Radio Białystok | Wojna na Ukrainie | Przesmyk suwalski przyprawia kraje NATO o ból głowy
Hiszpański dziennik "El Pais", opisując niepokoje w państwach sąsiadujących z Rosją w czasie jej inwazji na Ukrainę, odnotowuje, że jednym z najbardziej newralgicznych miejsc jest położony pomiędzy Polską a Litwą przesmyk suwalski.
Wydawana w Madrycie gazeta wskazuje, że rejon ten przyprawia dziś o ból głowy zarówno władze państw NATO, szczególnie Polskę i republiki bałtyckie, a także ich mieszkańców.
- Sam prezydent Litwy Gitanas Nauseda wspomniał o tych niepokojach mediom podczas ostatniego szczytu (NATO - PAP) w Brukseli - napisał "El Pais", określając przesmyk suwalski mianem "europejskiej pięty Achillesa".
Dziennik wskazuje, że korytarz ten jest jedynym połączeniem lądowym państw bałtyckich z pozostałymi krajami NATO i UE. Zauważa, że wśród wielu osób istnieją dziś obawy, iż ten zaledwie 65-kilometrowy przesmyk pomiędzy rosyjską enklawą Kaliningradem a Białorusią mógłby zostać zaatakowany w okresie rosnącego napięcia między Rosją a Sojuszem Północnoatlantyckim.
Gazeta twierdzi, że ten pięknie położony pod względem krajobrazowym korytarz może stać się celem inwazji rosyjskiej armii zarówno z Kaliningradu, jak i z "Białorusi, coraz mniej odróżniającej się dziś od Rosji".
"Polski krok po kroku" - pierwsze zajęcia dla Ukraińców pod takim hasłem przeprowadzili już studenci i wykładowcy Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku.
Stoimy z wami - zapewnił Ukraińców w Warszawie prezydent USA Joe Biden. Ta wojna jest już strategiczną porażką Rosji, Zachód jest silniejszy i bardziej zjednoczony niż kiedykolwiek, a obrona w ramach art. 5 każdej piędzi terytorium NATO to święty obowiązek - podkreślił.
Chodziło o integrację i wsparcie w tych trudnych chwilach. Blisko 200 osób (z czego ponad połowa to uchodźcy z Ukrainy) wzięło udział w pikniku integracyjnym w Supraślu.
Około 35-osobowa grupa uchodźców z Ukrainy posprzątała w sobotę (26.03) m.in. Park Konstytucji 3. Maja w Suwałkach. Uchodźcy chcieli w ten sposób podziękować miastu i mieszkańcom za gościnę i pomoc podczas ich ucieczki z ogarniętego wojną kraju.
Jesteśmy gotowi, aby otworzyć nasze granice dla 100 tys. uchodźców z Ukrainy - powiedział w sobotę (26.03) w Warszawie amerykański prezydent Joe Biden podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.
Mniej uchodźców przekracza obecnie Ukraińsko-polskie przejścia graniczne, ale dalej są to tysiące osób każdej doby.