Radio Białystok | Wiadomości | Pacjenci w Podlaskiem będą krócej czekać na operację zaćmy
To ma znacznie skrócić kolejki oczekujących na operacje zaćmy w naszym regionie. NFZ jeszcze w tym roku przeznaczy na dodatkowe zabiegi prawie 1,8 mln zł.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
NFZ planuje zwiększenie liczby operacji leczenia zaćmy
W ubiegłym roku w województwie podlaskim Fundusz opłacił prawie 7,5 tysiąca operacji zaćmy. - Teraz ich liczba ma znacznie się zwiększyć, o ponad 800 - mówi dyrektor podlaskiego NFZ Maciej Olesiński.
Obecnie średni czas oczekiwania na tego rodzaju świadczenie w woj. podlaskim wynosi 2 lata. - Bardzo nam zależy na tym, aby pacjenci czekający na zabieg usunięcia zaćmy wyraźnie odczuli, że ich kolejka przyśpieszy - mówi dyrektor Olesiński.
Operację zaćmy przeprowadza 5 placówek
W Podlaskiem jest 5 placówek, z którymi NFZ ma umowy na operacje zaćmy. Są to: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, SP ZOZ Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku, NZOZ Visus w Białymstoku, NZOZ Medica Vision w Suwałkach i Szpital Wojewódzki w Łomży. Fundusz czeka teraz na ich odpowiedź, ile więcej w tym roku operacji mogą zrobić.
Swoje możliwości oszacował już szpital wojewódzki w Białymstoku. Jak mówi jego dyrektor Cezary Nowosielski, liczba takich zabiegów może się zwiększyć o 60 procent. Dodajmy, że rośnie zainteresowanie operacjami zaćmi na Litwie. W całym ubiegłym roku Podlaski NFZ miał 25 wniosków z prośbą o zwrot kosztów za te zabiegi. W styczniu takich wniosków było już 40.
Nerwy, bezsilność i szukanie nowego miejsca, gdzie można się leczyć. Taka jest rzeczywistość pacjentów Ośrodka Okulistycznego "Tęczówka" w Białymstoku, który nie ma już umowy z NFZ.