Radio Białystok | Wojna na Ukrainie | Zwycięska piosenka z Eurowizji z teledyskiem kręconym w Buczy, Irpieniu, Borodziance i Hostomlu
Ukraiński zespół Kalush Orchestra, laureat konkursu Eurowizji, opublikował w niedzielę (15.05) teledysk do zwycięskiej piosenki "Stefania", nakręcony w zniszczonych przez rosyjskie wojska miejscowościach Bucza, Irpień, Borodzianka i Hostomel na Ukrainie.
Na klipie zamieszczonym na oficjalnym profilu Kalush Orchestra w serwisie Youtube widać m.in. kobietę w mundurze, niosącą dziecko poprzez zrujnowane miasta, wśród zniszczonych bombardowaniami bloków mieszkalnych i płonących samochodów.
- Kiedyś zadedykowałem tę piosenkę mojej matce, a gdy wybuchła wojna, piosenka nabrała wielu nowych znaczeń. Choć nie ma w niej słowa o wojnie, wielu zaczęło ją kojarzyć z matką Ukrainą. Co więcej, społeczeństwo zaczęło nazywać ją hymnem naszej wojny! - napisano pod nagraniem.
- Jeśli +Stefania+ jest teraz hymnem naszej wojny, chciałbym, aby stała się hymnem naszego zwycięstwa - dodano.
Kalush Orchestra z utworem "Stefania" wygrał w nocy z soboty na niedzielę (14-15.05) w Turynie 66. Konkurs Piosenki Eurowizji.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował muzykom oraz wszystkim, którzy na nich głosowali, i wyraził nadzieję, że w przyszłości konkurs odbędzie się w należącym do Ukrainy Mariupolu, który będzie "wolny, spokojny i odbudowany".
Tymczasem ukraińskie koleje państwowe poinformowały, że od tytułu zwycięskiej piosenki pociąg relacji Kijów - Iwano-Frankowsk nr 43 zostanie nazwany Ekspresem Stefania.
"Dworce Kijowa, Kałusza i Iwano-Franowska będą witać pociąg piosenką +Stefania+" - oznajmił prezes ukraińskich kolei Ołeksandr Kamyszin na Telegramie.
Doradca burmistrza Mariupola Petro Andriuszczenko twierdzi, że Rosjanie użyli w sobotę (14.05) po raz pierwszy bomb fosforowych lub zapalających w czasie nalotu na Mariupol. Rosyjskie naloty mają złamać opór obrońców zakładów Azowstal.
Złożenie przez Finlandię i Szwecję wniosków o członkostwo w NATO będzie historyczną chwilą - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg po nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Berlinie.
W zablokowanym przez wojska rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy wciąż brakuje wody pitnej, a 150-170 tys. mieszkańców stało się „zakładnikami władz okupacyjnych” – ogłosił w sobotę (14.05) doradca mera tego miasta Petro Andriuszczenko.