Radio Białystok | Białoruś | Białoruskie MSZ: spotkanie Cichanouskiej z ministrami UE to ingerencja w sprawy Białorusi
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE ze Swiatłaną Cichanouską będzie otwartą ingerencją w sprawy Białorusi – ocenił w sobotę (19.09) rzecznik białoruskiego MSZ Anatol Hłaz.
"To zupełnie oczywiste, że jeśli do tego dojdzie, to będzie to bezczelna i nieukrywana ingerencja w sprawy wewnętrzne Białorusi oraz zupełny brak szacunku dla jej obywateli” – oświadczył Hłaz, cytowany przez agencję BiełTA. Jego zdaniem to byłoby „śmieszne i kuriozalne, gdyby nie było tak smutne”.
"Po co w ogóle przeprowadzać wybory, jeśli można po prostu wyznaczyć z zewnątrz jakąś wygodną osobę i budować z nią relacje. Po takich krokach, moim zdaniem, nikomu już nie będzie trzeba udowadniać, że dochodzi do podważania suwerenności Białorusi” – ocenił. Dodał, że stanowisko Białorusi w tej sprawie zostało przekazane przedstawicielowi UE w Mińsku, a także właściwym adresatom w Brukseli.
Strona unijna zapowiedziała, że w poniedziałek (21.09) w Brukseli ma dojść do nieformalnego spotkania szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella i ministrów spraw zagranicznych państw UE z Cichanouską. Tego dnia ma się również odbyć posiedzenie Rady UE, na którym omawiana będzie sprawa wprowadzenia sankcji wobec Białorusi. Cichanouska była kandydatką w wyborach prezydenckich na Białorusi. Według oficjalnych wyników uzyskała 10,1 proc. głosów, a wygrał z wynikiem 80,1 proc. Alaksandr Łukaszenka, rządzący krajem od 26 lat. Od 9 sierpnia na Białorusi dochodzi do protestów przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów.
Mińsk odpowie na sankcje UE w adekwatny sposób, jest gotów na radykalne kroki – zapowiedział w piątek (18.09) szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej. Jednym z tych kroków może być weryfikacja poziomu reprezentacji dyplomatycznej innych państw.
Wolna, demokratyczna Białoruś to niezbędny element dobrobytu i bezpieczeństwa całej Europy - napisał w piątek (18.09) premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też, że wkrótce przedstawi wspólny - Polski i Litwy, ale też konsultowany z państwami Grupy Wyszehradzkiej - plan działań dla Białorusi.
Zgodnie z informacją uzyskaną ze Straży Granicznej w chwili obecnej granica polsko-białoruska działa normalnie, bez zmian - poinformowało w czwartek wieczorem (17.09) biuro rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych.