Radio Białystok | Białoruś | Uniwersytet Wileński rozpoczął zbiórkę pieniędzy dla Białorusinów
Uniwersytet Wileński rozpoczął akcję zbierania pieniędzy w celu wsparcia białoruskich studentów i naukowców prześladowanych przez reżim Alaksandra Łukaszenki – poinformowała w piątek (20.11) uczelnia. Na konto zbiórki wpłynęło dotąd 1125 euro.
Na Uniwersytecie Wileńskim studiuje ok. 90 białoruskich studentów
Uczelnia chce umożliwić studiowanie większej liczbie obywateli Białorusi, a także przyjęcie prześladowanych przez reżim naukowców. Na Uniwersytecie Wileńskim studiuje obecnie około 90 białoruskich studentów.
Jak zaznaczył uniwersytet w komunikacie, zbiórkę postanowiono uruchomić po "zaostrzeniu represji ze strony oficjalnego rządu Białorusi wobec społeczności akademickiej tego kraju, kiedy to studenci, wykładowcy i badacze są masowo wydalani z uczelni za ich działalność obywatelską lub polityczną".
Nie możemy pozostać obojętni wobec zaistniałej sytuacji na Białorusi
- mówi cytowany w komunikacie rektor Uniwersytetu Wileńskiego Rimvydas Petrauskas.
Białorusini mogą bezpłatnie studiować w Wilnie
Rektor uczelni podkreśla, że "nasze wsparcie może posłużyć wyzwoleniu sąsiedniego narodu" i "jest to swego rodzaju inwestycja w przyszłe bezpieczeństwo naszego państwa". Według rektora do okazywania wszechstronnego wsparcia narodowi białoruskiemu "zobowiązuje wspólna historia i solidarność ze społeczeństwem sąsiedniego kraju".
Represje reżimu politycznego nie mogą stać się dla Białorusinów przeszkodą w kształceniu się i rozwijaniu swoich talentów w środowisku akademickim
- wskazuje Petrauskas.
Już pod koniec sierpnia Uniwersytet Wileński zapowiedział, że Białorusini będą mogli bezpłatnie studiować na tej uczelni, a najlepsi na pierwszym roku studiów otrzymają stypendium w wysokości 200 euro. Z zaproszenia na studia w Wilnie skorzystało około 90 Białorusinów.
Ich liczba zbliża się do sześciuset. Władze białoruskich uczelni wyrzucają studentów za polityczną i społeczną aktywność. Część z tych studentów wyjeżdża za granicę, w tym do Polski.
Ponad 60 wykładowców i współpracowników Akademii Sztuki w Mińsku podpisało się pod apelem o zaprzestanie prześladowania studentów i kadry pedagogicznej. Na Białorusi od kilku dni trwa zwalnianie z pracy nieposłusznych wykładowców oraz wyrzucanie z uczelni studentów, którzy uczestniczą w strajkach.
Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach jest gotowy na przyjęcie studentów z Białorusi. Na antenie Radia Podlasie zapewnił o tym rektor uczelni prof. Mirosław Minkina. UPH oferuje blisko czterdzieści kierunków studiów.
Studenci mińskich uczelni mimo zatrzymań i procesów wychodzą na protesty. W Mińsku w piątek odbyły się kolejne akcje przy uczelniach. Punktowo kontynuowane są akcje solidarności w różnych częściach miasta.
Milczące akcje protestacyjne na czołowych uniwersytetach w Mińsku. Studenci wyszli na dziedzińce swoich uczelni w milczeniu z kartkami papieru. Domagali się prawa do śpiewania.
W ramach rządowej inicjatywy „Solidarni z Białorusią” Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) wesprze stypendiami studentów, naukowców i nauczycieli. Ze wsparcia będzie mogło w sumie skorzystać 190 osób.
Uniwersytet Śląski przygotował 40 dodatkowych miejsc dla studentów z Białorusi. Uczelnia chce ułatwić młodym ludziom z tego kraju rekrutację i rozpoczęcie studiów. Termin naboru wydłużono dla nich do końca października.