Radio Białystok | Wojna na Ukrainie | Morawiecki: koniec importu węgla z Rosji
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę (30.02), że Polska będzie robiła wszystko, by odejść od rosyjskiej ropy do końca roku, i wyraził nadzieję, że w maju uda się zakończyć import węgla z Rosji. Zaapelował też do UE o wprowadzenie podatku od rosyjskich węglowodorów.
Jak oświadczył Morawiecki na konferencji prasowej w Mościskach pod Warszawą, Polska przedstawia "najbardziej radykalny w Europie" plan rezygnacji z importu rosyjskich węglowodorów i węgla.
- Będziemy robili wszystko, żeby do końca tego roku odejść od rosyjskiej ropy - stwierdził szef rządu.
Towarzyszący mu na konferencji prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, mówiąc o długoterminowych kontraktach na dostawy rosyjskiej ropy, które ma spółka, przypomniał, że jeden z nich wygasa z końcem roku, a drugi jest dłuższy. "Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - są zapisy w umowie, które generalnie również dają nam pewne możliwości" - powiedział Obajtek.
Morawiecki wyraził też nadzieję, że w kwietniu, a najdalej w maju, uda się odejść od importu węgla z Rosji dzięki ustawie, której projekt rząd przesłał do Sejmu. Wprowadza on zakaz importu i tranzytu przez Polskę rosyjskiego węgla.
- Wraz z podpisem pana prezydenta, nałożymy całkowite embargo na węgiel. Mam nadzieję, że kwiecień, najpóźniej maj, będzie to całkowite odejście od węgla rosyjskiego - oświadczył Morawiecki.
Jak dodał, Polska wzywa do tego samego wszystkich innych członków UE, którzy importują surowce z Rosji.
Ukraina domaga się od Rady Bezpieczeństwa ONZ niezwłocznego podjęcia działań w celu demilitaryzacji okolic Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej ze względu na ryzyko wybuchu znajdującej się tam amunicji - oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
- Przewidywania migracyjne kształtują się tak jak pogodowe - nie są stabilne. Natomiast moim zdaniem nie dojdziemy w tym okresie do takich maksymalnych liczb, jakie mieliśmy wcześniej. Szacujemy, że będzie to maksymalnie ok. 200 osób dziennie.
Rada Ministrów przyjęła projekt umożliwiający mrożenie majątków podmiotów wspierających Rosję - przekazał we wtorek (29.03) rzecznik rządu Piotr Müller. Listę podmiotów prowadził będzie szef MSWiA. Będzie miała charakter publiczny.
85 cudzoziemców próbowało w poniedziałek (28.03) dostać się nielegalnie do Polski przez polsko-białoruską granicę - podała Straż Graniczna. SG zatrzymała też sześć osób, które miały pomagać migrantom.
Wiele podlaskich szpitali szuka pracowników wśród osób, które przyjechały z Ukrainy.
Coraz więcej ludzi na świecie jest po stronie Ukrainy, po stronie dobra w tej walce ze złem - podkreślił w poniedziałek (28.03) prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski.