Radio Białystok | Białoruś | Rosja: przekazaliśmy Białorusi dane o zachodnich planach destabilizacji kraju
Służba Wywiadu Zagranicznego (SWR) Rosji przekazała Białorusi informacje o zachodnich planach destabilizacji sytuacji w tym kraju – poinformował w piątek (6.11) dyrektor SWR Siergiej Naryszkin.
Dajemy spojrzenie od strony zachodniej, jak patrzy ona na te procesy, jak je analizuje, ocenia, jakie działania podejmuje, by zdestabilizować sytuację na Białorusi. Przekazujemy te dane także partnerom białoruskim
– powiedział Naryszkin w wywiadzie dla agencji RIA Nowosti.
Jesteśmy oczywiście zaniepokojeni tymi wydarzeniami, które mają miejsce na Białorusi. Staramy się podpowiedzieć naszym partnerom, to, co myślą i robią zachodni oponenci. Liczymy na to, że to doświadczenie będzie przydatne
– dodał.
Na Białorusi od 9 sierpnia trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Według oficjalnych władz w Mińsku są one inspirowane przez kraje zachodnie, by zdestabilizować sytuację na Białorusi. Podobne stanowisko prezentuje Rosja, w tym SWR.
Wcześniej Naryszkin mówił m.in., że USA inspirują i finansują białoruskie protesty, dążąc do zmiany ustroju politycznego w tym kraju. Twierdził również, że "ekstremiści" są szkoleni w Polsce, Gruzji, na Ukrainie i w krajach bałtyckich.
Na Białorusi można się spodziewać nasilenia represji ze strony władz i imitowania dialogu ze społeczeństwem, ale nie uda się zdusić nastrojów protestacyjnych – ocenił białoruski politolog Waler Karbalewicz.
Znaczna część protestujących na Białorusi woli kontynuować akcje, niż się zatrzymać. Wszyscy zdają sobie sprawę, że jeżeli fala protestów opadnie, nastąpi zemsta - powiedział działacz Związku Polaków na Białorusi i dziennikarz Andrzej Poczobut.
51 proc. Rosjan popiera udzielanie przez ich kraj pomocy gospodarczej Białorusi, ale niewiele mniej - 45 proc. - jest temu przeciwnych - wynika z sondażu niezależnego ośrodka Centrum Lewady. Tylko 28 proc. Rosjan uważnie śledzi protesty w sąsiednim kraju.
Jeśli Białoruś "weźmie się" za tranzyt z Litwy i Łotwy, litewskie punkty logistyczne będą stratne o nawet jedną czwartą - oświadczył w poniedziałek Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z szefem białoruskiego Państwowego Komitetu Celnego Jurym Siańką.
Prezydenci Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka, rozmawiali w piątek (2.10) telefonicznie - podały służby prasowe Kremla. Putin wyraził przekonanie, że problemy, które powstały na Białorusi po wyborach prezydenckich, zostaną wkrótce uregulowane.
Rosja przekaże Białorusi pierwszą transzę kredytu, wynoszącą miliard dolarów, do końca bieżącego roku, a pozostałe pół miliarda dolarów w 2021 roku – oświadczył w środę (16.09) minister finansów Rosji Anton Siłuanow.
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek (14.09) w czasie rozmów w Soczi z przywódcą Białorusi Alaksandrem Łukaszenką, że Moskwa udzieli Białorusi kredytu w wys. 1,5 mld USD. Podkreślił, że Białorusini powinni sami rozwiązać sytuację w swoim kraju.
Białoruski protest nigdy nie był walką przeciwko Rosji – zapewniła w środę (9.09) była kandydatka na prezydenta Swiatłana Cichanouska w apelu skierowanym do Rosjan.
Szef rosyjskiego MSZ skrytykował zachodnie państwa za potępienie reżimu Aleksandra Łukaszenki.