Radio Białystok | Mniejszości | Ukraińska Dumka / Українська думка | Uchodźcy wojenni w Medyce i Przemyślu 27.03.2022
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Mniej uchodźców przekracza obecnie Ukraińsko-polskie przejścia graniczne, ale dalej są to tysiące osób każdej doby. Teraz jest zdecydowanie więcej uciekinierów z terenów objętych bezpośrednimi działaniami wojennymi. Kobiety i dzieci są bardzo zmęczone i zestresowane. Granicę przekraczają też z nimi zwierzęta domowe.
Na przejściu dla pieszych w Medyce w woj. podkarpackim jest wiele organizacji pomocowych z całego świata. Uchodźcy są przewożeni specjalnymi autobusami do centrów pomocy w Przemyślu. Są też transporty na dworzec PKP. Docierają do niego też ewakuacyjne pociągi z Ukrainy. Dalej są bezpłatne rejsy do dużych miast Polski oraz do Niemiec, Austrii i Czech.
Od pierwszego dnia wojny punkt pomocy uciekinierom z Ukrainy pracuje też w Ukraińskim Domu w Przemyślu.
Relacja z przejścia drogowego na granicy Polski i Białorusi w Koroszczynie, gdzie odbywają się kilkudniowe protesty -blokady ruchu TIR-ów do Rosji i Białorusi.
Rozmowa z pełniącym obowiązki Konsula Generalnego Ukrainy w Lublinie Artemem Vałachem.
Wizyta patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I w Polsce - Grzegorz Kuprianowicz.
W Bielskim Domu Kultury odbył się konkurs kolędniczy ,,Bóg się rodzi, gwiazda wschodzi”. Wzięło w nim udział ponad 70 uczniów szkół podstawowych z Bielska Podlaskiego, Białegostoku i Czeremchy, którzy uczą się języka ukraińskiego
W programie spotkanie z przedstawicielkami młodego pokolenia – Anną Olesiuk-Sawicką z Redut zajmującą się dawnym rękodziełem podlaskiej wsi, a także z doktorantką Dianą Martyniuk, która bada teksty w ukraińskich gwarach Podlasia.
Rozpoczął się czas koncertów kolęd w regionie. Pierwszy z nich, organizowany przez Związek Ukraińców Podlasia, odbył się w Czeremsze.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czeremsze dzieci uczące się języka ukraińskiego robiły tradycyjne pająki z Anną Olesiuk-Sawicką z Redut.
Na Uniwersytecie w Białymstoku odbyła się Konferencja Naukowa zatytułowana „Mniejszości narodowe, etniczne i językowe w Polsce na tle europejskim”
W programie spotkamy się z Illią Tsalykiem, który od ośmiu lat mieszka w Białymstoku. Jest on m.in. koordynatorem jury Międzynarodowego festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka.
W Szkole Podstawowej nr 9 w Białymstoku odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych ozdób świątecznych. Dzieci stawiały między innymi pierwsze kroki w nauce wykonywania „kryształów” do „pająków”.
W programie – o zwyczajach związanych ze świętem Wprowadzenia do Świątyni Przenajświętszej Bogurodzicy oraz podsumowanie zajęć w Centrum Spilno Białystok w 2024 roku.
„Prawosławie w historii Podlasia” to tytuł tegorocznej Podlaskiej Ukraińskiej Konferencji Naukowej. Wydarzenie, której już po raz ósmy zorganizował Podlaski Instytut Naukowy odbyło się w Bielsku Podlaskim.
Prowadzący:
Ludmiła Łabowicz