Radio Białystok | Wojna na Ukrainie | Finlandia i Szwecja w NATO? - "To będzie historyczna chwila"
Złożenie przez Finlandię i Szwecję wniosków o członkostwo w NATO będzie historyczną chwilą - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg po nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych w Berlinie.
Jens Stoltenberg za rozszerzeniem sojuszu
Jens Stoltenberg podkreślił, że oba kraje są najbliższymi partnerami i ich członkostwo w NATO zwiększy bezpieczeństwo sojuszników. Jens Stoltenberg dodał, że będzie to potwierdzeniem polityki otwartych drzwi Sojuszu i pokaże - jak się wyraził - że agresja się nie opłata.
W niedzielę (15.05) oficjalnie prezydent i premier Finlandii poinformowali, że kraj ten złoży wniosek o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Decyzja jest spowodowana agresywną polityką Rosji i inwazją na Ukrainę.
Szwecja, według zapowiedzieli rządzących, ma również złożyć wniosek o członkostwo w NATO.
Turcja zgłasza sprzeciw
Okazało się jednak, że Turcja zgłasza sprzeciw zarzucając obu krajom wspieranie Partii Pracujących Kurdystanu, którą Ankara uznała za organizację terrorystyczną.
Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlüt Çavuşoğlu powiedział po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO, że Szwecja i Finlandia starające się o członkostwo w NATO "muszą przestać wspierać terrorystów w swoich krajach, zapewnić wyraźne gwarancje bezpieczeństwa i znieść zakazy eksportu dla Turcji".
Mevlüt Çavuşoğlu w rozmowie z dziennikarzami w Berlinie dodał, że Turcja nikomu nie grozi, ani nie próbuje wywierać presji, ale wypowiada się na temat wsparcia Szwecji dla Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Turcja uważa to kurdyjskie ugrupowanie za organizację terrorystyczną.
Zastrzeżenia Turcji mogą być przeszkodą w rozszerzeniu NATO, ponieważ każda decyzja o tym wymaga jednomyślnej zgody wszystkich 30 państw członkowskich.
Dwa dni temu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że Turcja, nie może pozytywnie oceniać planów Szwecji i Finlandii dotyczących przystąpienia do Sojuszu. Dodał, że oba kraje są "domem dla wielu organizacji terrorystycznych".
Szef Sojuszu przyznał, że Turcja zgłosiła pewne obawy, ale wyraził przekonanie, że problemy zostaną rozwiązane i kraje członkowskie porozumieją się w sprawie członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO.
- Zawsze w NATO robimy tak, że kiedy pojawiają się problemy i pytania siadamy i rozmawiamy. Jestem przekonany, że znajdziemy porozumienie możliwie szybko - dodał szef Sojuszu.