurencją światowych korporacji. Wspierajmy lokalne usługi, których przyszłość zależy od lokalnych społeczności” - wskazano.
Jak podkreślono, w tym krytycznym momencie waży się również przyszłość tysięcy mikro- i małych przedsiębiorców oraz ich pracowników, którzy codziennie starają się pełnić obowiązki, dostarczając nam swoje usługi i produkty.
Przypomniano, że rząd ogłosił wdrożenie wartej około 212 mld zł tarczy antykryzysowej, która ma złagodzić m.in. zdrowotne i ekonomiczne skutki pandemii. "Niestety, już dziś wiemy, że podjęte środki okażą się niewystarczające, by uchronić tysiące polskich firm przed upadłością oraz dziesiątki tysięcy osób przed utratą pracy" – czytamy.
Projektami ustaw tworzących tarczę antykryzysową ma zająć się w piątek Sejm. Tarcza opiera się na pięciu filarach: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych.
Tarcza to zestaw kilku projektów ustaw przygotowanych m.in. przez resort rozwoju, finansów i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według rządu jej wartość to co najmniej 10 proc. polskiego PKB.
Nie zamykajcie targowisk – taki apel wystosował do samorządowców minister rolnictwa i rozwoju wsi. Jan Krzysztof Ardanowski uważa, że to ważne miejsca dla lokalnych rolników, którzy mogą sprzedawać tam warzywa, owoce, miody czy sery.
Targowiska i bazary są specyficznymi miejscami obrotu żywnością, dlatego w czasie epidemii osoby tam pracujące oraz zarządcy powinni rygorystycznie przestrzegać wymagań sanitarnych i higienicznych na każdym etapie łańcucha żywnościowego – wynika z rekomendacji opublikowanych w środę na stronach Głównego Inspektora Sanitarnego.
Wszystko po to, by ułatwić życie seniorom. Część sklepów wprowadziła rozwiązania ułatwiające osobom starszym robienie zakupów.
By ograniczać rozprzestrzeniania się koronawirusa rząd zdecydował o wprowadzamy nowych zasad bezpieczeństwa. Jedno z nich zakłada, że nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi m.in. zakupem jedzenia, lekarstw, dojazdu do pracy czy opieki nad bliskimi.
Pakiet porad dotyczących problemów dot. m.in. z usług turystycznych, transportowych czy finansowych, jakie mogą napotkać konsumenci w związku z epidemią koronawirusa przygotował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - podał Urząd w komunikacie.
W związku z pandemią koronawirusa, czasowe przywrócenie w niedziele zaopatrzenia sklepów i handlu przewiduje rządowy pakiet pomocowy dla firm - podała w środę Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Sprzedaż z okienka, kartki z informacjami o możliwości przebywania w sklepie ograniczonej liczby osób, wyznaczone miejsca dla klientów przy kasach, informacje o zachowaniu przynajmniej metra dystansu pomiędzy kupującymi.
Pracownicy UOKiK i Inspekcji Handlowej będą monitorować ceny w internecie i w sklepach stacjonarnych; powstanie zespół, który przyjrzy się wzrostom cen żywności i produktów higienicznych - poinformował we wtorek w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Komunikaty w sklepach, prośby o ostrożność wyświetlane na tablicach świetlnych, ograniczanie liczby ludzi wchodzących do aptek - tak jest w Białymstoku. Wszystko po to, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia koronawirusa.