Radio Białystok | Wiadomości | Reforma oświaty - resort edukacji wesprze finansowo samorządy
Samorządy dostosowujące szkoły do wymogów reformy oświaty będą mogły liczyć na wsparcie finansowe. Ministerstwo Edukacji Narodowej ma przekazać samorządom 0,4% rezerwy subwencji oświatowej.
Pieniądze m.in. na wyposażenie klas
Jak mówi zastępca Podlaskiego Kuratora Oświaty Bożena Dzitkowska, pieniądze będzie można przeznaczyć między innymi na zakup wyposażenia dostosowującego szkołę do wymogów młodszych dzieci. Będą to np. krzesła, ławki czy remonty sanitariatów.
Nie będzie masowych zwolnień nauczycieli
Optymistyczne są też informacje wynikające z analizy uchwał samorządów dotyczących projektowanej siatki szkół po reformie. Wynika z nich, że w regionie nie dojdzie do masowych zwolnień nauczycieli. Na 87 sprawdzonych uchwał, tylko jeden samorząd zapowiada, że nie wyklucza zwolnień kilku nauczycieli, natomiast w jednym z największych miast zapowiedziano wręcz, że potrzeba będzie 100 dodatkowych pedagogów – mówi Bożena Dzitkowska.
Wicekurator nie precyzuje o jakie konkretnie miasta chodzi, bo - jak mówi - uchwały jeszcze nie zostały zaopiniowane. Do tej pory przeanalizowano jedynie 25 dokumentów, z czego tylko jeden odesłano do poprawki. Zgodnie z prawem, samorządy do końca marca muszą podjąć uchwały dostosowujące szkoły do wymogów reformy.
Władze Sejn przygotowują się do wprowadzenia w mieście reformy nauczania. Projekt zmian zaakceptowali już miejscy radni. Teraz dokument trafił do kuratorium oświaty.
Gimnazja zostaną przekształcone w podstawówki lub włączone do liceów - to projekt uchwały władz Białegostoku związany z reformą oświaty.
Żadna szkoła nie zostanie zamknięta, ale zagrożonych likwidacją jest 20 etatów nauczycieli. Władze Suwałk przedstawiły w środę (11.01) plany związane z wdrożeniem reformy oświaty w mieście.
Prezydent mówił, że reforma jest odpowiedzią na oczekiwania społeczne. W Białymstoku zlikwidowane będą 33 gimnazja.
Protest obejmie większość białostockich placówek edukacyjnych.